Vítkovické tímy o bronz, Dudovič so streleným gólom do finále

11.01.2020 23:51:06
Prestížny Champions Cup je vo svojej polovici a sobotné zápasy určili zloženie finále aj boja o tretie miesto. Na sklamanie ostravského publika, oba domáce tímy budú bojovať „len“ o bronz. Ženy vo výbornom zápase nestačili na Täby FC, muži dostali debakel od Storvrety.

Našinec môže na turnaji sledovať hneď šesť slovenských florbalových reprezentantov. V ženskej časti turnaja ťahá trojica Denisa Ferenčíková, Jana Trošková a Andrea Šidlová za jeden povraz vo vítkovických farbách. U mužov má klub z Ostravy dvojnásobné slovenské zastúpenie – Lukáš Řezanina a Šimon Hatala. Okrem toho so švajčiarskym SV Wiler-Ersigen pricestoval Michal Dudovič. Do finále sa z tohto zoznamu dostal len posledný menovaný, keď jeho tím zvládol večernú sedemnásťgólovú prestrelku.

 

Ženský česko-švédsky duel medzi Vítkovicami a Täby pritom lepšie začali domáce hráčky a pred vyše 1 600 divákmi viedli po šestnástich minútach hry dvojgólovým rozdielom. Lenže súperky skóre dokázali otočiť a postup spečatili zásahom do prázdnej bránky. „Myslím si, že sa nám ich podarilo v prvej tretine celkom zaskočiť dobrým úvodom a tlakom, akurát škoda, že z toho nepadlo viac gólov. V druhej tretine sme z tempa trochu vypadli, Täby hralo lepšie, ale v tretej sme sa opäť našli. Vedeli sme, že to bude o tom, kto strelí prvý gól. Boli to ony, navyše pridali ďalšie dva zlepené a hoci sme sa snažili do zápasu vrátiť, už nám v závere trochu chýbali sily.“ zhodnotila Denisa Ferenčíková, kapitánka tímu.

 

Domovským stánkom Vítkovíc v lige je Športové centrum Dubina a v ňom zvyčajne taká elektrizujúca atmosféra nepanuje. Obe tieto zmeny si slovenská reprezentantka pochvaľovala: „So zmenou sme sa vyrovnali výborne a diváci nás hnali vpred. Počas extraligového zápasu sa nájde na tribúne sto divákov, toto bol obrovský rozdiel a sme za to veľmi rady. Takýchto duelov si v kariére veľa nezahrám a pre mňa osobne bol toto jeden z najkrajších zážitkov môjho pôsobenia vo Vítkoviciach,“ Na minuloročnom Champions Cupe dokázal tento tím fínsky SB-Pro v semifinále zdolať. V podobný kúsok bude veriť aj zajtra v domácom prostredí. „Veríme si. Bude o čosi ťažšie namotivovať sa na zápas o tretie miesto. Stále je to krásne umiestnenie, ale treba z hlavy vyhodiť túto prehru a sústrediť sa na nový boj,“ dodáva Ferenčíková.

 

Lepšie si v podvečernom zápase nepočínali ani šampióni mužskej Extraligy proti švédskej Storvrete. Tá priniesla do Českej republiky prvotriedny florbal, rýchlo sa dostala do vedenia o tri góly a následne už len kopila efektné kombinácie, individuálne akcie aj nekompromisne umiestnené strely. Výsledkom bol debakel 11:1, ktorý až v 58. minúte korigoval Josef Rýpar. „Pravdou je, že výsledok mohol byť z nášho pohľadu trochu prívetivejší. Či už je to zápas Slovenska alebo Vítkovíc proti silnému súperovi, platí, že treba zachytiť úvodných desať minút a streliť v nich prvý gól. Za stavu 1:1 sa hrá už trochu inak, súper znervóznie a nehrá ten 'švédsky' florbal. My sme ich pustili do vedenia o tri góly a potom to už bolo ťažké,“ povedal po súboji Lukáš Řezanina.

