Slovenskám sa rozplynul sen o svetovej osmičke, kde nás nepustili Lotyšky

10.12.2013 20:40:29
Po tesnej prehre s Lotyšskom nám neostáva nič ako len zabojovať o 9. miesto.

BRNO. Slovensko nepostúpilo medzi najlepších osem družstiev. Bojovnosťou, srdcom a väčšou túžbou po víťazstve však cez skúsené Lotyšsko nepostúpili a tak si znova zahrajú len v bojoch o 9. až 12. miesto. Naše boli lepším družstvom, rozhodla väčšia skúsenosť a individuálne výkony Isjominovej a Bilinskej.

Prvá tretina súboja o postup medzi najlepším osem sa niesla v taktickom duchu. Bolo cítiť napätú atmosféru, išlo o veľa. Prvá polovica tretiny patrila favoritkám z Lotyšska, ktoré 2x po sebe v situácií 2 na 1 stroskotali na Mládenkovej, ktorá si po dvojzápasovej odmlke znova kľakla do malého bránkoviska. Postupne sa však hra vyrovnala a naše ženy začali viac hrýzť. Najprv strieľala Zuzana Šponiarová a potom dvakrát kapitánka Košturiaková, no obe bez gólového efektu. O ten sa naše márne pokúšali v dvoch presilovkách v rýchlom slede za sebou. Napriek dobrým šanciam a tvrdým strelám zo zadných pozícií svietilo po úvodných 20-tich minútach na tabuli bezgólové skóre.

Ako prvú skončili, tak druhú začali. Naše reprezentantky sa s chuťou zahryzli do zástupcu Pobaltského regiónu, no strely najproduktívnejšej hráčky Michaely Šponiarovej, Kataríny Klapitovej i Lucie Košturiakové zostali nevyužité. A tak prišiel trest v podobe gólu na druhej strane. Po tvrdej strele Isjominovej sa loptička od zadného mantinely odrazila pred nikým nekrytú Torstereovú, ktorá nemohla nedať. Naše pridali a prišla silná päťminútovka našej prvej formácie, ktorá počas dvoch striedaní uzamkla Lotyšky do ich obranného pásma. Výsledkom bolo vyrovnanie Hutirovejv 35. min. Slovenky búšili na bránku Višnevskej čo to šlo, no skóre zostalo nezmenené.

Posledná časť štvrtého playoff zápasu začala taktickou bitkou a vyčkávaním. Ani jeden tím nechcel urobiť chyba. Tá sa však, našťastie, vblúdila do radov Lotyšiek, ktoré faulovali Ješšovú v jasnej gólovej situácií. Z nariadeného trestného strieľania sa nemýlila Ferencová, ktorá otočila stav stretnutia na 2:1. Skúsené lotyšské hráčky začali vyššie napádať, čo našim babám robilo problémy. Logickým vyústením a zlomovým momentom duelu boli dva góly Bilinskej, ktorá v rozmedzí necelých troch minút znova naklonila misky váh na stranu Lotyšska. Slovenské bojovníčky však nechceli predať kožu lacno a súperkám oplácali hru rovnakou mincou- rýchlym a účelným pressingom. Jeden z výpadov za účelom získania lopty Slovenkám nevyšiel a v situácií 3 na 2 zvýšila náskok Isjominová. Tréneri reagovali time-outom, ktorý už po pár minútach priniesol ovocie vďaka gólu produktívnej Michaely Šponiarovej. Minútu pred koncom naše vsadili na absolútny vabank a skvele chytajúcu Mládenkovú vystriedala šiesta hráčka v poli. Ani to však našim ženám nepomohlo a tak ani tento rok nebudú bojovať o top osmičku.

Slovenky boli viac než vyrovaným súperom favoritkám z Lotyšska. Súpera prestrieľali v pomere 33:17, boli aktívnejšie, bojovnejšie. No v kritických momentoch ukázalo Lotyšsko viac skúsenosti a preto si zajtra o 20:00 hodine zahrá proti majsterskám sveta zo Švédska. Naše čakajú súboje o 9. až 12. miesto, prvým súperom bude Dánsko vo štvrtok o 12:00 hod.

Jaroslav Marks (hlavný tréner): „Těžko se to hodnotí takto brzy po zápase. Myslím si, že jsme odehráli jeden z nejlepších zápasů co jsem viděl slovenské ženy hrát. Bohužel na soupeře to nestačilo. Chybělo nám přesnější zakončení a trochu štěstíčka. Prohráli jsme, nedosáhli jsme to co jsme chtěli. Bohužel budeme hrát o 9. až 16. místo.“

Dominika Sádecká: „Všetci sme sklamaní. Mali sme na Lotyšky, ale chýbalo nám kus šťastia. Nepremieňali sme šance o sa nám vypomstilo. Nemám k tomu už čo dodať.“

Radka Mládenková: „Je to veľká škoda, že to takto dopadlo. Myslím si, že sme celý zápas boli lepším tímom. Nedokázali sme však premeniť šance a Lotyšky boli efektívnejšie.“

SLOVENSKO- Lotyšsko 3:4 (0:0, 1:1, 2:3)

Góly SR: 35. Hutirová (Košturiaková), 45. Ferencová (trestné strieľanie), 58. M. Šponiarová (Klapitová)

Strely na bránu: 33:17