Dvanáste kolo v znamení piatich vysokých debaklov v prospech domácich celkov. Prešov po dvoch mesiacoch opäť s víťazstvom

Lido dominantne sfúklo Grasshoppers. Zlaté prvé tretiny Snipers a Tsunami. Trenčianske a košické tímy so striedavou úspešnosťou. V zápase Prešova proti Capitolu gólová prestrelka.

Zápas kola: ŠK Lido Prírodovedec – FBC Grasshoppers AC UNIZA Žilina 10:1

V zápase druhého s tretím sa očakávala vyrovnaná partia a florbal na tej najvyššej možnej úrovni. Pár momentov pred úvodným hvizdom presiakla na povrch informácia, že zápasu sa nezúčastnia dve najväčšie osobnosti svojich klubov. Na strane domácich absentoval MVP posledného ročníka extraligy Peter Nehila, na strane hostí kapitán Michal Miške. Oboch trápia menšie zdravotné problémy, a keďže budú obaja reprezentovať Slovensko na blížiacich sa majstrovstvách sveta, zvolili radšej cestu regenerácie. Lepšie sa so stratou svojho lídra vyrovnali Bratislavčania, ktorí na prekvapenie celej florbalovej verejnosti suverénne deklasovali Žilinu a upevnili si tak svoju pozíciu na druhom mieste ligovej tabuľky. 

Počas celého priebehu zápasu námorníci svojho súpera praktiky k ničomu nepustili. Okrem tradične produktívneho Lukáša Nôtu (v zápase 3+1) exceloval aj vo výbornej forme hrajúci Jakub Gálet, ktorý v prvej formácii Lida nahradil Petra Nehilu. V zápase si pripísal jeden gól a dve asistencie. Premiérovo v sezóne sa až v dvanástom hracom kole zapísal do štatistík aj kapitán modro-červených Ondrej Gažík, autor zlatého finálového gólu z majstrovskej sezóny 2023/2024. Lido bolo úspešné aj pri bránení jednej z najväčších zbraní Žiliny, a síce presilovej hry, ktorej exekúcia býva často smrteľná. Nielen, že jedinú ponúknutú presilovú hru Žiliny zodpovedne ubránili, ešte sa v početnej nevýhode dokázali aj presadiť. Do odkrytej bránky zasúval Gažíkovu krosovú prihrávku Vrábel. Jediný čestný zásah Žiliny sa zrodil de facto kuriózne. V 52. minúte si loptičku od súboj zvádzajúceho Cvacha za bránkou zasunul rukou do vlastnej siete brankár Lida Dobrovodský. Svojím výkonom však napriek tomuto smolnému momentu vo viacerých veľkých šanciach Žiliny podržal svoj tím a právom mu patril titul hráča zápasu.

Ondrej Gažík, hráč Lida: "Vedeli sme, aký zápas nás čaká a tak sme k nemu pristúpili aj počas týždna v rámci prípravy naň. Pomohol nám rýchly gól, ktorý nám dal kľud a menšiu výhodu. Počas celého zápasu sme hrali výborne do obrany aj do útoku a šance, ktoré mali kobylky zo Žiliny dokázal pochytať náš brankár alebo súper nepremenil. Pred dlhšou prestávkou počas MS sme zvládli náročný zápas, výhra dodala do kabíny potrebnú energiu, silu a ochotu pracovať ďalej v nastolenom tréningovom procese. Obrovské ďakujem patrí všetkým spoluhráčom a zároveň by som chcel popriať reprezentácií úspešné účinkovanie na MS vo Švédsku a nech reklama pre Slovensko je čo najlepšia."

Richard Cvacho, hráč Grasshoppers: Zápas sa od začiatku nevyvíjal podľa našich predstáv. Žiaľ, absencia viacerých klúčových hráčov dnes bola cítiť. Celý zápas sme sa trápili v koncovke a zakončení, a naopak Lido podalo veľmi dobrý výkon, trestali každú našu chybu, čo sa odzrkadlilo aj na výsledku a zaslúžene berú všetky tri body. 

Snipers Bratislava – ŠK Victory Stars Dubnica nad Váhom 13:3

Ešte pred zápasom kola sa v plne vyťaženej Viacúčelovej športovej hale odohral zápas medzi Snipers a Dubnicou. Išlo o súboj tímov s rovnakým počtom bodov bijúcich sa o priečky zaručujúce účasť v play-off, takže aj v tomto zápase sa očakávala vyrovnaná partia. Dubnici očividne skorší čas začiatku zápasu nevyhovoval a nabudení Snipers, ktorí naposledy zdemolovali Nižnú, využili ich neprebudenosť naplno. Päť sekúnd po začatí druhej tretiny svietilo na časomiere skóre 8:0 v prospech oranžových. Až v piatich góloch svojho tímu mali prsty Ponomarenko so Sedliakom. Gól na 6:0 vsietil junior Maxim Citovický, pre ktorého to bola medzi mužmi extraligová premiéra. Trénerovi Chválovi sa za prejavenú dôveru odvďačil tým najlepším spôsobom. V druhej a tretej tretine sa tímy v horizontoch niekoľkých minút už len vzájomne striedali v skórovaní a rozhodnutý zápas sa len pokojne dohrával.