 

Hráči oboch týchto tímov majú za sebou rušné dni. Kým Storvreta pripravila priam revolúciu proti svojmu trénerovi, viacerých Vítkovičanov sa týka masívny bojkot v českom národnom tíme. „Cítiť to trochu je, občas o tom hovoríme. Nie sme profesionáli a nemalo by to fungovať tak, že hráči nesmú trénerovi hovoriť do práce. Zväz sa do toho musí viac vcítiť, hráči sa tomu venujú dennodenne a prístup by mal byť citlivejší, nie direktívny. Každému predsa záleží na tom, aby národný tím dosahoval čo najlepšie výkony a preto sa treba dohodnúť.“ zamyslel sa náš reprezentant. Na otázku, či dúfal, že súper z Uppsaly pricestuje rozhodenejší, odpovedal jasne: „Dúfal.“ Odľahčenú odpoveď doplnil tým, že o problémoch v tomto klube veľa detailov nevie a nebude ich hodnotiť.

 

Konfrontácia medzi slovenskými florbalistami v mužskom turnaji sa nakoniec konať nebude. Wiler Ersigen večer zdolal Classic 10:7, pričom hneď trikrát sa zdalo, že súpera položil na lopatky, no Fíni sa zakaždým dotiahli. Zlomil ich až zásah v 56. minúte a po ňom dve poistky do prázdnej bránky. „Bol to zápas hore-dole. Keď máte trojgólové vedenie proti súperovi, akým je Classic, stále to nič nemusí znamenať. Oni vedia ponúknuté šance využívať a z nášho pohľadu to boli nešťastné góly. Celý zápas bol vyrovnaným bojom a my sme na konci mali trošku viac šťastia,“ povedal Michal Dudovič, autor jedného z gólov. Hoci sa vo svete hovorí s obdivom najmä o švédskej a fínskej lige, švajčiarsky zástupca neprišiel na turnaj hrať v pozadí severanov druhé husle. „Máme dostatočne kvalitný tím na to, aby sme sa mohli merať s najlepšími a dnes sa to ukázalo. Švajčiarska liga možno nie je taká kvalitná, ako Fínska alebo Švédska, ale minimálne Wiler by v oboch patril na popredné priečky,“ hrdo hlási jediný Slovák v jeho kádri. Řezanina a Dudovič si po semifinálových vystúpeniach na diaľku vymenili zopár komplimentov. „Hlavne nech sa Mišovi darí. Ak bude zdravý, môže sa dostať medzi desiatku najlepších florbalistov sveta, takže mu treba držať palce a pomáhať. Keby hral finále a strelil v ňom víťazný gól, bolo by to skvelé, ale pokiaľ by sme hrali proti sebe, porozprávame sa a bude to tiež dobré,“ povedal vítkovický hráč na adresu reprezentačného kolegu. Dudovič verí, že si v budúcnosti tieto tímy proti sebe ešte zahrajú: „S chalanmi z Vítkovíc som bol v kontakte. Samozrejme som dúfal, že sa stretneme vo finále, ale bohužiaľ im to dnes nevyšlo. Raz sa však určite stretneme.

 

Nedeľný program štartuje od 10:00 ženským duelom o tretie miesto medzi Vítkovicami a SB-Pro. Po nich od 13:00 zabojujú o bronz vítkovickí muži s Classicom. Na 16-tu hodinu je naplánované ženské finále Täby FC – Kloten-Dietlikon a o 19:00 začína vrchol Pohára majstrov v podobe finálového stretnutia mužov medzi Storvretou a Wiler-Ersigenom.

 

Sumár výsledkov semifinále Champions Cupu 2020:

SB-Pro (FIN) – Kloten-Dietlikon Jets (SUI) 3:9 /ženy

Täby FC (SWE) – 1. SC Vítkovice (CZE) 6:3 /ženy

Storvreta IBK (SWE) – 1. SC Vítkovice (CZE) 11:1 /muži

SC Classic (FIN) – SV Wiler-Ersigen (SUI) 7:10 /muži

 

Autor: RICHARD WEINFORTNER

Zdroj foto: Flickr IFF

späť