Karolína Krištofová po konci kariéry. "Nie je ľahké byť florbalovým brankárom, ale bez vás by tím neexistoval."

S florbalom začínala na základnej škole ako útočníčka až sa z nej napokon stala brankárka. Reč je o už bývalej reprezentačnej brankárke - Karolíne Krištofovej, odchovankyni ŠK 98 Pruské 

Má za sebou bohatú kariéru, množstvo zaujímavých zápasov na domácej, zahraničnej ale aj medzinárodnej úrovni. Po 14 rokoch sa po sezóne, ktorú odchytala v českom tíme Bulldogs Brno rozlúčila s aktívnou kariérou. Na Slovensku získala tri majstrovské tituly, v Česku v drese Vítkovíc jeden titul a absolvovala štyri svetové ženské šampionáty. Ten posledný v decembri 2023 v Singapure s víťaznou bodkou, ziskom 5. miesta a vybojovaním miestenky na Svetové hry v Číne 2025. Dvakrát bola vyhlásená najlepšou hráčkou Slovenska vo štvrťfinále Majstrovstiev sveta. Na domácom šampionáte v roku 2017 v zápase proti Fínsku a v Singapure 2023 v zápase proti Švajčiarkam. 

Karolína Krištofová a Oona Kaupi. Najlepšie hráčky štvrťfinále MS 2017 v Bratislave. FOTO: IFF


Karolínu sme po jej poslednej sezóne na klubovej a reprezentačnej úrovni trochu vyspovedali. 

Skús si zaspomínať na svoje florbaloveézačiatky - prvý klub, tréningy a prečo práve brankársky post?

"S florbalom som začala na základnej škole. Najskôr ako obávaný útočník a keď nemal ísť kto do brány, tak som to skúsila. Moja florbalová kariéra začala v klube ŠK 98 Pruské a na tieto časy spomínal veľmi rada. S babami z Pruského som strávila 5 rokov. Boli sme super kolektív a florbalovo sa nám tiež darilo. Trénovali sme asi v najmenšej hale v ktorej som kedy trénovala, ale aj to je niečo na čo teraz spomínam s úsmevom. Občas tak rozmýšlam, že ak by som sa nevzdala florbalky a sadla do brány, ako by sa moja florbalová história zmenila. Myslím, že by ma florbal aj tak bavil. (Niekedy rozmýšľam, že možno aj viac ??)."

Jeden z prvých zápasov v drese Pruského. 


Čo ti počas tých rokov florbal priniesol a čo pre teba znamená?

"Florbal je mojou velkou súčasťou. Začala som ho hrávať asi od 12 rokov, čo už je nejaká tá doba. Od vtedy je florbal v mojom živote viac-menej stále prítomný. Priniesol mi nespočetne veľa zážitkov, priateľov, radosti ale aj stresu a sklamania. Na florbal budem ale vždy spomínať v dobrom a prežiť viac ako 10 rokov v ženskom kolektíve je proste zážitok."

Top momenty a zážitky kariéry na klubovej a reprezentačnej úrovni?

"Prvé, čo mi napadá sú MS v Bratislave v roku 2017. V tom období som bola brankárskou jednotkou a keď sa nad tým teraz zamyslím, tak asi to bol vrchol mojej kariéry. Prvýkrát sme vybojovali 5. miesto a odohrali parádny štvrťfinálový zápas proti Fínsku. V repre som ale zažila aj dosť stresu a nepríjemných florbalových situácií, ktoré plynuli z našej nepripravenosti. Prehrať vysokým rozdielom, aj keď proti silným súperom, na medzinárodnej úrovni, často pod drobnoľadom kamier, nie je nič príjemné. To potom viedlo do celkovej nepohody v tíme a prežívať tieto pocity v uzavretej bubline niekoľko dní vie byť psychicky náročné. Najjednoduchšiu a najveselšiu sezónu som zažila asi minulý rok vo Vítkoviciach. Hra aj atmosféra v tíme je samozrejme lepšia, keď je v tíme toľko silných hráčok ako je vo Vítkoviciach.

