Trenčania chcú zlomiť prekliatie štvrťfinálových účastí

15.07.2019 14:53:44
Ubehlo dlhých šesť rokov od čias, kedy v sezóne 2012/13 získali hráči 1. FBC Florbal Trenčín svoj posledný majstrovský titul v extralige mužov. Družstvo prechádza dlhý čas generačnou výmenou a po skončení predchádzajúcej sezóny prepustil svoje miesto na trénerskej lavičke dlhoročný kouč a prezident klubu Miroslav Sága českému koučovi Janovi Holovkovi.

„Predchádzajúcu sezónu sme skončili na ôsmom mieste, spokojní byť preto určite nemôžeme. Prvá polovica základnej časti nám vyšla, pohybovali sme sa v hornej polovici tabuľky, výkony po novom roku boli však neuspokojivé a účasť v play-off sme zachraňovali až v predposlednom kole, kde sme sa dokázali zmobilizovať. So všetkými silnými súpermi sme dokázali držať krok a bodovať s nimi. So súpermi pod nami sme sa však trápili a s výnimkou Prešova aj strácali body. Osobne mám pocit, že niektorí hráči nevracajú klubu to, čo do nich vkladá a ich sebavedomie je vyššie ako ich športová výkonnosť. Na nich si budeme musieť v budúcej sezóne posvietiť,“ rozhovoril sa športový riaditeľ klubu 1. FBC Florbal Trenčín Ivan Piovarči.

 

Možno zaujímavý impulz pre hráčov v klube bude po dlhých rokoch výmena trénera. Doterajšieho matadora Miroslava Ságu nahrádza taktiež skúsený kouč Jan Holovka, ktorý v minulej sezóne pôsobil v klube FK Florko Košice. „Miroslav Sága skončil z dvoch hlavných dôvodov – jednak pôsobiť dlhých pätnásť rokov u jedného tímu je psychicky nesmierne náročné až ubíjajúce a zároveň je pracovne veľmi vyťažený. Pokúšali sme sa o zmenu aj v minulosti, keď družstvo prevzal Juraj Lamačka, vtedy to však nevyšlo, pôsobenie bývalého spoluhráča na trénerskom poste sa nám neosvedčilo. V tomto smere je výborné, že tréner Holovka hráčov klubu nepozná, sám si bude o nich postupne utvárať obraz a dúfame, že všetci hráči pochopia, že musia konečne naplno zabrať. Hoci pán Holovka oficiálne prevezme trénerské žezlo až od 1. augusta, už teraz sa väčšiny tréningov zúčastňuje a kompletne pripravuje aj ich náplň. Je to skúsený tréner s 19-ročnou trénerskou praxou v popredných českých a slovenských kluboch i reprezentačných tímoch, takže o nejakom uchytení alebo neuchytení nemôže byť reč. O jeho kvalitách sme jednoznačne presvedčení,“ povedal sebavedome Piovarči.

 

Nielen od trénera Holovku sa očakávajú zázraky a tak musia zabrať predovšetkým hráči. „Letnú prípravu sme oficiálne zahájili 3. júna a jej prvá časť sa skončila turnajom v moravskom Hluku 7. júla. Na tento turnaj sme sa prihlásili na poslednú chvíľu na podnet nového trénera Holovku, nakoľko potreboval čím skôr spoznať svoj hráčsky materiál. V konkurencii dvanástich družstiev sme na ňom obsadili tretie miesto. Po vyše dvojtýždňových dovolenkách sa družstvo zíde opäť v stredu 24. júla. Počas predposledného augustového víkendu odohráme ešte dva prípravné zápasy v Poľsku a generálkou na ligu bude Vikings Cup v Kopřivnici 31. augusta a 1. septembra,“ doplnil športový riaditeľ klubu a k ambíciám Trenčanov v novej sezóne povedal: „Náš cieľ je jasný – pokúsiť sa konečne zlomiť prekliatie prvého kola play-off. Keďže družstvo bude veľmi mladé, je to cieľ mimoriadne náročný. Keby to však nevyšlo, podstatné pre nás bude, aby sme u každého hráča videli a cítili, že ide na doraz svojich schopností a síl. Musí byť na nich vidieť túžba zvíťaziť a nie zahrať si...“

 

Nový tréner má určite tiež svoje predstavy a požiadavky. Ani Trenčania sa však nevyhnú určitým pohybom v kádri tímu. „Najväčšou stratou je pre nás odchod talentovaného Šimona Hatalu, ktorý odchádza skúsiť šťastie k českému majstrovi 1.SC Tempish Vítkovice. Na jednej strane je to pre nás strata, na druhej aj vyznamenanie. Z vlaňajšieho kádra sa do procesu zatiaľ nezapojili Roman Zeliezka a Lukáš Poruban, z dôvodu ich pracovných povinností bude ich prípadný návrat zložitý. Necháme to na nich, ale čas hrá proti nim. Zdá sa však, že im chýba aj motivácia, čo je, žiaľ, v slovenskom florbale v ich veku bežné. Už pred koncom sezóny skončil svoje pôsobenie Juraj Lamačka.,“ prezradil Piovarči. A práve Juraj Lamačka s Tomášom Filadelfim posilnili nováčika z Púchova na poste trénerov. „Juraj i Tomáš patria skutočne k ikonám klubu z majstrovských rokov. V poslednom čase však už v klube nevykonávali trénerskú ani inú funkcionársku činnosť, takže z tohto pohľadu by nám chýbať nemali. Navyše plne akceptujeme ich slobodné rozhodnutie a želáme im úspešné pôsobenie v novom klube. Pre mňa je potešiteľné, že náš klub má vo svojich štruktúrach naozaj dostatok kvalifikovaných trénerov a záujem o získanie kvalifikácie stále prejavujú aj ďalší adepti,“ dodal harcovník z ľadového hokeja, ktorý odovzdáva svoje bohaté funkcionárske skúsenosti florbalovému klubu.

 

Oznámenie konkrétnych mien v súvislosti s príchodmi nových hráčov sú v súčasnom období „tabu“ aj v FBC. „O príchodoch zásadne hovoríme, až keď sú prestupy podpísané. Nebude ich však zrejme veľa, zatiaľ jedinou istotou je návrat reprezentačného brankára Jakuba Klobučníka z FBC Ostrava. Potešiteľné je, že sa nám do klubu opäť ponúklo viacero talentovaných juniorov, z ktorých si doslova môžeme vyberať. Svedčí to o tom, že naše okolie vníma, že s mládežou pracujeme naozaj kvalitne. Príchod dvoch – troch skúsenejších hráčov však nevylučujeme, myslím, že by to tímu prospelo,“ uzavrel Piovarči.

späť