ČO ROBIA DNES? Komačka po konci kariéry nezaháľa a pomáha hráčom s prestupmi

Václav Komačka patrí medzi naše najväčšie osobnosti svojej generácie. Nebyť zranenia, ktoré ho prinútilo ukončiť kariéru, možno by stále hral florbal na najvyššej úrovni. Dnes to tak však nie je, bývalý kapitán reprezentácie pri florbale napriek tomu zostal.

 

Vyskúšal si extraligu i českú superligu

Počas kariéry stihol vystriedať viacero klubov, okrem domácej najvyššej súťaže sa presadil aj v susednom Česku. „Florbalové začiatky boli v mojom materskom klube FBK Nižná. Mužskú extraligu som začal v klube DFA NItra a pokračoval v Juvente Žilina. Vysoká škola ma zaviedla do Bratislavy, kde som 4 roky hájil farby Hurikánu Bratislava. Po prestupe do Českej republiky som obliekol dresy FBC Ostrava a 1. SC Vítkovice,“ uviedol Václav Komačka pre spravodajstvo Slovenského zväzu florbalu (SZFB).

 

Zranenie a koniec kariéry pred štyrmi rokmi

Ako je známe, v pokračovaní sľubne rozbehnutej kariéry mu zabránilo vážne zranenie kolena. Posledný súťažný zápas v českej superlige odohral niekdajší obranca za Vítkovice pred takmer štyrmi rokmi. „V tom momente ma nenapadlo, že to môže byť posledný zápas, ktorý som odohral. Vedel som, že som minimálne na 1 rok mimo hru, to ale už zažíva veľa florbalistov. 2 roky som sa snažil o návrat, absolvoval som 4 operácie a nakoniec som rád, že sa podarilo dať koleno aspoň do takého stavu, že ma výrazne neobmedzuje v bežnom živote a rekreačnom športe. Moju florbalovú kariéru vnímam ako jednu veľkú nedokončenú misiu v živote,“ povedal dnes 31-ročný Oravčan.

 

Tri účasti na MS, anglická debata o hematokrite

Trikrát po sebe sa v rokoch 2012-2016 predstavil na svetovom šampionáte. „Z mimo florbalovej stránky asi nikdy nezabudnem na MS V Lotyšsku 2016, kde som hral zápasy so zvýšenou teplotou, po celom tele som mal modriny od loptičky kvôli zníženej zrážanlivosti krvi a nikto nevedel prečo. Po florbalovej stránke si najradšej spomínam asi prvé mužské MS 2012 vo Švajčiarsku, kde nám to vo formácie výborne fungovalo,“ uviedol. K spomenutému šampionátu v Lotyšsku sa viaže aj vtipná príhoda. „Bolo celkom zábavné sa v nemocnici rozprávať po anglicky o hematokrite,“ dodal.

 

„Asi všetci florbalisti sa zhodneme, že florbal nám dal hlavne veľa kamarátov a vzal nám veľmi veľa času. Aké boli moje silné stránky by sa trebalo spýtať skôr mojich spoluhráčov a protihráčov, no vyžíval som sa v osobných súbojoch a strelách z diaľky.“

 

Čo robí dnes?

Po nútenom konci aktívnej hernej činnosti nezaháľal, a spolu s Janom Binderom a Anet Jarolímovou sa pustil do budovania, na našu zemepisnú šírku, ojedinelého projektu. Menovaná trojica založila hráčsku zastupiteľskú agentúru FAP – Floorball agency for player. „V rámci mojej kariéry som si zažil veľa prestupov a nie vždy všetko išlo hladko. Najmä v ČR som potom videl, ako niektorí hráči podpisujú nezmyselné zmluvy. Niekedy tie zmluvy ani poriadne nečítali a potom si ‚bili‘ hlavu o stenu. Florbal sa v určitej sfére za posledných 10 rokov veľmi posunul, ale táto oblasť je veľmi zanedbaná. Všade sa kladie dôraz na to, nech k tomu hráči pristupujú profesionálnejšie, profesionalizujú sa realizačné tímy, ale v prestupovej oblasti sa to dlho nemenilo, a tam chceme pomôcť k zmene,“ prezradil rodák z Nižnej.

 

FAP Agency vznikla v roku 2019 a už pod jej krídla spadá viacero elitných slovenských a českých florbalistov. Agentúra poskytuje služby napríklad Ronaldovi Gašparíkovi, Filipovi Čonkovi-Skybovi či Michaele Šponiarovej alebo Alžbete Ďuríkovej. „My prakticky ešte stále začíname. Nikde sa neponáhľame a nechceme robiť ani nejaké veľké ‚kroky‘. Som toho názoru, že kvalitné veci sa musia na začiatku robiť v malom rozsahu, aby človek ‚vychytal‘ všetky muchy. Čas ukáže,“ vyhlásil.

 

Keďže okrem toho, že stále zotrval pri florbale, chodí aj do zamestnania, o výplň času má postarané. „Určite nás to neživí a ani nikdy nebude. S tým sme do toho ani nechceli ísť a nebola to priorita, aj keď je asi jasné, že zadarmo to nerobíme. Pracujem vo finančnej sfére, a taktiež sa prakticky od vysokej škole venujem trénerskému remeslu. Voľný čas sa snažím využiť športovo a vrátiť telu to, čo som mu za tie roky aktívnej kariéry vzal,“ uzavrel Komačka.Odoberajte newsletter