Žatva 90 Dolný Kubín oslavuje tridsaťročnicu!

21.05.2020 08:51:49
Možno sa dátum vzniku klubu Žatva 90 Dolný Kubín bude zdať trochu divný, pretože bol založený v roku 1990 a teda o štyri roky skôr, než Slovenský zväz florbalu, no tento klub začínal ako futbalový. O celej histórii a prerodu na florbalový oddiel nám porozprával predseda klubu Matúš Lakoštík.

„Začínali sme s futbalom. Po viacerých rokoch účinkovania v mestskej futbalovej lige v Dolnom Kubíne sa v roku 2004 začalo pár hráčov zaujímať o florbal. Ten najskôr kombinovali s futbalom, no po približne polročnom zoznamovaní sa s hokejkou v roku 2005 futbal úplne zanechali a klub Žatva 90 sa stal čisto klubom florbalovým,“ začal rozprávanie o histórii Žatvy 90 predseda klubu Matúš Lakoštík. Odvtedy klub organizoval Dolnokubínsku florbalovú ligu, ktorú aj vyhral vo všetkých jej ročníkoch a to konkrétne v sezóne 2005/2006, 2006/2007 a 2007/2008.

 

Od roku 2005 sa každoročne zúčastňoval najväčšieho turnaja na Slovensku – SLOVAK OPEN. V roku 2008 sa prvýkrát prezentoval aj na prestížnom CZECH OPEN v Prahe, kde sa mu podarilo postúpiť medzi 64 najlepších tímov. „Z účastí na Czech open sa stala už tradícia a turnaja sa zúčastňujeme každý rok. Okrem týchto podujatí sa klub pravidelne zúčastňoval rôznych turnajov po celom Slovensku a v regionálnych mestských ligách. Tiež sme spolu s Nižnou a Tvrdošínom založili projekt Oravskej florbalovej ligy, ktorý sa hral dva ročníky,“ spomína šéf a zakladateľ Žatvy.

 

Rok 2007 sa stal pre Žatvu 90 prelomovým, keď sa zmenil jej názov na Žatva 90 Dolný Kubín a taktiež začalo fungovať aj občianske združenie Žatva 90, ktoré napomáha najmä k získavaniu finančných prostriedkov na fungovanie klubu. „V tomto roku sa prvý krát na turnaji SLOVAK OPEN predstavili aj naši juniori. Najvýraznejší posun vpred nastal v sezóne 2008/2009, keď sa družstvo mužov prihlásilo do III. Slovenskej ligy, ktorá bola vtedy celoslovenská. Ligu naše mužstvo jednoznačne ovládalo, keď ju bez straty bodu vyhralo a zabezpečilo si tak postup do druhej najvyššej celoslovenskej súťaže pre ďalšiu sezónu. Stalo sa tak zároveň aj prvým oravským mužským florbalovým celkom hrajúcim v dlhodobej súťaži organizovanej Slovenským zväzom florbalu,“ hovorí Lakoštík.

 

O rok neskôr sa muži prebojovali do najvyššej slovenskej súťaže, kde pôsobili tri sezóny, pričom sa im ani raz nepodarilo prebojovať do play-off. Po poslednej extraligovej sezóne v roku 2012/2013, keď mužstvo skončilo posledné a vypadlo, sa prakticky celé mužské družstvo obmenilo. Tím nepokračoval v druhej najvyššej súťaži ale prihlásil sa do najnižšej regionálnej mužskej ligy. Tú v sezóne 2013/2014 vyhral a postúpil do druhej najvyššej súťaže a teda do prvej slovenskej florbalovej ligy, kde v premiérovej sezóne skončil na siedmom mieste. V ďalšej sezóne 2015/2016 „áčko“ dokráčalo až do semifinále a napokon skončilo štvrté. „Žiaľ toto bola opäť „posledná mužská sezóna“, keďže veľa hráčov ukončilo svoje florbalové kariéry a klub v tom čase, ešte nemal dostatok nasledovníkov. Práve tento fakt ešte viac vyprovokoval vedenie klubu k výchove vlastných odchovancov a v nedávno skončenej sezóne 2019/2020 sa mužský tím Žatva 90 opäť prihlásil do regionálnej ligy – 2. liga STRED, kde sa nám opäť podarilo ligu vyhrať a postúpiť do prvej ligy. Hlavným cieľom klubu bola a bude výchova mladých hráčov a ich postupné zaraďovanie do mužského tímu, ktorý by opäť v budúcnosti dobyl brány extraligy. Osobitnou kapitolou nášho klubu je práca s mládežou a deťmi, pri ktorej úzko spolupracujeme so Základnou školou Janka Matúšku, kde je otvorená aj špecializovaná trieda pre florbal. V posledných rokoch je samozrejmosťou aspoň jednej mládežníckej alebo žiackej kategórie sa prebojovať na záverečný turnaj majstrovstiev Slovenskej republiky,“ prezrádza dnes už veľmi skúsený predseda Žatvy 90.

 

V uplynulej sezóne mala Žatva 90 klub v súťažiach SZFB prihlásených päť chlapčenských družstiev (mladšia prípravka, staršia prípravka, mladší žiaci a starší žiaci a dorastenci). „Cieľom je zaplniť všetky chlapčenské kategórie. V súčasnosti máme 86 registrovaných hráčov v SZFB a okolo 60 detí v príprave na zaregistrovanie. Je to najmä dôsledok vynikajúcej práce trénera Juraja Lakoštíka a spolupráca so základnou školou Janka Matúšku v Dolnom Kubíne,“ uviedol Oravčan.

 

V tomto roku klub oslavuje 30 rokov fungovania. Jeden cieľ, ktorým bol postup do prvej ligy sa už mužskému tímu podaril. Ďalším cieľom je v tomto roku v lete usporiadať turnaj a stretnúť sa s priateľmi aj z Čiech. Tento cieľ je však závislý od vývoja koronavírusu. Tiež by chceli urobiť veľké stretnutie „žatvákov“, kde by sa zišli všetky generácie tohto klubu od zakladajúcich členov až po terajších. „Máme dostatok hráčov v žiackych a mládežníckych kategóriách, dostatok ľudí, ktorí sú ochotní pracovať pre klub. Opäť máme veľkú chuť napredovať vo florbale a posúvať sa ďalej, spokojne aj ďalších 30 rokov. Ďakujeme tým, ktorí nás radi nemajú, čím nás stále provokujú aby sme boli lepší, ďakujeme všetkým bývalým hráčom za reprezentáciu, taktiež všetkým podporovateľom, členom a fanúšikom ŽATVA 90, veľmi si to vážime. Osobitne ďakujeme tým, ktorí aj v ťažkých časoch stáli pevne pri ŽATVE a ostali jej verní. Všetko najlepšie ŽATVA 90 DOLNÝ KUBÍN,“ uzavrel rozprávanie Matúš Lakoštík. My sa samozrejme s blahoželaním pripájame a želáme Oravčanom minimálne ďalších tridsať úspešný rokov!

 

AUTORI: Tomáš DAVID a Miroslav HÝLEK

 

ZDROJ FOTO: archív ŽATVA 90 DOLNÝ KUBÍN

späť