Konferencia SZFB uzavrela a zhodnotila uplynulú florbalovú sezónu

Pravidelná a každoročná Konferencia Slovenského zväzu florbalu sa uskutočnila opäť vo Zvolene. Vedenie zväzu, Prezídium, členovia odborných komisií a delegáti hodnotili nedávno ukončenú sezónu 2023/2024 

Dlhá a náročná sezóna je na konci a nás čaká už len jedna oficiálna a veľmi príjemná udalosť v podobe Galavečera Slovenského florbalu v Bratislave. Sobota 15. júna ale patrila pracovnej náplni predstaviteľov SZFB a zástupcov klubov, ktorí sa spoločne obzreli za uplynulým ročníkom súťažnej sezóny a predstavili aj plány do nabjližších mesiacov a budúcej sezóny 2024/2025.

Konferencia SZFB ako najvyšší zastupiteľský orgán nášho zväzu sa konala po roku opäť v príjemnom prostredí v strede republiky vo Zvolene. Delegáti a zástupcovia klubov zaplnili konferenčnú miestnosť a počas celého dňa preberali rôzne témy týkajúce sa minulej sezóny ale aj budúcnosti florbalu na Slovensku. 

Okrem schvaľovania dôležitých dokumentov a brania na vedomie Správ o činnosti prezidenta a prezídia, správy o činnosti SZFB alebo Výročných správ SZFB a kontrolóra SZFB bola k počutiu aj pomerne bohatá a konštruktívna diskusia. Nechýbali otázky na Prezídium alebo samotného prezidenta SZFB - Martina Kopejtka, ktorý predniesol Informácie o svojej činnosti a činnosti Prezídia SZFB. 


Nárast počtu klubov ale aj členskej základne

Prezentácia prezidenta SZFB bola venovaná celej ceste od roku 2021 a rôznym oblastiam rozvoja florbalu, ktoré hýbu celým našim odvetvím po celom Slovensku. Potešujúce je neustále pribúdanie nových florbalových klubov na florbalovej mape. V roku 2023 vzniklo 5 nových klubov a ku dňu konania Konferencie - teda k 15. júnu 2024 to boli zatiaľ 4 florbalové kluby a my veríme, že do konca roka ešte pribudnú do našej rodiny ďalšie základné piliere rozvoja florbalu a výchovy hráčov - KLUBY. 

Neoddeliteľnou súčasťou prezentácie florbalu na najvyšších miestach spoločenského a politického života je komunikácia vedenia zväzu s dôležitými inštitúciami, ktorých finačná podpora tvorí základnú kostru fungovania SZFB a všetkých jeho súčastí. Množstvo výjazdov do regiónov, rokovania s predstaviteľmi Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže ale aj Ministerstva cestovného ruchu a športu, so Slovenským olympijským a športovým výborom alebo Fondom na podporu športu sú nevyhnutné na to, aby bolo celé florbalové hnutie vnímané ako silný hráč a partner pre všetky organizácie, ktoré môžu pomôcť a pomáhajú k jeho podpore a rozvoju.

Výborné vzťahy s kolegami v Českom florbale a spoločná práca na rôznych zaujímavých projektoch a podujatiach, ktoré nás čakajú už tento rok alebo komunikácia s dlhodobými partnermi Slovenského florbalu - Hyundai Slovensko a EXEsport je pre celý florbal na Slovensku nevyhnutnou a strategickou súčasťou napredovania nášho športového odvetvia. 

Najpopulárnejší šport na školách a Školský florbal

Florbal je čoraz viac populárny u detí a mladých ľudí, žiakov a žiačok základných alebo stredných škôl a na vyššie pozície sa dostáva aj na vysokých školách. Svedčí o tom opätovný nárast zapojenosti žiakov do projektu SUPER FLORBAL DETI, ktorého časť je určená pre deti v 1. a 2. ročníku základných škôl - Florbalové zručnosti a 3. - 4. ročník ZŠ, kde si žiaci a žiačky môžu zmerať sily vo florbalových zápasoch. V roku 2024, resp. v sezóne 2023/24 sa do školských súťaží na Základných školách zapojilo vyše 15000 žiakov/žiačok a na stredných školách to bolo dovedna vyše 7700 žiakov/žiačok. 

Florbal má zároveň samostatné finálové podujatie v rámci SUPERfinále Školský šport, ktorý sa už tretíkrát uskutočnil v Trenčíne pre základné a pre stredné školy. A to všetko s finančnou podporou Ministerstva školstva a Ministerstva cest. ruchu a športu. 

Školské súťaže

Pre ešte väčšie spopularizovanie florbalu na Slovensku plánuje SZFB prehĺbiť spoluprácu s viacerými slovenskými médiami a podporiť tak aj mladé florbalové nádeje.

FOTO: Michal Tarabík/Floorball Frames


Skvelým podujatím je aj Medzinárodný deň florbalu so záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky, ktorý už každoročne rozhýbe tisícky žiakov, detí a ľudí po celom Slovensku. Do ročníka 2024 sa zapojilo celkovo 750 škôl a 15000 žiakov a žiačok. Fantastická atmosféra a emócie, ktoré vie spôsobiť práve FLORBAL. 

