Slovensko v úvodnom zápase so sympatickým výkonom

02.12.2012 19:17:31
Úvodné vystúpenie a prijateľný výsledok s favorizovaným Švajčiarskom nám zdvýha sebavedomie.

Slováci sa dnes pred vypredanou Sporthalle Wankdorf v otváracom zápase deviatych majstrovstiev sveta mužov vo florbale. Premiérový zápas čakal Slovákov popoludní proti favorizovaným domácim Švajčiarom. Krst ohňom či súboj Dávida s goliášom aj takto môžeme nazvať dnešné stretnutie v skupine A.

V úvode sa zápasu sa naši reprezentanti držali zubami, nechtami a statočne odolávali švajčiarskemu náporu. Švajčiari hnaný tromi tisíckami fanúšikov sa nevedeli presadiť strelecky. Po našej zbytočnej chybe prišlo vedenie domácich a v publiku sa naštartovala bielo-červená radosť. Švajčiari sa otváracím gólom dostali do hernej pohody a začali roztáčať kolotoč pred Mészárošom. Chalani pod tlakom začal robiť chyby čo favorizovaný súper trestal. Švajčiari dokázali zužitkovať aj naše oslabenie pri vylúčení Komačku a stanoviť stav prvej tretiny na rozdiel štyroch gólov.

V druhej tretine sme začali dobre a po úvodných sekundách sme získali presilovú hru. Pred bránou Pascal Meiera sa usadila naša presilovková pätica. Komačkovu strelu zastavila švajčiarska tyčka. Švajčiarom sa následne podarilo získať pressingom loptičku za našou bránou a vo vlastnom oslabení skórovať. Slovenské chvíle prišli a v tom najvhodnejšom čase, keď Matejka svojou strelou zasunul loptičku za Meierov chrbát. Radosť z otváracieho gólu nám Švajčiari hneď pokazili. V samotnom závere druhej tretiny sme pykali za druhé vylúčenie v zápase tentoraz po nedovolenom zákroku Pavla Heleša.

Záverečná tretina sa pre naše farby začala dobre. Dave Kevin Wittwer sa za prehrešok voči pravidlám ešte nestihol usadiť na trestnej lavici a už šiel späť. Ladislav Gál sa postaral o využitie slovenskej presilovky po 13 sekundách. Defenzíva Slovenska prišla o Petra Klapitu, ktorý sa po zranení v zápase už neobjavil. Švajčiari v záverečnej tretine zvoľnili a začali sa šetriť na ďalší zápas. Slováci bez rešpektu hrali ďalej a vycítili šancu. Kapitán Juraj Matejla sa najlepšie zorientoval pred bránou Švajčiarov a pridal tretí gól Slovenska v zápase. Tréner Holovka si prd záverečnými tromi minútami zobral Time out. Hráči dostali taktické pokyny a rady trénera zužitkovali na štvrtý gól Slovenska. Gál exportnou strelou prestreli všetko čo stálo pred ním až sieť zastavila jeho loptičku. Záverečné sekundy sme neudržali Švajčiarov na dištanc od našej brány a inkasovali sme zbytočný gól na konečných 4:8.

Slováci dnes v premiére prekvapili a uhrali vynikajúci výsledok. Hlasy po zápase boli pozitívne aj napriek prehre. Mrzí nás však zranenie Petra Klapitu. "Čo sa týka Peťa bohužiaľ to nevyzerá dobre, má zranený brušný sval a nemôže zdvihnúť nohu. Všetci však veríme, že čo najskôr bude zdravý a fit, aby mohol opäť čo najskôr nastúpiť!" o ďalšom zdravotnom stave vás budeme informovať

Ján Holovka (tréner): „Je potreba chalanom poďakovať za predvedený výkon a povzbudiť ich do ďalších zápasov. Chalani po prvý raz zažili taký zápas, v takej atmosfére pred zaplnenou halou s vedomím, že je to otvárací zápas. Prejavilo sa to na psychike a bolo vidieť, že chalani majú zbytočne veľký rešpekt a trému. Preto bola úvodná tretina taká nevýrazná a ustrašená. Všetci vieme, že ten výsledok nemusel byť v konečnom zúčtovaní tak krutý. Jeden či dva góly boli úplne zbytočné, preto je treba povedať, že výsledok je výborný. Myslím si, že pre chalanov je to výborný štart do turnaja a určite im to pomôže v sebavedomí do ďalších zápasov. Ja som spokojný s tým čo sme dnes predviedli. Samozrejme chyby sa stávajú a góly padajú po chybách a bohužiaľ niektoré tam boli.“

Gabriel Mészáros (brankár): "Myslím si, že sme uhrali prijateľný výsledok. Zo začiatku sa celý tím skôr rozkukával. Nastúpili sme s prílišným rešpektom a valil sa na nás jeden útok za druhým. Zo začiatku sa nám to darilo celkom zadržovať. Potom sa to roztrhlo, ale našťastie padli len štyri góly aj keď sme mohli dostať viac v prvej tretine. Osobne som nemal veľa šťastia. Jedna strela mi tam prešla tečovaná a na dve som si siahol. Potom sa to obrátilo a začalo ma to triafať. Brankár potrebuje aj šťastie, hlavne pri tých tutovkách. Hlavne v tretej tretine sme zlepšili našu hru. Na Švajčiaroch bolo vidieť, že sa šetria na ďalšie zápasy. Za týchto okolností sme s nimi hrali vyrovnanú partiu. Na druhej strane bolo vidieť, že sa snažia Švajčiari potešiť svojich divákov a vyšperkovať akcie gólmi do prázdnej brány. Našťastie im to nevychádzalo. Myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť."

Ladislav Gál (útočník): „ Zápas bol pekný a veľmi náročný. Keby nám neušiel začiatok mohol to byť iný zápas. Škoda toho začiatku, ale 4:8 je pekný výsledok. Atmosféra bola super a keby máme takú kulisu doma je florbal úplne inde.“

Slovensko - Švajčiarsko 4:8 (0:4, 1:3, 3:1)

9. Emanuel Christoph Antener (J. Krähenbühl), 10. Christoph Hofbauer (S. Bichsel), 12. Marc Dysli (N. Scalvinoni), 19. Simon Stucki (M. Gerber), 33. Joel Krähenbühl (A. Brunner), 37. Philipp Fankhauser (M. Hofbauer), 39. Christoph Hofbauer (M. Hofbauer) , 60. Emanuel Christoph Antener (J. Krähenbühl) - 36. Juraj Matejka, 44. Ladislav Gál (L. Řezanina), 56. Juraj Matejka, (F. Žák), 59. Ladislav Gál (P. Heleš),

Vylúčenia: 2:2, Využitie: 1:2,

Rozhodovali: Glenn Boström, Sven Hammerin (SWE)