Florbal má pevné základy pre výrazný rozvoj, myslí si končiaci prezident SZFB Oto Divinský

Dosiaľ posledným prezidentom Slovenského zväzu florbalu je Oto Divinský. Vo vedení SZFB je už osem rokov. Najprv pôsobil ako viceprezident, neskôr po Danielovi Grancovi prebral najvyššiu funkciu. Do ďalšej volebnej konferencie zostáva už iba pár dní a Divinský sa o pozíciu prezidenta opätovne uchádzať nebude. Jeho funkčné obdobie sa teda nezadržateľne blíži ku koncu a je najvyšší čas bilancovať. Ako hodnotí uplynulé štyri roky on sám?  

 

Ako hodnotíš obdobie počas ktorého si bol prezidentom SZFB?
„Toto obdobie by sa dalo rozdeliť do troch etáp. Prvá bola výrazne ovplyvnená MS v Bratislave, ktoré dopadli po stránke organizačnej, mediálnej i športovej úspešne, no po finančnej už nie. V druhej etape sme sa snažili stabilizovať zväz a postupnými krokmi naštartovať rozvojové projekty, ktoré sa mali prejaviť v tretej, záverečnej etape. Tá však bola poznačená pandémiou koronavírusu a, bohužiaľ, mnohé projekty sa nám nepodarilo zrealizovať. Ak porovnám roky 2017 a 2021, tak si myslím, že sa slovenský florbal posunul vpred a podarilo sa nám vybudovať pevné základy pre jeho ďalší výrazný rozvoj.“

 

Čo bolo podľa teba najdôležitejšie?
„Asi najdôležitejším faktorom, ktorý mal významný vplyv na činnosť zväzu, bola každoročne stúpajúca podpora zo strany štátu vo forme príspevku uznanému športu. Kým v prvom roku funkčného obdobia bola podpora vo výške 281 tisíc eur, dnes sa pohybuje na úrovni 709 tisíc eur. Napriek postupnému navyšovaniu prostriedkov sme, hlavne v prvých dvoch rokoch, museli veľmi úzkostlivo rozhodovať, do ktorých projektov, resp. úloh sa môžeme pustiť, ktoré si môžeme finančne dovoliť a ktoré musíme odložiť na neskôr. Mnohé aktivity boli robené nízkonákladovo – práve z dôvodu šetrenia prostriedkov. Jedným z cieľov bola podpora klubov, ktorá z roka na rok stúpala a nielen navýšením finančných prostriedkov v rámci príspevku uznanému športu, ale aj vďaka zvyšovania percentuálneho rozdelenia. Zatiaľ čo v roku 2018 sme klubom rozdelili zákonom stanovených 15% z príspevku uznanému športu, v roku 2020 sme rozdelili až 33% z tohto príspevku. To znamená, že tretinu finančných prostriedkov zo štátu sme nasmerovali do klubov.“ 

 

K podpore klubov dopomohli aj noví partneri?
„Určite áno. Do florbalu sa nám podarilo pritiahnuť prvých silných partnerov, ktorí boli ochotní spojiť meno svojej značky práve s florbalom. Tieto partnerstvá sme realizovali v ženskej najvyššej súťaži, ktorá bola pomenovaná po jednom z partnerov – Hyundai extraliga žien. Aj vďaka týmto partnerstvám sme mohli finančne podporiť ženský florbal. V súčasnosti sa pripravuje spolupráca s novým významným partnerom, ktorý vstúpi aj do mužskej extraligy. S príchodom partnerov sme naštartovali spoluprácu s Huste.TV, ktorá ponúkala streamingy zápasov ženskej extraligy a v ostatnej sezóne aj z mužskej extraligy. Naďalej sme spolupracovali aj s RTVS na priamych prenosoch z majstrovstiev sveta, ktoré sme každoročne priniesli na televízne obrazovky. Od novej sezóny sa fanúšikovia môžu tešiť na live streaming všetkých zápasov zo ženskej aj mužskej najvyššej súťaže.“

 