Aleksander Nikulin, hráč Snipers: "Prvú tretinu sme zvládli perfektne, keďže sme sa dostali do komfortného vedenia, premieňali sme svoje šance a neinkasovali ani jeden gól. V úvode druhej sme vstrelili rýchly gól, následne zodpovedne bránili a zvládli napádanie zo strany súpera. Do poslednej tretiny sme už išli s tým, že zápas nepustíme a dôjdeme si po tri body. Celkovo tak zápas hodnotím ako úspešný - máme dôležité tri body pred repre pauzou. Chcel by som tiež poďakovať našim fanúšikom za podporu.

Marek Bulko, hráč Dubnice: "Jedným slovom hanba. Prvú tretinu sme prehrali 0:7, tým je povedané všetko."

Tsunami Záhorská Bystrica – FBK Nižná 11:3

Zápasový kolotoč v Záhorskej Bystrici uzavreli domáci hráči Tsunami, ktorých súperom bola Nižná. Aj tentokrát pricestovali Oraváci do hlavného mesta bez svojho najlepšieho hráča Regulyho, čo bolo na ich hernom prejave citeľne poznať. Prvú tretinu možno označiť za one-man show bombardéra v belasom drese Michala Šifru. Svojimi stabilne kvalitnými výkonmi v tejto sezóne dokazuje, že jeho nominácia do záverečnej dvadsiatky hráčov, ktorí sa predstavia na majstrovstvách sveta, je oprávnená. Tsunami prvé dejstvo vyhralo v pomere 5:0, pričom Šifra skóroval štyrikrát. Zahanbiť sa nenechal ani druhý z dvojice hráčov domácich, ktorí si v Malmö oblečú reprezentačný dres, Oliver Chochol. Práve on bol autorom piateho gólu Tsunami. Hostia začali vykazovať náznaky vrátenia sa do zápasu až v druhej tretine, kedy dokázali zásluhou Záhoru a Latku znížiť na 5:1, resp. 6:2. Domáci však žiadnu drámu pripustiť nechceli a po ďalšom góle Chochola a premenenom tretnom strieľaní rutinéra Bangu vyhrávali na prelome polovíc zápasu už 8:2. Od tohto momentu sa zápas už len dohrával. Skóre sa zastavilo na úrovni 11:3.

Matúš Medžo, asistent trénera Nižnej: "Zápas nanešťastie skončil skôr, ako sa stihol poriadne rozbehnúť. Súper v prvej tretine potrestal päť našich chýb a stretnutie sa už len dohrávalo. Od druhej tretiny sa už v našej hre našlo aj niečo pozitívne a najmä na bojovnosti môžeme ďalej stavať. Každopádne, Tsunami ukázalo, prečo je právom na čele tabuľky. Prestávka nám padne vhod a verím, že sa po nej naše výkony zlepšia."

1.FBC Trenčín – FK Florko Košice 10:3

Aj v zápase „FBCčka“ s Florkom sa očakával vyrovnaný zápas, najmä preto, že oba celky prechádzajú aktuálnou sezónou podľa veľmi podobného scenára. Po posledných rokoch, kedy sa stabilne udržiavali na tých najvyšších priečkach, prišla sezóna výsledkového prepadu, v ktorej sa herne oba celky trápia. Pri oboch však bolo v posledných hracích kolách možné pozorovať iskierky zlepšenia, a preto bolo zaujímavé sledovať, kto z tejto dvojice urobí ďalší, vzhľadom na tabuľkové postavenie oboch aktérov pomerne významný krok smerom dopredu. Zápas priniesol aj jednu príjemnú udalosť. Pre veterána hostí, Lukáša Blaška, išlo o pätstý odohratý zápas v extralige. 

Po opatrnom úvode na oboch stranách otvoril skóre zápasu v siedmej minúte hosťujúci Pelegrin. Trenčín v závere prvej tretiny dokázal skóre otočiť vo svoj prospech a v úvode prostredného dejstva odskočiť súperovi na rozdiel dvoch gólov. Do 29. minúty, kedy sa opäť presadil Patrik Pelegrin, čím znížil na 3:2, stretnutie napĺňalo predzápasové prognózy. V rozmedzí od 35. do 52. minúty však Trenčania strelili päť gólov, čím svojho súpera definitívne zlomili. Na čestný zásah Čekana z 54. minúty dokázali domáci reagovať ešte dvakrát, čím v kolónke vstrelených gólov dosiahli magickú „desiatku.“ Zápas najviac chutil dvom Šimonom, Masárovi a Hatalovi. Obaja menovci si pripísali po štyri kanadské body.

Lukáš Blaško, hráč Florka: "S troma strelenými gólmi sa zápas vyhrávať nedá. Naše nastavenie na zápas a dodržiavanie stanovených pokynov trvalo polovicu prvej tretiny. Prestávka nám padne vhod, musíme zapracovať na veľmi veľa veciach. Ďakujem domácemu klubu za spomienkový dres k päťstovke odohratých zápasov v extralige."

