Začína prihlasovanie sa do celoštátnych súťaží!

08.06.2017 12:12:57
Dnešným dňom spúšťa Slovenský zväz florbalu prihlasovanie sa do celoštátnych súťaží nasledujúcej sezóny 2017/2018. Čakajú nás mnohé zmeny a tie najvýraznejšie vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Kluby dostávajú v týchto chvíľach maily s prihláškou a predpismi, ktoré sú oproti predchádzajúcej sezóne v niektorých súťažiach odlišné. „V prvom rade chceme požiadať kluby, aby používali zväzom vytvorené mailové schránky a v nich hľadali potrebné informácie,“ upozornil člen Prezídia SZFB a predseda Ligovej komisie Miroslav Kunštek a dodal: „Prihlasovanie tímov do jednotlivých celoštátnych súťaží potrvá len do 15. júna, čiže je potrebné reagovať rýchlo. Úhrady všetkých poplatkov a teda štartovného, či finančnej zábezpeky, majú kluby stihnúť do 30. júna.“ Na podstatné zmeny sa v jednotlivých súťažiach pozrieme osobitne.

 

MEX – extraliga mužov:

 

Najvyššia súťaž mužov nezaznamenala žiadne výrazné zmeny. Hlavnou je navýšenie štartovného na 1000,- €, no táto suma obsahuje súťažno-organizačný poplatok za celú základnú časť súťaže, čo obnáša náklady na činnosť rozhodcov.

 

ZEX – extraliga žien:

 

Ani v najvyššej súťaži žien nenastali výrazné zmeny okrem navýšenia štartovného, ktoré rovnako obsahuje súťažno-organizačný poplatok za celú základnú časť súťaže, čo obnáša náklady na činnosť rozhodcov. Zápasy baráže sa však budú hrať do rozhodnutia, čiže ak sa družstvá rozídu po šesťdesiatich minútach nerozhodne, bude nasledovať päťminútové predĺženie a prípadne samostatné nájazdy. Bonifikácia sa upravila na zisk 3 bodov za víťazstvo v riadnom hracom čase, 2 body za víťazstvo v predĺžení, či po samostatných nájazdoch, 1 bod za prehru v predĺžení, či po samostatných nájazdoch a 0 bodov za prehru v riadnom hracom čase.

 

JEX – extraliga juniorov:

 

Najviac zmien sa týka súťaže juniorov. Táto veková kategória sa stáva kategóriou do 21 rokov, čiže v nasledujúcej sezóne sa môžu súťaže zúčastniť ročníky narodenia 1997 až 2002. „Prezídium sa rozhodlo na rozšírení vekovej kategórie juniorov na U21 s cieľom skvalitniť súťaž. Prax ukázala, že hráčom chýbajú kvalitné zápasy. Ďalším dôvodom bol aj plynulý prechod juniorov do seniorskej kategórie. Mnohí hráči, ktorí pre vek nemôžu hrať juniorskú súťaž sa ešte nedokážu uplatniť v mužskej kategórii a v mnohých prípadoch končia s florbalom, alebo idú hrávať regionálne súťaže mužov,“ povedal prezident SZFB Oto Divinský. Ďalšou novinkou je, že zápasy základnej časti sa budú hrať do rozhodnutia, čiže ak sa družstvá rozídu po šesťdesiatich minútach nerozhodne, bude nasledovať päťminútové predĺženie a prípadne samostatné nájazdy. Bonifikácia sa upravila na zisk 3 bodov za víťazstvo v riadnom hracom čase, 2 body za víťazstvo v predĺžení, či po samostatných nájazdoch, 1 bod za prehru v predĺžení, či po samostatných nájazdoch a 0 bodov za prehru v riadnom hracom čase. Taktiež je pre vstup do súťaže navýšené štartovné na 600,- €, no táto suma obsahuje súťažno-organizačný poplatok za celú základnú časť súťaže, čo obnáša náklady na činnosť rozhodcov. Baráž sa hrá rovnakým modelom, no taktiež sa mení bonifikácia, rovnako ako pri zápasoch základnej časti súťaže.

 

M1 – prvá liga mužov:

 

Prvá liga mužov má rovnako navýšené štartovné do súťaže na sumu 700,- €, no táto suma obsahuje súťažno-organizačný poplatok za celú základnú časť súťaže, čo obnáša náklady na činnosť rozhodcov. Podstatnou zmenou je bonifikácia. V zápasoch základnej časti síce platí nerozhodný výsledok, za ktorý si družstvá rozdelia po jednom bode, no v prípade víťazstva si do tabuľky družstvo zapíše 3 body a to, ktoré prehrá, nezíska bod žiaden.

 

Z1 – prvá liga žien:

 

Model prvej ligy žien je zatiaľ otvorený. Do tejto súťaže sa totiž prihlasujú všetci záujemcovia a teda aj úplne nové kluby. Zatiaľ platí, že si tímy zmerajú sily dvojkolovým systémom doma-vonku a každý s každým. Podstatnou zmenou je bonifikácia. V zápasoch základnej časti síce platí nerozhodný výsledok, za ktorý si družstvá rozdelia po jednom bode, no v prípade víťazstva si do tabuľky družstvo zapíše 3 body a to, ktoré prehrá, nezíska bod žiaden. Štartovné je zatiaľ základné a to vo výške 250,- €, no za každý domáci zápas bude potrebné uhradiť súťažno-organizačný poplatok vo výške 30,- €, za celú základnú časť súťaže, čo obnáša náklady na činnosť rozhodcov.

 

Ostatné podrobnosti nájdete na našej stránke v sekcií „Predpisy súťaží.“

 

späť