Švajčiari nad sily slovenského tímu

08.09.2019 11:20:11
Slovenská reprezentácia mužov v prípade, že Česi zdolajú Poľsko, obsadí na turnaji Polish Open konečné tretie miesto. V poslednom treťom súboji sme prehrali s bronzovým tímom posledného svetového šampionátu Švajčiarskom 2:12. Slovensko však inkasovalo až polovicu gólov v oslabeniach...

Už po dvanástich hodinách od predchádzajúceho súboja s Poľskom sa naši reprezentanti opäť postavili na ihrisko s odhodlaním čeliť švajčiarskemu tímu. Po tretí raz dostal v našej bráne dôveru Jakub Klobučník, ktorý po prvý raz inkasoval už počas druhej minúty z hokejky Claudia Laelyho. O päť minút neskôr pustili po štandardke v rohu naši chlapci súperov do bezprostrednej blízkosti brány a nastrelenú loptu sme si sami dali do vlastnej siete. Pravidlo nedáš – dostaneš, sa potvrdilo v desiatej minúte. Slováci mali gólovú príležitosť, ktorú nevyužili a z priameho protiútoku inkasovali tretí gól. Zverenci Radomíra Mrázka sa snažili byť aktívni na polovici Švajčiarov, no nezvládali návrat do obrany. O tom, že váhať sa v obrane nevypláca sa Slováci presvedčili v štrnástej minúte keď nechali voľného Jana Zaugga, ktorý od mantinelu vymietol pavučiny v bráne Klobučníka – 0:4.

Druhé dejstvo nezačali Slováci dobre. Zmeškali nástup na začiatok tretiny a od rozhodcov inkasovali dvojminútový trest. Ten znamenal ďalší gól a tak sme už prehrávali rozdielom piatich presných zásahov... Ďalší gól pridali naši súperi po nádhernej kombinácii. Jeho autorom bol  Jan Zaugg. Presilovej hry sme sa dočkali aj my a to v 30. minúte zápasu, no Švajčiari nás prakticky do ničoho nepustili. Potešiteľné však bolo, že do konca tretiny sa nedokázali presadiť ani naši súperi. V záverečnej sekunde Švajčiari faulovali a dostali trest.

Švajčiari vytiahli v oslabovke na našich vysoký presing a vyzeralo to, že Slováci neuspejú. Napokon sa však podarilo Kristiánovi Kozákovi znížiť na 1:6. Inkasovaný gól Švajčiarov opäť nabudil a v 45. minúte zvýšili na 1:7. Po chvíli sme sa však dokázali presadiť po druhý raz v zápase. Na 2:7 znížil Martin Kubovič. Zvýšená aktivita Slovákov priniesla viac stretov a v jednom z nich prišiel faul Ladislava Gála. Stopercentnosť presiloviek hráči helvétskeho kríža potvrdili a zásluhou Patricka Mendelina – 2:8. Chlapci sa nepoučili a útočný faul Petra Bezega na švajčiarskeho brankára bol opäť potrestaný päťminútovým trestom. Švajčiari udreli ešte štyrikrát a to všetko v presilovkách... Opäť platí, že celkom prijateľný výsledok sme si pokazili nedisciplinovanosťou...

Radomír Mrázek (Tréner Slovenska): „Tento súboj hodnotím s dvomi pocitmi. Ten prvý je, že sme sa opäť maximálne sústredili na taktické záležitosti a ich dodržiavanie, čo sa nám podarilo. Odohrali sme vynikajúcu druhú tretinu, no zápas sa opäť pokazil v záverečnej tretine, počas ktorej sme boli nezmyselne vylučovaní, čo ma znechutilo. Zložili sme na turnaji jednu lajnu, čo bolo cieľom nájsť optimálne zloženie pätiek. Tešíme sa ale aj na hráčov, ktorí sa turnaja nezúčastnili pre zranenia, pretože na túto úroveň určite majú ambície. Potešili ma aj mladíci, pre ktorých to bola veľká skúsenosť a každým zápasom išli nahor.“

Martin Kubovič (najlepší hráč zápasu a Slovenska): „Dve tretiny zápasu sme sa statočne držali, obzvlášť keď vieme, že sme nastúpili s množstvom mladých hráčov. Skúšali sme nový obranný systém, ktorý si musíme zaužívať. Mrzí ma prístup niektorých hráčov, pretože hráme za reprezentáciu a nemôžme si dovoliť na ihrisku robiť také veci, ktoré sa nemajú spraviť ani na klubovej úrovni. Myslím na zbytočné fauly, ktoré nás stáli lepšie výsledky s kvalitnými súpermi.“

Švajčiarsko – SLOVENSKO 12:2 (4:0, 2:0, 6:2)