FaBK ATU Košice – FBK AS Trenčín 10:4

V zápase ďalších tabuľkových susedov išlo o veľa. ATU aj „AS-ko“ sa aktuálne nachádzajú na piatom, resp. štvrtom mieste. Zisk „zemiakovej“ pozície je pred pomaly sa blížiacim play-off veľmi dôležitý, nakoľko sa tím, ktorému sa to podarí, vyhne možnosti byť vybraný niekým z elitnej trojice za štvrťfinálového súpera. Domáci kontinuálne rozložili svoju strelecké efektivitu do všetkých troch tretín. Tú prvú vyhrali v pomere 2:0 po góloch Valenta a Fedorčáka. Zaujímavosťou je, že ak sčítate vek týchto dvoch strelcov, dostanete číslo o 9 menšie, ako je vek kapitána Trenčína Juraja Matejku. V prostrednej tretine pridalo ATU ďalšie štyri presné zásahy, a „AS-ko“ iba jeden. V tretej tretine sa Trenčania dostali do zápasu po góloch Oriešeka a Ondrášika, avšak tieto prišli až moc neskoro. Košičania ešte v záverečnej dvojminútovke pridali dva presné zásahy a dostali svoj počet gólov na dvojcifernú hodnotu.

Dominik Lehel Németh, hráč ATU: "Od úvodu sme išli za víťazstvom a to sa odzrkadlilo aj na výsledku. Pri lepšej efektivite sme mohli streliť aj viac gólov, no berieme tri body a to je dôležité."

FBC DAG Prešov – TEMPISH Capitol Floorball Club 15:12

V nedeľnej dohrávke dvanásteho kola videli diváci v rámci aktuálnej sezóny rekordný počet gólov. Hostia pricestovali na zápas v počte 11+2, čo u východniarov nepochybne vyvolalo impulz, že práve dnes sa im môže podariť zlomiť výsledkovú nepriazeň osudu. Do svojho súpera sa zakusli už od prvej minúty. Na góly Minicha a Hrabovského viac-menej okamžite zareagoval Hurajt. V ďalšom priebehu však musel v rozmedzí 46 sekúnd Pempek vyťahovať loptičku zo svojej siete trikrát, raz dokonca po smolnom vlastenci Romana Cibika. Capitolu sa podarilo znížiť v 17. minúte, avšak do konca tretiny stihol Prešovu vrátiť štvorgólové vedenie bývalý reprezentant Joščák. Druhá tretina spravila zo zápasu drámu. Capitol sa troma rýchlymi gólmi dotiahol na svojho súpera a k vyrovnaniu potreboval už len jeden gól. Následne mohli diváci v Prešove pozorovať zápas ako na hojdačke s tým istým scenárom: Prešov odskočil na rozdiel dvoch gólov a Capitol znížil. Domácim sa podarilo výraznejšie utrhnúť až v tretej tretine, kedy sa dostali do vedenia 12:8. Od 48. minúty pokračoval scenár druhej tretiny, ktorý zostal nezmenený až do konca zápasu. Na každý gól domácich dokázali hostia odpovedať. Konečný ukazovateľ vstrelených gólov sa zastavil až na čísle 27.

Richard Staš, hráč Prešova: Na tento zápas sme sa veľmi poctivo pripravovali a povolali sme "celú kavalériu," keďže nám išlo o všetko. Začali sme výborne, o tom hovorí aj prvá tretina, po ktorej sme do šatní išli so štvorgólovým náskokom. V druhej sme na začiatku zaspali a húževnatý súper to hneď využil. Po tejto nevydarenej tretine sme si v šatni povedali, že ideme potešiť divákov na tribúne, ktorí neúnavne povzbudzujú náš tím každý domáci zápas v tejto sezóne.  Presne toto sa nám podarilo a vďaka skvelému kolektívnemu výkonu tri body ostávajú na východe. Na záver ďakujem súperovi a rozhodcom za férový a gólovo bohatý zápas."

Postava kola: Michal Šifra (Tsunami Záhorská Bystrica): Herný líder prvého tímu tabuľky potvrdzuje svoju aktuálnu formu zápas čo zápas. V sobotu sa s jeho vysokou hernou kvalitou nevedeli vysporiadať hráči Nižnej, ktorým nasúkal štyri góly, ku ktorým pridal aj jednu asistenciu. Michala budú môcť fanúšikovia vidieť aj v drese s dvojkrížom na hrudi. Tréner Mrázek si ho vybral do finálnej dvadsiatky, ktorá vycestuje do Švédska na blížiaci sa svetový šampionát. Svojimi výkonmi v tejto sezóne dokazuje, že jeho nominácia do reprezentácie bola naozaj opodstatnená.



Michal Šifra v zápase proti FBK Nižná. Foto: Facebook Tsunami Záhorská Bystrica - Martin Schopinski.

Našli ste v článku chybu alebo máte nápad na zaujímavý obsah? Napíšte nám e-mail na redakcia@szfb.sk. 


Súvisiace články


Odoberajte newsletter