Slovensko napokon na ôsmom mieste

12.12.2015 10:55:13
Od súboja s majsterkami sveta Švédkami akoby našim dievčatám učarovalo. Po nešťastnej prehre po samostatných nájazdoch s Lotyšskom prišla dnes aj ďalšia prehra. Tentoraz v súboji o siedme miesto s Poľskom 0:2.

Slovenky boli ako takmer v každom zápase, od začiatku aktívnejšie než ich súperky. To im prinieslo už v štvrtej minúte výhodu presilovej hry. Dievčatá „dusili“ Poľky na ich polovici, no gól sa im nepodarilo streliť. Hra mala rýchle tempo s malým množstvom prerušení a útoky sa striedali na oboch stranách. Šestnásta minúta však bola pre nás osudnou. Tri slovenské hráčky nedokázali vo veľkom bránkovisku odpratať loptičku do bezpečia a tak sa Anna Raczkowska presadila a otvorila skóre. Do konca prvej tretiny už gól nepadol.

Aj v druhej časti mala hra podobný priebeh. Kto mal loptu na hokejkách sa snažil o rýchly útok. Prvú presilovku si v 25. minúte zahrali aj Poľky. Na trestnú lavicu išla Michaela Ješšová. Dievčatá sa však ubránili. Približne v polovici zápasu si slovenské reprezentantky vytvorili obrovský štvorminútový tlak s množstvom streleckých príležitostí, ktoré však nedokázali premeniť. Prišiel faul vysokou hokejkou do tváre našej Kristíny Hudákovej a s ním aj naša druhá presilovka. Striel na poľskú bránu pribúdalo, no Slovenky nie a nie prekonať pozornú Agatu Kownacku.

Do poslednej tretiny účinkovania na šampionáte nastúpili naše dievčatá odhodlané spraviť maximum pre úspešný záver. Pokúšali sa o častú streľbu z každej pozície, no boli to pokusy prevažne z veľkej vzdialenosti a množstvo z nich zblokovali poľské hráčky. Dopustili sme sa však v 46. minúte priestupku a tak dostali naše súperky výhodu presilovej hry. Poľky si tak aspoň na chvíľu oddýchli od tlaku Sloveniek. Veľká príležitosť k vyrovnaniu prišla v 50. minúte pri vylúčení poľskej hráčky Raczkowskej. Súperky však aj naďalej odolávali. Pod tlakom robili chyby a v 53. minúte nám opäť po faule umožnili hrať ďalšiu presilovku. V prílišnej snahe vyrovnať sme však stratili loptu a po nešťastnom páde Ferenčíkovej nám z brejku pri vlastnej oslabovke strelila druhý gól Agata Plechan, ktorý sa ukázal ako rozhodujúci. Našim babám dnes proste nebolo súdené streliť gól.

Slovensko tak obsadilo na svetovom šampionáte pekné ôsme miesto, čo je o jeden stupienok vyššie než na tom predchádzajúcom. Doma na Slovensku sa v roku 2017 pokúsime zase posunúť o niečo vyššie!

Hlas po zápase:

Jaroslav Marks (tréner Slovenska): „Začiatok bol z našej strany príliš opatrný a vlažný. Na dievčatách bola ešte „deka“ zo včerajšieho smolne prehratého súboja s Lotyškami, no od polovice zápasu sme Poľky dostali pod tlak. Žiaľ naša streľba bola nepresná, niečo išlo na bránu, niečo zasa vedľa a niečo chytila brankárka. Bez streleného gólu sa ale nedá vyhrať...“

Poľsko – SLOVENSKO 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Góly: Raczkowska, Plechan – .

Vylúčenia: 4:2, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0.

Strely na bránu: 15:26, počet divákov: 74.