V Prahe úspešné ATU Košice aj Nemšová

29.07.2015 15:35:58
Česká metropola zažívala v dňoch 8. až 11. júla florbalový ošiaľ. Praha totiž hostila už 12. ročník jedného z najväčších mládežníckych turnajov na svete – Prague Games 2015, na ktorom ani tento rok nechýbali kluby zo Slovenska. Medzi najúspešnejšie tímy v tomto roku patrili ATU Košice a NTS FK-ZŠ Nemšová.

Košický klub sa predstavil v kategórii hráčov do 15 rokov. Na mladých zverencov trénera Róberta Bučka čakali v skupine dva české tímy a jeden severský celok. Košičania však hneď od úvodu svojich súperov nešetrili, a po výhrach 6:1 s FBŠ Slavia Plzeň, 6:0 so švédskym Skövde IBF a 12:0 s TJ Turnov bez menších problémov postúpili do play-off z prvého miesta.

 

V prvom kole čakal na košických florbalistov tím 1. FbK Tábor, ale ani ten nedokázal preveriť rozbehnutých Východniarov, ktorí súpera zdolali hladko 8:0. V druhom kole čakal na ATU známy tím, a síce opäť švédsky Skövde, ktorého zdolali už v základnej skupine. Zápas bol však diametrálne odlišný. Švédi sa aj s veľkou podporou fanúšikov snažili, ako to len šlo a Košičanom sa cez nich ťažko presadzovalo. Aj napriek tomu sa im ale podarilo duel zvládnuť, a po výsledku 3:0 sa mohli tešiť na štvrťfinále.

 

V ňom sa stretli s jedným z favoritov na celkové víťazstvo, fínskym Dogs Juniors. Súboj bol od začiatku veľmi vyrovnaný, no Košiciam sa podarilo odskočiť od súpera na rozdiel troch gólov. Po druhom polčase sa však ukázala sila fínskeho celku, ktorý dokázal zo stavu 0:3 razom vyrovnať na 3:3. Hráčov ATU to ale nepoložilo, keď najprv zvýšili na 4:3 a následne spečatili svoje víťazstvo gólom do prázdnej brány na 5:3. Mladí ATU-čkári tak po dvoch rokoch zlomili štvrťfinálové prekliatie a začali sa pripravovať na semifinále. Medzi najlepšiu štvoricu turnaja v kategórii U15 sa okrem košického ATU dostali už len švédski zástupcovia. Jedným z nich bol aj tím Västerhaninge IBK, ktorý bol semifinálovým súperom Košičanov. Diváci aj hráči očakávali vyrovnaný duel, no na prekvapenie všetkých mal až príliš jasný priebeh. ATU v ňom doslova zničilo svojho švédskeho súpera 10:0, s čím zrejme nerátali najmä severania. Košice tak bez rešpektu prenikli až do samotného finále, v ktorom sa predstavili opäť po troch rokoch.

 

V historicky druhom finále Prague Games pre ATU Košice sa stretli so švédskym majstrom v tejto vekovej kategórií, tímom Nykvarn IF. Ten mal v preplnenom hľadisku sparťanskej haly na Podvinnom Mlýně podstatne väčšiu podporu publika ako Košičania, ani to však neodradilo hráčov ATU, aby sa do svojho súpera pustili s veľkou vervou. Keď po niekoľkých minútach viedli už 3:0, zaskočili tým nielen súpera, ale aj celé publikum. Švédi však začali postupne stupňovať svoj tlak a v druhom polčase stav otočili na 3:4. Košičanom sa síce podarilo vyrovnať, ale minútu a 20 sekúnd pred koncom odpovedal Nykvarn piatym gólom, ktorý sa ukázal ako víťazný. Košice boli aj napriek tomu blízko k vyrovnaniu, keď tri sekundy pred záverom nastrelili tyčku. Nič to teda nemenilo na tom, že po záverečnom klaksóne sa z  triumfu tešil švédsky tím. Aj napriek finálovej prehre sú strieborné medaily na jednom z najväčších a najnáročnejších mládežníckych turnajov pre klub ATU Košice veľkým úspechom, ktorému výraznou mierou napomohli aj individuálne úspechy. Najlepším strelcom turnaja sa stal kapitán ATU Michal Dudovič a najlepším brankárom jeho spoluhráč Adam Kohút.

 

Dievčatá z Nemšovej sa predstavili v kategórií do 14 rokov. Už tradične boli najúspešnejším dievčenským tímom reprezentujúcim Slovensko. Aj v tomto roku získali v Prahe už svoju siedmu medailu v rade za sebou! Bronzové medaily získali právom,veď prehrali len s celkovým víťazom z Fínska klubom Pikart. Majsterkám Slovenska očividne táto kategória sedí a dlhodobo v nej dosahujú vynikajúce výsledky. Nemšová je v Prahe historická rarita, keď z celkového počtu siedmich štartov získala rovnaký počet medailí. Bašta slovenského dievčenského florbalu očividne nespí a vzorne reprezentuje Slovensko. Na turnaji Nemšovanky pokorili Florbalovú akadémiu Mladá Boleslav (CZE) 4:2, Zug United Red (SUI) 5:1, FBŠ Bohemians Praha (CZE) 5:2, TFC Angels White (SWE) 2:0, FC Helsingborg (SWE) 3:0 a FBC Teplice (CZE) 5:4 sn. Prehrali až v semifinále s fínskym Pikart 0:3.

 

V Prahe bojovalo ešte veľa slovenských tímov rozdelených v ostatných kategóriách. Na turnaji si zahrali FbO Florko Košice a v kategórií do 12 rokov získali bronzovú medailu. Ďalej sa turnaja zúčastnili FBK Bogdau Stupava, FBC Lions Bratislava, Snipers Bratislava, FBK Kométa Spišská Nová Ves, Rumba Dunajská Streda, Tsunami Záhorská Bystrica, 1. FBC Zvolen a 1. FbK Quick Sport Banská Bystrica.

späť