Tréner Tomáš David je presvedčený, že v klube vsadili na správnu kartu

28.05.2020 13:51:14
Zo stredoslovenského regiónu sa do celoštátnej prvej ligy mužov dokázalo prebojovať družstvo Žatva 90 Dolný Kubín. Tento bývalý extraligový klub prešiel kompletnou obmenou a opäť sa postupne šplhá nahor. Či však súčasná kvalita kádra bude postačovať na udržanie sa, či boj o postup do najvyššej súťaže, ukážu až samotné zápasy v novej sezóne.

Predchádzajúci ročník, ktorý odohrala Žatva v regionálnej prvej lige, bol náročný. Kubínčania ho však zvládli a súťaž vyhrali s jednou remízou a prehrou tesne pred konkurenčným tímom z Mútneho. Zostávali však ešte dve kolá do konca súťaže a jedným z nich bol aj priamy súboj prvých dvoch celkov tabuľky. Pandémia však zariadila, že sa súťaž nestihla dohrať... „Keďže som k mužstvu prišiel počas rozbehnutej súťaže, nechcel som veľmi hovoriť o postupe do prvej ligy, pretože som presne nevedel akú výkonnosť chlapci majú. S vedením sme sa dohodli, že v tejto sezóne bude dôležité hlavne poriadne zapracovať s tímom na hernom systéme, kondičke, disciplíne a postup bude cieľ v ďalšej sezóne. Po pár zápasoch som však zistil, že pre chlapcov by bolo lepšie hrať vyššiu súťaž čím skôr, pretože niektorí z nich ligu výkonnostne prevyšovali a tiež z organizačného hľadiska súťaže. Tie neustále žiadosti o presun zápasov podľa mňa ligu znehodnotili. Rozhodli sme sa však, že o postupe zatiaľ nahlas hovoriť nebudeme aby sme nevyvíjali zbytočný tlak na seba a hráčov. Išli sme poctivo od zápasu k zápasu. Snažili sme sa zapracovať na tých prvkoch, ktoré som už spomínal. V lige sa nám darilo. Prakticky sme boli stále na čele tabuľky. Chlapci sami pochopili, že si môžu zahrať vo vyššej súťaži a tak aj k tomu začali pristupovať. S druhým tímom tabuľky, našim najväčším konkurentom Mútnym, sme na ich ihrisku vyhrali po veľmi dobrom taktickom výkone. Na odvetu už žiaľ nedošlo. Sezónu ukončila pandémia. Určite by bolo lepšie ak by sa rozhodlo na ihrisku, no situácia to nedovolila. Mútne malo kvalitný tím ale my sme si iné ako výhru v odvete s nimi nepripúšťali. Špekulovať však už o tom ako by to dopadlo, teraz nemá zmysel. Jedinú prehru sme zaznamenali s béčkom žilinského Grasshoppers. Tá prehra ma doteraz veľmi mrzí, pretože sme podali veľmi zlý výkon. Tam sme to nezvládli všetci, vrátane mňa. Prehra ale padla na úrodnú pôdu, pretože sme už trošku lietali v oblakoch ale našťastie sme sa včas vrátili opäť na zem. Sezónu hodnotím určite pozitívne z dvoch pohľadov. Jedným je postup ale omnoho dôležitejší je ten druhý, že hráči na sebe pracujú, sami chcú ísť výkonnostne vyššie a vážia si svoj klub,“ zhodnotil obšírnym spôsobom tréner Dolného Kubína Tomáš Dávid.

 

Postup do vyššej a náročnejšej súťaže je zaujímavá a motivujúca skutočnosť, no dôležité budú ciele a dosiahnuté výsledky družstva. „Všetci v klube si uvedomujeme, že prvá liga bude výkonnostne omnoho vyššie a úplne o niečom inom ako regionálna. Chceme sa hlavne v lige udržať a stabilizovať výkonnosť mužstva. Káder na udržanie sa v súťaži máme. Keby som tomu neveril, tak sa tam ani neprihlásime. Zatiaľ sa budeme snažiť o to aby sme hrali v strede tabuľky. O postupe do najvyššej súťaže v tejto chvíli určite neuvažujeme,“ ozrejmil kouč Žatvy 90. Pohyby v kádri sa pravdepodobne udejú, no len smerom do zostavy Oravčanov. „Z mužstva pokiaľ ja viem zatiaľ nikto neodchádza. Do tímu prichádzajú piati hráči z našej juniorky. Iné pohyby neplánujeme,“ prezrádza Dávid.

 

Družstvo mužov už toho počas florbalovej histórie klubu zažilo mnoho. Postupne sa obmenila generácia a dnes sa zdá, že v Kubíne majú vyriešenú mládež, čo je pre pravidelné dopĺňanie staršej vekovej kategórie potrebným základom každého klubu. „Florbalový klub sme pred rokmi zakladali s podmienkou, že vždy bude na prvom mieste kolektív a nie jednotlivci. Ako každý iný športový klub, má aj ten náš, vytvorené nejaké podmienky na fungovanie a tiež interné pravidlá. Hráči tieto pravidlá musia dodržiavať a na základe toho sa vedenie snaží o čo najlepšie podmienky na fungovanie tréningov a pod. Nikoho v našom klube nedržíme na silu a do ničoho nikoho nenútime. Každý jeden člen sa má právo rozhodnúť slobodne. Tu sa dostávame k tomu, prečo bol mužský extraligový tím pred rokmi zrušený. Vtedy nebola ochota od niektorých hráčov sa podriadiť pravidlám klubu a tak sme extraligové mužstvo rozpustili, čo sa ukázalo ako veľmi správne. No tí, čo chceli pokračovať ostali a následne v ďalšej sezóne vyhrali regionálnu ligu a ďalej úspešne pôsobili v prvej lige. Nikdy sme však neboli na dne. Predsa nebudeme robiť mužský tím tak, že polovica hráčov bude chodiť po nejakých pivných turnajoch, či intrigovať a druhá polovica poctivo trénovať. Ak sa chce niekto florbalom len zabávať, tak ja to rešpektujem, no na druhej strane je tu niekto, čo chce aj popri zábave florbalom budovať športový klub s konkurencie schopnými žiackymi a mládežníckymi družstvami, školenými trénermi, rozhodcami, tak to treba rešpektovať tiež. Po druhý raz sme mužské družstvo zrušili už naozaj. Veľmi veľa hráčov ukončilo svoje športové aktívne činnosti a vtedy sme ešte nemali dostatok juniorských hráčov na doplnenie tímu. Vtedy sme sa rozhodli, že pôjdeme cestou vlastných odchovancov a prácou s mládežou. Opäť musím povedať, že sme sa rozhodli správne a zbytočne to nesilili. Teraz máme veľa talentovanej mládeže. Keďže zámer bol aby nám neodchádzali do iných klubov a mali motiváciu ďalej trénovať, hrať a hlavne napredovať v Žatve, tak sme túto sezónu konečne po troch rokoch prihlásili aj mužov. Sme v pozícii, keď si môžeme do áčka z juniorky vytiahnuť vlastných odchovancov. Toto bol náš veľký cieľ. Veľmi sa z toho tešíme a ešte o to viac, že to takto všetko zapadlo do seba práve na tridsiate výročie založenia klubu,“ uzavrel ambiciózny tréner Žatvy 90 Dolný Kubín.

 

AUTOR: Miroslav HÝLEK

 

ZDROJ FOTO: archív klubu Žatva 90 Dolný Kubín

späť