Švajčiarsko valcovalo podľa plánu a Poprad predčil očakávania

03.02.2020 09:43:52
"Helvéti" sa chceli v kvalifikácii koncentrovať na to, aby predviedli dominantné výkony a kontrolovali zápasy. Po štyroch víťazstvách a celkovom skóre 104:6 možno povedať, že im to vyšlo. Ešte v priebehu turnaja sme mali možnosť rozprávať sa s jedným z lídrov tohto mužstva Christophom Meierom.

Fíni, ako organizátor decembrových majstrovstiev sveta, mali šampionátovú miestenku istú s predstihom. Ďalšie tri výbery, patriace medzi najlepšie kvarteto sveta, sa rozdelili do troch európskych kvalifikačných dejísk a rozdávali tam lekcie vysokej florbalovej školy. Žiaden z nich premožiteľa nenašiel a na Poprad pripadol tím Švajčiarska. "V skupinových zápasoch nám trvalo dlhšie, kým sme začali hrať svoju hru. Nevypracovávali sme si až toľko príležitostí, ako by sme si predstavovali a mali sme zopár výpadkov, ktoré sme museli vyriešiť, upratať svoju hru, urobiť menšie zmeny a potom to opäť začalo fungovať tak, ako má," predostrel svoj kritický pohľad na hru svojho mužstva obranca Christoph Meier.

 

88 nastrieľaných skupinových gólov pritom bolo suverénne najviac spomedzi všetkých európskych mužstiev. Výrazne však tomu pomohol päťdesiatjedengólový duel s Pobrežím Slonoviny. Žreb dal "Helvétom" do cesty relatívne jednoduchých súperov. Popri Afričanoch čelili Rusom a Belgičanom, ktorí sa nachádzajú na 18. respektíve 22. mieste svetového renkingu. "Žreb je vždy trochu otázkou šťastia a náhody. Občas sa vám ujdú náročnejší súperi, inokedy priechodnejší, ale rozhodujúci je napriek tomu vždy výkon, ktorý podáme v jednotlivých dueloch," povedal hráč Grasshopper Club Zürich. Konfrontácie so silnejšími celkami by určite nastavili reálnejšie zrkadlo, no na také je ešte do decembra čas. "Práve zápas proti Pobrežiu Slonoviny bol pre mňa osobne 'highlightom' tejto kvalifikácie a je to stretnutie, ktoré mi určite ostane v pamäti," skonštatoval k zápasu, ktorý podľa viacerých jeden tím nudil a druhý trápil až ponižoval.

 

Súper, ktorý ako-tak mohol preveriť bronzový celok ostatného šampionátu, prišiel až v kvalifikačnom finále, no aj Slovákov zvalcoval tak, ako bolo v pláne. "Nejde len o to, aby sme vyhrávali zápasy, čo sa od nás očakáva a malo by to k tomu smerovať. Ide najmä o cestu, akou k tomu dospejeme. Sme tímom, ktorý je schopný proti takýmto súperom ovládnuť dianie na hracej ploche, kvalitne kombinovať a kontrolovať zápas. To je vec, na ktorej treba do šampionátu zapracovať a napríklad vo štvrťfinále majstrovstiev sveta 2018 proti Nórsku sa nám to nepodarilo," zaspomínal na predĺženie v Prahe. Po skupinovej fáze Meier priznal, že v poslednom zápase očakával ako súpera Nórov. Slováci však dokázali tohto súpera zdolať prvý raz na väčšom podujatí.

 

Zverenci Švéda Davida Janssona svoje plány naplnili, keď všetky popradské duely zvládli minimálne deväťgólovým rozdielom. Ocenili aj obmenený formát a oživenie v podobe finále medzi dvomi susednými skupinami. "Nový nastavený kvalifikačný systém je jednak zrozumiteľnejší pre ľudí, ktorí sledujú florbal okrajovejšie, a aj pre samotných hráčov je atraktívna možnosť zahrať si finále takéhoto turnaja a vyhrať ho," povedal sebavedome Meier, ktorý pod Tatrami nahral v súčte šestnásť kanadských bodov a v poslednom dueli dvakrát napol aj slovenskú sieť. Niet divu, že sa mu u nás páčilo. Všetko aj napriek tomu, že hory a kopce nie sú pre Švajčiara ničím mimoriadnym. "Popravde, do Popradu sme cestovali s určitými očakávaniami, ale toto prostredie ich ešte predčilo. Je to tu skutočne útulné, príjemné a ako tím sme tu trávili veľmi pekné chvíle," povedal s úsmevom, tešiac sa na svoje štvrté seniorské majstrovstvá sveta.

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER
Zdroj foto: FLICKR IFF

späť