Čo sa podľa teba podarilo z tvojich predsavzatí splniť a čo nie?
„Ja považujem za jednu z najdôležitejších úloh, ktoré som si dal ako prezident, že pri odchode chcem odovzdať silnú a stabilnú organizáciu. Myslím, že sa nám to podarilo. Zväz je aj po stránke legislatívnej, kde bolo potrebné aplikovať do praxe všetky povinné ustanovenia nového zákona o športe, tak aj po stránke finančnej v dobrej kondícii. Organizácia je plne funkčná, nezaťažená žiadnym bremenom. Som rád, že sa nám podarilo nastúpiť na cestu koncepčného systému vzdelávania trénerov, profesionalizácie regionálnych zložiek, digitalizácii procesov prostredníctvom informačného systému, atraktívnejší webový portál. Každoročne sme sa podieľali na organizácii medzinárodných podujatí, kde sme sa stali silným a spoľahlivým partnerom Medzinárodnej florbalovej federácie, u ktorej sme si získali vysoký kredit. Práve tieto podujatia sú pre väčšinu našich najmenších florbalistov jediné príležitosti ako vidieť slovenskú reprezentáciu naživo na vlastné oči, nehovoriac o tom, že o tieto domáce podujatia je väčší veľký mediálny záujem zo strany slovenských médií a florbal sa tak dostáva viac na obrazovky a do médií. Posledný rok, ktorý mal byť z celého štvorročného obdobia najviac rozvojový, bol však poznačený pandémiou Covid-19, a tak sa mnohé projekty nemohli realizovať. Najviac ma mrzí, že sme nemohli spustiť školské súťaže, ktoré mali byť po dohode so štátnym tajomníkom pre šport po dlhej dobe presunuté zo Slovenskej asociácie školského športu pod gesciu nášho zväzu. Súťaž mala vyvrcholiť záverečným spoločným podujatím viacerých športov na jednom mieste. Pevne verím, že sa to podarí v nasledujúcom školskom roku. Tešil som sa tiež na televízne ligové zápasy na športovom kanáli RTVS, ktorý mal začať vysielať majstrovstvami sveta v hokeji. S televíziou prebehli rokovania o pravidelnom vysielaní zápasov najvyššej mužskej súťaže od jesene 2020. V súčasnosti sa pripravuje spolupráca s inou televíziou a tak verím, že okrem reprezentačného florbalu sa budeme môcť tešiť aj na ten ligový. Zlepšiť prácu v kluboch po stránke športovej, ale aj organizačnej malo byť cieľom projektu, na ktorom participoval tréner reprezentácie mužov Radek Mrázek. Projekt spočíval v pravidelných návštevách tímu odborníkov z oblastí kondície, psychológie, koučingu a rozvoja klubov v kluboch po celom Slovensku. Bohužiaľ, ani tento významný projekt sa kvôli pandémii nemohol uskutočniť. Verím však, že sa situácia okolo koronavírusu bude už iba zlepšovať a že mnohé rozvojové projekty sa podarí realizovať novému vedeniu už v najbližšej sezóne.“

 

Ak by si mal možnosť byť opäť prezidentom, spravil by si niečo inak a čo?
„Napriek tomu, že sa nám podarilo posunúť slovenský florbal o nejaký ten krok vpred, uvedomujem si, že niektoré rozhodnutia neboli správne, resp. sme ich mohli riešiť inak. Vždy som sa snažil hľadať cestu konsenzu, i keď asi niekedy by bolo možno lepšie buchnúť do stola. Nechcel som sa však správať autokraticky a snažil som sa na veci pozerať aj z opačného pohľadu a pochopiť názory iných strán. Ako sa vraví, po bitke je každý generál. Určite, aj ja by som mnohé veci urobil inak, ale nie vždy to bolo v mojej moci. Možno som mal viac a častejšie komunikovať s klubmi a snažiť sa ich nasmerovať na cestu ich rozvoja nielen po športovej, ale hlavne po organizačnej a komunikačnej stránke. Pokiaľ sa toto nezmení, tak asi ťažko môžeme očakávať nejaký výrazný posun slovenského florbalu.“

 

Prečo si sa rozhodol nekandidovať na nové štvorročné obdobie?
„Vo vedení zväzu som už 8 rokov, v predchádzajúcom období som pôsobil v prezídiu ako viceprezident. Je to dosť dlhá doba, človek už býva po takom období vyčerpaný, obzvlášť keď pôsobíte v organizácii, ktorá je finančne i personálne poddimenzovaná. O to viac práce vás potom pohltí, až tak, že zistíte, že tomu venujete aj čas, ktorý by ste mali venovať niekomu inému. Ja som sa snažil vždy pristupovať k jednej aj druhej funkcii zodpovedne. Obetoval som tomu veľmi veľa času, na čo doplácala moja rodina a priatelia. Teraz im to chcem vrátiť. Samozrejme mi to aj veľa dalo, profesijne a manažérsky ma to veľmi obohatilo, stretol som mnoho skvelých ľudí, s ktorými sa mi výborne spolupracovalo, i keď možno s niektorými sme mali na veci iný názor. V každom prípade ďakujem za dôveru, ktorú mi vyslovili členovia zväzu a za príležitosť viesť túto športovú organizáciu. Dúfam, že bude viac tých spokojnejších ako nespokojných.“

 

Aká je podľa teba budúcnosť slovenského florbalu?
„Stále som presvedčený, že florbal má veľmi veľký potenciál. To, či sa podarí slovenskému florbalovému hnutie vyžmýkať maximum, paradoxne nie je v rukách prezídia, ale samotných členov – klubov. Prezídium môže určiť smerovanie a nastaviť pravidlá, ale ostatné je na pleciach samotných klubov. Pokiaľ v nich nepríde k progresívnejšiemu zmýšľaniu, tak sa florbal bude síce posúvať, ale veľmi pomaly. Preto je potrebné, aby skutočný rozvoj začal práve v kluboch, lebo oni tvoria slovenský florbal a čím budú silnejšie kluby, tým bude aj silnejší slovenský florbal. Nové vedenie sa nebude musieť hneď v začiatkoch trápiť tak ako my, do ktorých projektov sa z finančných, resp. personálnych dôvodov môže alebo nemôže pustiť. Odovzdávame finančne stabilnú organizáciu, nové vedenie bude môcť disponovať s prostriedkami na úrovni viac ako 1 milióna eur ročne, takže novým projektom sú po finančnej stránke dvere otvorené. Verím, že nové vedenie bude úspešné a držím mu palce v ďalšom rozvoji slovenského florbalu. Máme pred sebou dôležité 4 roky, kedy florbal môže vystreliť výrazne hore.“
 



Odoberajte newsletter