Z hokejového reprezentanta florbalová hviezda

12.03.2020 08:37:53
Ešte v sezóne 2000/2001 reprezentoval Juraj Matejka Slovensko na majstrovstvách sveta hokejistov do 18 rokov. Pre zaujímavosť, najproduktívnejším hráčom turnaja sa stal ruský útočník Iľja Kovaľčuk, darilo sa aj jeho krajanovi Alexandrovi Perežoginovi. V drese Nórska vtedy zaujal mladík Patrick Thoresen a Nemecko zase reprezentoval neskorší kapitán strieborných medailistov zo ZOH Marcel Goc.

Po boku Matejku hrali za národný tím SR Richard Stehlík, Dominik Graňák či Milan Jurčina. Kariéra rodáka z Bánoviec nad Bebravou sa však uberala iným smerom, ako životy vyššie spomenutých hokejistov. Síce ešte v sezóne 2003/2004 pomohol Dubnici k postupu do extraligy, kde si v nasledujúcom ročníku aj zahral, no pre problémy s chrbtom musel s hokejom skončiť a jeho novou vášňou sa stal florbal.

 

V rozvíjajúcom sa športe s deravou loptičkou sa veľmi rýchlo uplatnil. Stal sa dokonca kapitánom reprezentácie a predstavil sa na dvoch svetových šampionátoch elitnej kategórie. Na MS sa predstavil naposledy v roku 2016.

 

V minulosti si Matejka vyskúšal aj pôsobenie v Česku a vlani priviedol AS Trenčín v pozícii hrajúceho trénera k historickému titulu v extralige mužov. Hoci tento rok majster neprenikol medzi elitnú osmičku, kapitán bol opäť lídrom svojho družstva. V tabuľke produktivity súťaže obsadil trinástu priečku so ziskom 48 bodov za 28 gólov a 20 asistencií. Pre porovnanie, druhý najproduktívnejší hráč AS Trenčín Peter Heleš získal 42 a tretí Samuel Dávidek 25 bodov.

 

„Nie je to žiadna štatistika, ktorou by som sa chcel chváliť. Nič ma nebolí, takže je to fajn. Človek musí stále makať. Keď niekto trénuje navyše, tak potom môže hrať aj s mladšími. Je to, samozrejme, náročnejšie. Rýchlosť musím nahrádzať niečím iným,“ uviedol Matejka pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB).

 

Hoci je florbal stále vnímaný prevažne ako študentský šport, už 37-ročný Matejka je dôkazom, že hrať sa dá aj dlhodobo. „Športujem od piatich rokov. Keď som hrával do dvadsiatich dvoch rokov hokej, tak som mal desať až dvanásť tréningov za týždeň. Florbal je oproti tomu rekreačný šport, keď trénujeme trikrát za týždeň a máme k tomu jeden zápas. Musím sa stále udržiavať v kondícii a dať tomu ešte niečo naviac, aby som sa vyrovnal mladším hráčom. O tom to je,“ myslí si.

 

Nie je žiadnym tajomstvom, že florbalu obetuje veľmi veľa času, keďže sa venuje aj trénovaniu mládeže. Častokrát pre šport musí ísť nabok aj jeho súkromie. „Je to náročné, v hale som v podstate nepretržite. S partnerkou sme však spolu už sedemnásť rokov, takže myslím si, že si už zvykla,“ uzavrel Matejka.

 

AUTOR: Samuel PREKOP
FOTO: Miroslav HÝLEK

 

späť