Švajčiarsko pod Tatrami nad sily Slovenska

02.02.2020 18:40:38
Slovenská reprezentácia mužov sa s „popradskou“ kvalifikáciou o postup na majstrovstvá sveta 2020 lúči prehrou. Domáci v nedeľu prehrali vo finále s vysokofavorizovaným Švajčiarskom 3:16. Slováci napriek tomu nemusia smútiť, keďže splnili svoj hlavný cieľ a postúpili na tohtoročný svetový šampionát.

Finálový zápas bol v podstate už iba formalita, keďže oba tímy už mali postup na MS vo Fínsku vo vrecku. Slovensko bolo v zápase oslabené o chorého trénera Radomíra Mrázka a jeho funkcie sa dočasne zhostil asistent Ján Purc. Ten mal už v druhej minúte dôvod na radosť, keď skóre otvoril Lukáš Ujhelyi. Lenže Švajčiari okamžite začali dokazovať, že patria medzi absolútnu svetovú elitu. Naši síce pomerne dlho dokázali odolávať tlaku súpera, ale brankár Rastislav Mazák prišiel o nepriestrelnosť v 11. minúte, keď vyrovnal Jan Zaugg. Do konca prvej tretine „helvéti“ pridali ďalšie dva zásahy.

 

Druhá časť už bola v stopercentnej réžii favorita. Švajčiari strieľali jeden gól za druhým a v 34. minúte viedli už 10:1. O dve minúty neskôr potešil priaznivcov v Aréne Poprad Michal Dudovič, keď sa mu podarilo znížiť.

 

Švajčiari pokračovali v kanonáde aj v tretej dvadsaťminútovke a napokon v nej nastreieľali šesť gólov. Rovnako ako v prostrednom dejstve, Slováci skórovali jedenkrát, o zníženie na priebežných 3:12 s v 50. min postaral Michal Pažák.

 

Kvalifikácia o postup na majstrovstvá sveta 2020 – Eur 2 – Poprad:

 

Nedeľa 2. februára 2020:

 

Švajčiarsko – Slovensko 16:3 (3:1, 7:1, 6:1)
Góly: 11. Zaugg (Mendelin), 14. Braillard (Studer), 20. Hutzli (Graf), 23. Rügger (Camenish), 27. Studer (Zaugg), 30. Riedi (Hutzli), 32. Zauigg (Hutzli), 32. Engel (Riedi), 34. Riedi (Engel), 40. Mendelin (Hutzli), 48. Schiess, 49. vlastný gól, 56. Mendelin (Zaugg), 57. Ch. Meier (Mendelin), 60. Ch. Meier (Mendelin), 60. Engel (Schiess), – 2. Ujhelyi (Machara), 36. Dudovič (M. Bulko), 50. Pažák (Ujhelyi)

 

Hlasy po zápase:


Michal Pažák (útočník a kapitán SR): "Po zápase s Nórskom sme si verili trochu viac. Aký je výsledok, taká je aj realita. Švajčiari sú o dve-tri triedy vyššie. Rozdiel bol najmä vo fyzickej pripravenosti. Musíme si vstúpiť do svedomia a na tréningoch viac individuálne makať na kondícii."

 

Michal Dudovič (útočník SR): "Švajčiari nás fyzicky úplne prevýšili. Mali sme ešte v nohách sobotňajší zápas. Snažili sme sa s výsledkom niečo urobiť, skúsiť ich napádať, ale technicky sú na tom oveľa lepšie a ich protiútoky nás dnes zlomili. Ukázali nám kvalitu a máme stále čo doháňať."


Rastislav Mazák (brankár SR): "Je náročné zhodnotiť takýto zápas. V prvej tretine sme začali dobre, dali sme prvý gól a dobre sme bránili. V druhej tretine sme na desať minút úplne vypadli z tempa a dostali sme veľa gólov v priebehu pár minút. Tam sa zlomila naša morálka, aj celý zápas."

 

Oto Divinský (prezident SZFB): "Čo sa týka športovej stránky, som veľmi spokojný, keďže naši chlapci postúpili na MS. Spokojný som tiež s organizáciou turnaja. Mám pocit, že chlapci išli výkonnostne hore a florbal, ktorý predviedli, bol atraktívny pre divákov. Prehru so Švajčiarmi nevnímam ako sklamanie. Je to top tím, proti ktorému sa hrá veľmi ťažko."

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Miroslav HÝLEK

späť