Slovensko na šampionáte so šiestym miestom

11.05.2019 17:41:54
Majstrovstvá sveta juniorov v kanadskom Halifaxe sa pre slovenskú reprezentáciu dnešným súbojom o piate miesto skončili. Slováci nezvládli úvod zápasu proti Lotyšom a napokon prehrali celý zápas tesne 5:6, čo znamená, že Slovensku patrí šieste miesto.

Slováci zahrali najhorší úvod zápasu na celom šampionáte... Chlapci boli akýsi statickí, čo Lotyši hneď začali využívať. Už v polovici tretej minúty lovil zo siete loptu Adam Kohút a o nasledujúcu minútu aj druhý. To však nebolo všetko, pretože naši súperi v piatej minúte zavesili tretí gól a naši reprezentanti mali o čom premýšľať... Strelecká efektivita Lotyšov sa načas zastavila a v trinástej minúte dostali Slováci príležitosť presilovej hry. Veľa sme z nej nevyťažili, pretože trvala len niekoľko sekúnd. Po zbytočnom faule Ronalda Gašparíka sa počet hráčov na ihrisku vyrovnal. V sedemnástej minúte sa našim reprezentantom vydaril rýchly protiútok a z prečíslenia 2 na 1 skóroval Samuel Virga po prihrávke Tomáša Kvasnicu. Slováci konečne v závere ožili, no gól sa im do prestávky už streliť nepodarilo.

Lotyši sa počas prestávky z inkasovaného gólu otriasli a boli to práve oni, ktorí nám opäť odskočili na rozdiel troch gólov. V tretej minúte totiž skóroval Emils Krumins a bolo 4:1. Slovenskí reprezentanti nemali na čo čakať a snažili sa spraviť niečo s nepriaznivým výsledkom. Hra nabrala rýchlejší spád a útoky sa striedali zo strany na stranu. Góly však nepadali, no počas dvanástej minúty prišlo druhé vylúčenia na strane Lotyšov. Presilovku sme však nedokázali využiť. Lotyši sa tak nadýchli a o malú chvíľu zvýšili na 5:1, pretože naši chlapci neboli dostatočne pozorní v predbránkovom priestore. Druý gól ale predsa len prišiel. Necelých päť minút pred koncom znížil na 2:5 Roman Faith.

Začiatok tretej časti konečne patril našim. V tretej minúte skóroval po druhý raz v zápase Faith po prihrávke Gašparíka a Slováci znížili na 3:5. Bojovnosť zverencom Mareka Onderka nemožno uprieť. Snažili sa dotiahnuť a mali aj niekoľko vyložených príležitostí, ktoré však nevyužili. Prišiel tak zákonitý trest bv podobe šiesteho gólu Lotyšov. Slováci sa nechceli vzdať a necelých päť minút pred koncom vykresal iskierku nádeje v podobe štvrtého gólu v sieti Lotyšov Samuel Jančo. Enormný tlak na súperov priniesol v závere pre slovenský tím presilovku, no aj napriek hre bez brankára sme ju nevyužili. Druhé vylúčenie Lotyšov sme už dokázali využiť. Na rozdiel jedného gólu znížil dve sekundy pred koncom Šimon Hatala, no čas už na vyrovnanie a prípadné predĺženie Slovákom nezostal.

Slovensko si oproti predchádzajúcemu šampionátu polepšilo a obsadilo šiestu priečku na svete.

Lotyšsko – SLOVENSKO 6:5 (3:1, 2:1, 1:3)

Marek Onderko (tréner Slovenska): Zaspali sme úvod, kedy boli Lotyši oveľa viac aktívni a dostali sme z toho tri góly. Povedali sme si nejaké veci a zápas sa stal viac vyrovnaným. Bohužiaľ sa nám nepodarilo dotiahnuť tento súboj do predĺženia. S takýmito súpermi je rozdiel troch gólov už dosť veľký. Lotyši mali asi najlepší tím aký som za posledné šampionáty videl. O to viac sme sa mali koncentrovať na zápas od začiatku.