Úspešný štart proti Ruskám bude dôležitý

04.12.2015 07:49:46
Už len krátky čas nás delí od úvodného zápasu slovenskej reprezentácie žien na Majstrovstvách sveta vo fínskom Tampere. Našim prvým súperom v základnej skupine „D“ sú Rusky.

Prišiel čas predstaviť si najsilnejšieho protivníka v skupine. Národná florbalová federácia Ruska bola založená v roku 1992 a členom Medzinárodnej florbalovej federácie IFF je od roku 1993. V krajine registrujú viac ako tridsať klubov a v nich pôsobí takmer 2500 hráčov. Ruská reprezentácia žien sa zúčastnila na ôsmich šampionátoch. Trikrát dosiahla piate miesto (1997, 2003 a 2009). Na posledných majstrovstvách sveta v roku 2013, ktoré sa konali v Čechách, obsadili konečné desiate miesto. Prehrali totiž posledný zápas MS so slovenskou reprezentáciou v Ostrave 4:6. Naša vzájomná bilancia sa rozšírila o ďalší súboj, ktorý sa odohral začiatkom februára počas kvalifikácie v Nitre, kde sme dokázali zvíťaziť 7:3. Rusky tak obsadili tretie miesto v tabuľke a podarilo sa im postúpiť na tohtoročný šampionát. Naše východné susedky chcú byť tiež úspešné a stanovili si za cieľ piate miesto. Ich reprezentáciu trénujú Fíni. Medzi opory družstva budú patriť Marila Okulov, Natalia Zhuravleva a Svetlana Viktorova.

 

Slovenský tím má rovnako zálusk na konečné piate miesto. „Dievčatá prišli na zraz v poriadku a sú pripravené zasiahnuť do bojov,“ povedal na úvod hlavný tréner ženského výberu Jaroslav Marks. Je známe, že nám bude chýbať dlhoročná opora tímu obrankyňa Alexandra Ferencová. Je dostatočnou náhradou Šárka Boľová? „Máme viacero univerzálnych hráčiek. Šárka patrí medzi ne aj keď je menej skúsená. Je veľkým talentom slovenského florbalu a za svoju prácu a prístup si zaslúži byť na šampionáte,“ dodal Marks. Boľová síce patrí medzi najmladšie v kádri, no reprezentovať ženský výber bude až šesť junioriek. „Veľmi rád by som mal zložený tím zo skúsených a starších hráčiek. Žiaľ, slovenská realita je taká, že sestry Hudákové, Boľová, či Zuzka Šponiarová sú kvalitatívne lepšie hráčky než ostatné vekom staršie hráčky pôsobiace v ženskej Extralige. My sme pozerali na kvalitu. Nižší vek môže mať svoje výhody aj nevýhody. Hráčky mladšieho veku dokážu hrať bez nervov a bezprostredne s obrovským nasadením a bojovnosťou. Nevýhodou je, že častokrát nehrajú takticky. Či to bude naša výhoda, sa ukáže až v zápasoch,“ uvážil kouč Sloveniek.

 

Bude zaujímavé sledovať, ktorá z brankárok dostane s Ruskom možnosť chytať a všeobecne viac príležitostí v zápasoch. Oproti Karolíne Krištofovej jej kolegyňa Radka Mládenková už dlho nehrala ligový zápas a so svojim klubom FBC Mikuláš Prešov ani netrénuje. „Je pravdou, že Radka má vo svojom klube nejaké problémy, ktoré nebudem špecifikovať, no v každom prípade na poslednom sústredení v Seredi sme si ju otestovali v zápase proti mužom a dokázala, že je plne pripravená. Chytala v starej forme ako počas kvalifikácie v Nitre. Ktorý tréner by si na šampionát zobral hráčku, ktorá nie je pripravená? Všetci spoločne predsa chceme uspieť. Radka má našu plnú dôveru,“ zdôraznil Marks.

 

Na otázku, či je našou výhodou hrať hneď na úvod proti Rusku, kouč slovenskej reprezentácie pohotovo odpovedal: „Vôbec to neriešime. Je to dané žrebom a my si na Rusky veríme. Majú v tíme dosť starších hráčiek, čo im zdvíha vekový priemer na dvadsaťpäť rokov. Ich hra by mala vychádzať zo zabezpečenej obrany s vyrážaním do rýchlych protiútokov. Z našej strany to pravdepodobne bude o dobývaní ich brány s častou streľbou.“

 

Zápas SLOVENSKO – Rusko sa začína dnes od 11.30 hod a vy ho môžete sledovať v priamom prenose Slovenskej televízie na STV 2 od 11.20 hod.

späť