ČO ROBIA DNES? Bývalý kapitán ATU predáva pivo, nedávno sa mu narodil syn

Marek Hotovčin sa počas florbalovej kariéry vypracoval na príkladného kapitána ATU Košice. Práve s ľuďmi z jediného klubu, ktorého dres si vo vlasti obliekal, má dodnes nadštandardné vzťahy, hoci sa usadil v Česku, kde florbalovú hráčsku činnosť na najvyššej úrovni uzavrel. Florbalku však občas opráši v nižšej lige, kde stále potvrdzuje, že medaily v slovenskej extralige nezískal náhodou.

 

Verný ATU Košice

Na Slovensku pôsobil v jedinom klube – ATU Košice. „Tu som, ako väčšina mojich rovesníkov, na začiatku, keď ešte boli sily, striedal florbal s hokejbalom. Neskôr som sa venoval už len florbalu, v ktorom som videl väčšiu perspektívu. Florbalové úspechy by som rozdelil do dvoch kategórií: hráčske a ľudské. Medzi tie hráčske patrí zlato z univerziády, striebro a pár bronzov z extraligy a bohatá reprezentačná kariéra. K tým ľudským - a to je dnes pre mňa dôležitejšie - zas mnohé kamarátstva, ktoré trvajú dodnes a výrazne ovplyvnili môj život k lepšiemu. Posledný extraligový zápas som hral, myslím, pred 10 rokmi,“ uviedol pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB) Marek Hotovčin.

 

Vyskúšal si aj florbal v Česku, kde sa usadil. „Po odchode do Prahy som hrával ešte dve sezóny za béčko Chodova a posledné roky si ešte ťukám nízku ligu s kamošmi z NEO v Prahe,“ dodal niekdajší obranca a prvý Slovák, ktorý sa naučil freestylovať.

 

Raz za čas v obrane navaril polievku

Napriek rôznym úskaliam amatérskeho športu si spomína na časy aktívnej florbalovej činnosti rád. „Celé svoje florbalové roky hodnotím veľmi pozitívne. Samozrejme, boli tam aj tmavé stránky ako sú zranenia, prehry, zlomené hokejky a tisícky precestovaných kilometrov vo vlaku, keďže väčšina klubov na začiatku bola zo západu Slovenska. To sme sa nacestovali fakt dosť a častokrát prespávali na staniciach pri čakaní na vlak ako bezdomovci.“

 

„Na medaily sa sem-tam pozriem, ako na nich sadá prach. Najcennejšie sú, ako som už spomínal, spomienky a tí ľudia, ktorých som stretol. Tréneri - Ďuri Dudovič, Peťo Řezanina a Slavo Stano z ATU, Maroš Granec a Pavol Blaško z ‚repre‘ - spoluhráči, ale aj protihráči, s ktorými sa dnes stretneme a zasmejeme sa na tom, ako sme sa naháňali za loptičkou. V ATU sme si s Ďurim Dudovičom založili dokonca tradíciu, kde sa každý rok stretneme bývalí hráči so súčasnými, zahráme si florbal a potom ideme spolu na pivo a kecáme do rána, kto sa ako má,“ prezradil.

 

Čo ho na palubovke charakterizovalo? „Keď som zrovna raz za čas ‚nenavaril‘ v obrane nejakú ‚polievku‘ (rozumej fatalitu), tak si myslím, že som bol užitočný obranca, ktorý dosť podporoval útok. Celkom sa mi ešte darili premieňať nájazdy. No a bol som taký prirodzený tmelič partie a možno aj preto ma potom chlapci zvolili za kapitána, čo si dodnes veľmi cením,“ povedal 36-ročný bývalý florbalista.

 

Reprezentanti pred halou presúvali auto

Spomína si aj na zaujímavú príhodu z hlavného mesta Českej republiky: „Nikdy asi nezabudnem na to, ako sme na univerzitných MS v Prahe museli celá reprezentácia vystúpiť z autobusu, zdvihnúť a posunúť jedno osobné auto, lebo náš šofér autobusu sa nevedel vytočiť. Bolo to presne pred halou, takže ľudia na nás len ‚čumeli‘, čo to prišli za borci.“

 

Úroveň slovenského florbalu má podľa neho stúpajúcu tendenciu. „Herne sa to posunulo o niekoľko levelov ďalej a myslím si, že Slovensko má na to, aby hralo vždy v TOP 8. To, že sa na Slovensku profilujú v kluboch šikovní hráči, potvrdzuje aj mnoho prestupov do najvyšších zahraničných líg. To je vizitka dobrej práce s mládežou v kluboch. Reprezentanti snáď už autá nedvíhajú, ale vždy tam myslím je priestor od štátu im podmienky zlepšiť,“ vyhlásil Hotovčin.

 

Čo robí dnes?

V sezóne 2020/2021 stihol Hotovčin odohrať dva zápasy v nižšej českej súťaži za VSK ČVUT Praha Neo. Strelil jeden gól a pridal aj asistenciu. „Snažím sa sledovať hlavne ATU a reprezentáciu. Ešte stále hrávam ‚sranda‘ ligu v Prahe, ale teraz počas pandémie je to tiež stále obmedzované, takže sa už teším, kedy sa to rozvoľní,“ prezradil.

 

Iba nedávno sa mu výrazne zmenil život, keďže sa stal otcom. „Pred pár dňami sa mi narodil syn Filip, takže ten je pre nás s manželkou Evkou aktuálne celým svetom. Snáď bude aj z neho hráč a nadšenec florbalu! Okrem toho sa venujem e-shopu s kvalitným remeselným pivom,“ uzavrel Hotovčin.Odoberajte newsletter