Slovenské juniorky priviezli z Polish Cupu bronzové medaily

04.02.2014 19:38:38
Herná príprava ukázala, že máme talenty, s ktorými treba pracovať.

Slovenské juniorky absolvovali počas víkendu hernú prípravu v Poľsku. Polish Cup sa stal tradičnou hernou previerkou pred šampionátom žien do 19 rokov. Slovenky sa po dvoch rokoch opäť tešili zo zisku medaile na Polish Cupe. Bronzový lesk medaile v silnej konkurencii naznačuje, že na MS nebudeme len do počtu, ale môžeme prekvapiť.

 

Slovenky vstúpili do turnaja ako z veľkej knihy, keď v úvodný hrací deň zdolali Nórsko (6:1) a Poľsko (9:7). V druhý hrací deň sme prehrali s Češkami (3:9) a zvíťazili presvedčivo s Nemeckom (8:0). V priamom súboji o striebro sme podľahli so skupinovým súperom, Švajčiarkam (4:9). „Tento turnaj byl pro naši juniorskou reprezentaci velmi potřebný, protože to byla jediná naše herní prověrka před MS. Odehráli jsme zde 5 zápasů, které nám ukázaly jaké jsou naše možnosti v porovnání s ostatními družstvy. V zápasech s týmy B skupiny (Norsko, Německo) jsme předvedli velmi dobrou hru a zvítězili jsme. V utkání s Polskem jsme se na úvod dopustili velkého množství chyb, které soupeř potrestal. Hráčky pak ale prokázali velkou bojovnost, podařilo se nám vyrovnat a v dramatickém závěru jsme vybojovali velmi důležité vítězství. Do zápasu s Českem jsme nastoupili s přílišným respektem a soupeř nás za to potrestal jednoznačným vedením 7:0 po první třetině. Po důrazné domluvě, se hra našeho týmu po přestávce zlepšila, byli jsme důraznější v osobních soubojích, lépe jsme bránili prostor před brankou, čehož důsledkem byl stav 3:2 v náš prospěch za posledních 40 minut. Zápas se Švýcarskem nám ukázal, že pokud se důkladně připravíme, můžeme tohoto skupinového soupeře zdolat a zahrát si čtvrtfinále. Vše je však otevřené a mistrovství světa jsou o něčem jiném než je turnaj,“ zhodnotil účinkovanie svojich zverenkýň hlavný tréner Jaroslav Marks.

 

Kladné ohlasy po turnaji mala i Alžbeta Ďuríková, kapitánka juniorskej reprezentácie. „Turnaj hodnotím kladne. Dievčatá makali, bojovali až do konca a ukázali sa trénerom v dobrom svetle. Stále máme na čom však makať a čo zlepšovať,“ pokračovala v hľadaní nedostatkov, ktoré nás najviac trápili z jej pohľadu. „Najviac nás trápila koncovka a nesústredenosť počas celých 60 minút. S Českom to bola prvá tretina. Do zápasu sme vstúpili zle, možno až s príliš veľkým rešpektom a strachom a so Švajčiarskom sme doplatili na oslabenia. Zistili sme, že aj s takýmito súpermi sa dá hrať vyrovnaná partia, pokiaľ sa budeme sústrediť na celých 60 minút a nie len 1 či 2 tretiny.“ 

 

Juniorský tím má pevné jadro mladých skúsených hráčok, ktoré majú skúsenosti i zo ženského florbalu. Tréneri sa môžu spoľahnúť i na mladé hráčky, ktoré sa vo svetovom florbale nestratia a doplnili toto skúsené jadro. „Ukázalo se, jak jsme předpokládali, že oporami byly hlavně hráčky, které mají zkušenosti z MS žen, které výborně doplnili především sestry Hudákové, Timea Patakyová hrající v Čechách a Miriam Buková. Spolehlivě chytala brankářka Krištofová,“ povedal hlavný tréner po zisku bronzovej medaile.

 

A čo Betka, ako ju hráčky volajú, na novú úlohu kapitánky a lídra tímu hovorí, ako sa s tým sama popasovala? „Dúfam, že som sa jej ujala dobre, ale to sa treba spýtať trénerov a báb. Kopec vecí som si zobrala od žien a od Lucky Košturiakovej. Snažím sa byť babám oporou a podporovať ich ako sa len dá.“ V úvode to je bronz z turnaja a veríme, že sa jej spolu s tímom podarí tento úspech zopakovať i na MS, čo by bolo pre náš florbal veľkým úspechom.

 

 

FOTO: M. Janega

späť