Po pravde, nikdy mi nenapadlo, že sa dostanem do tímu ako sú Vítkovice a že zažijem atmosféru Superfinále a dlhé oslavy po vyhranom titule. Ešte k tomu, keď som rok a pol pred tým florbal už nehrala a ponuka z Vítkovíc prišla úplne náhodou. Taktiež som sa tam znovu stretla s mojím naj florbalovým parťákom z Pruského - Jankou Troškovou. Bez ŠK 98 Pruské by som ale tento rozhovor asi nikdy nepísala, takže najväčšia vďaka patrí mojím vtedajším spoluhráčkam v Pruskom. Tam ma florbal začal baviť a vydržalo mi to až do teraz. Som rada, že svoju poslednú sezónu som odohrala práve v Bulldogs Brno. Bola to moja najintenzívnejšia sezóna. Aj kvôli tomu, že som sa účastnila MS v Singapure, ale aj kvôli tomu, že Bulldogs Brno to so ženským florbalom myslia vážne."

Výhra v Pohári Českého florbalu. Karolína vedľa Janky Troškovej. FOTO: Český florbal

Zisk českého titulu v Superfinále 2023. FOTO: Český florbal


Prečo si sa rozhodla ukončiť kariéru?

"Ako všetci florbaloví hráči vedia, florbal zaberá strašne veľa času a jediné, čo z toho máš je dobrý pocit. Jedného dňa to muselo prísť a som rada, že som florbal ukončila dobrovoľne a že ho za mňa neukončilo nejaké zranenie."

Aké máš plány po jej skončení?

"Mám v pláne odsťahovať sa preč z Česka, takže aj to bol dôvod prečo s florbalom skončiť. Čas, ktorý mi florbal zaberal určite nejak vyplním."

Čo ti bude najviac chýbať? Okrem obliekania výstroje. ??

"Najviac mi bude chýbať kolektív. Myslím, že v dnešnej dobe (a v mojom veku haha) nie je ľahké si nájsť skupinu ľudí s ktorými máš spoločné záujmy a rozumiete si. Taktiež je zábavnejšie športovať v skupine ako sám. Samozrejme, mi tiež bude chýbať obliekanie výstroje a nechávať sa obstreľovať loptami."

Dobre naladená Karolína Krištofová a Paulína Hudáková počas MS žien 2019 vo Švajčiarsku. 


Ako hodnotíš poslednú sezónu, ktorú ste ukončili vo štvrťfinále proti Vítkoviciam?

"Uplynulá sezóna bola dosť intenzívna. Každý jeden zápas bol pre nás dôležitý a museli sme bojovať o každý bod. Celú sezónu sme sa snažili dobehnúť tímy top 4 čo sa nie úplne podarilo. V Bulldogs Brno pristupujú k florbalu veľmi zodpovedne. Či už sú to tréneri alebo samotné hráčky (väčšinou sú to tréneri haha), čo ma veľmi milo prekvapilo. Trochu ma mrzí, že som do play-off nezasiahla, no svoje posledné zápasy som si aj tak užila. Posledné 2 zápasy sa nám podarilo Vítkovice potrápiť a verili sme, že aspoň bod v sérií sa nám podarí uhrať. Napriek tomu verím, že Bulldogs Brno bude v blízkej budúcnosti veľmi silný tím."

Karolína v drese Bulldogs Brno. FOTO: Bulldogs Brno


Na záver. Čo by si odkázala a odporučila budúcim florbalistkám a teda najmä brankárkam na ich florbalovej ceste?

"Budúcim florbalistkám by som odkázala, že florbal je hlavne zábava. Aby si našli ľudí s ktorými si rozumejú a držali sa ich, vtedy ich florbal bude ešte viac baviť a na výsledkoch nebude až tak záležať. Aby využili každú naskytnutú príležitosť posunúť sa vo florbale vpred a ísť za lepším, pretože tie možnosti tu sú. Florbalovým brankárkam chcem odkázať, že nie vždy sa im musí dariť. Nech si nevyčítajú každý jeden gól čo dostanú, pretože to nie je ich chyba. Nie je ľahké byť florbalovým brankárom, no bez Vás by tím neexistoval. Zakončila by som to takým trošku inside joke-om z môjho prvého roku v ŠK 98 Pruské: Florbal je kolektívny šport."

Lietajúca Karolína Krištofová na MS U19 2014 v Poľsku. :D 


Karolíne ĎAKUJEME za všetky roky strávené v reprezentačnom drese a prajeme jej veľa pohody, zdravia a pozitívnej energie na jej ďalšej životnej ceste. 

Radosť po výhre v zápase na MS 2023 v Singapure a z postupu na Svetové hry. FOTO: IFF

 



Odoberajte newsletter