Rovnako sa podarilo vytvoriť už 3 regionálne florbalové akadémie (Košice, Trenčín, Žilina) a v pláne je vytvorenie štvrtej v Bratislave. Pokračujú aj intenzívne rokovania o výstavbe elementárnej športovej infraštruktúry, ktorá by mala slúžiť florbalistom a florbalistkám ale aj rokovania o výstavbe infraštruktúry s celonárodným významom spoločne s viacerými športovými zväzmi a štátnymi inštitúciami - s Ministerstvom informatizácie a regionálneho rozvoja, Ministerstvom cestovného ruchu a športu, Fondu na podporu športu a národnými športovými zväzmi (volejbal, hádzaná, basketbal a florbal)

Netrpezlivo čakáme na oficiálne otvorenie haly v Košiciach a rovnako v Žiline, ktoré budú slúžiť mladým florbalistom pre ich ďalší rozvoj. 

Na úrovni reprezentácie vznikol nový výber U17 a naštartovala sa spolupráca práve medzi daným výberom a výberom U19. Pravidelne sa organizujú aj regionálne zrazy kategórií U15, U17 a U19. Už v tomto roku nás čakajú zaujímavé podujatia, o ktorých vás budeme postupne informovať. Budúci rok bude nabitý najmä pre reprezentáciu žien, ktorú čaká okrem kvalifikácie na MS aj účasť na Svetových hrách. Muži zažijú ďalší vrchol už v decembri tohto roka vo Švédsku. Zároveň SZFB plánuje každoročne usporiadať minimálne jedno medzinárodné podujatie a dostať na Slovensko elitné florbalové tímy. 

Na domácej úrovni nám pokračovala najvyššia súťaž dorastencov - 1. liga, ktorá je rozdelená na dve divízie, uskutočnil sa aj historicky prvý ročník Turnaja mládeže staršej prípravky dievčat a neustále nám rastie počet družstiev mladšej a staršej prípravky v regiónoch aj na samotných mládežníckych vrcholoch sezóny v daných kategóriách. Sme veľmi radi, že o florbal má záujem čoraz viac dievčat a detí z ktorých môžu vyrásť budúci reprezentanti klubov alebo Slovenska na najvyššej úrovni. 

FOTO: Peter Kapusta


Podpora klubov - pilierov florbalu 

Ako sa hovorí, peňazí nikdy nebude dosť, ale na podpore florbalových klubov SZFB skutočne záleží. V roku 2024 pôjde na podporu klubov vyše 131 000 eur v minulom roku to bolo niečo vyše 113 000. Ide o systematickú a pravidelnú podporu družstiev mládeže. 

Zároveň vzniká aj nová iniciatíva SZFB pod vedením pracovnej skupiny 4F, ktorá vytvorila ucelený plán a program na podporu klubov, ktorými chce pomôcť k ich rozvoju a napredovaniu. Prvé online školenie sa uskutočnilo 12. júna pod vedením Daniela Dobrovodského z ŠK Lido Prírodovedec Bratislava a nasledovať budú ďalšie prednášky, stretnutia a školenia pre všetkých, ktorí chcú posunúť svoj klub a tým aj celý florbal vpred. 

Viac informácií o celom projekte nájdete už v najbližšom období na našom webe - 4F - Floorball: Fit For Future

S rozvojom florbalu samozrejme súvisí aj vzdelávanie, ktoré je určené pre trénerov, hráčov, rozhodcov alebo funkcionárov. Počas uplynulého víkendu sa rozbehli školenia pre rozhodcov/rozhodkyne florbalu pred budúcou sezónou, aktuálne prebieha aj vôbec prvá Odborná príprava II. kvalifikačného stupňa pre trénerov s C-licenciou a v spolupráci s Českým florbalom budú prebiehať stáže vo florbalových kluboch v Česku určené pre zástupcov slovenských klubov. Spolupráca s Českým florbalom je naplánovaná na roky 2025 až 2029 a pôjde o spoluprácu v rámci mládežníckych výberov oboch krajín. 

Zároveň je v pláne aj projekt na podporu zvýšenia počtu lektorov s názvom ROAD TO HEL PROJECT - Erasmus +, ktorý bude prebiehať v rokoch 2025-27 vo Fínsku. 

Od roku 2025 sa spustia aj nové projekty súvisiace s prácou nových ale aj súčasných rozhodcov florbalu pod taktovkou Komisie rozhodcov a observerov. 

Vzdelávanie je aj súčasťou nášho YouTube kanálu, kde nájdete množstvo materiálov, inšpirácie a informácií pre tréningový alebo individuálny rozvoj. 


Pred budúcou sezónou ale aj do ďalších rokov nás čaká veľa náročnej práce v rôznych oblastiach florbalu na Slovensku, ktorú sa nám môže podariť uskutočniť, ak budeme ako celá florbalová komunita ťahať za jeden povraz. Zväz, kluby, fanúšikovia, odborná ale aj laická verejnosť, funkcionári, rozhodcovia, tréneri, mládež, deti na školách... Spolu tvoríme FLORBAL na Slovensku a len spoločne ho môžeme posúvať vpred. 

Bodku a pomyselnú čerešničku za sezónou 2023/2024 dáme v sobotu 22. júna na Galavečere florbalových osobností. Potom nás čaká horúce Leto so slovenským florbalom a príprava na ďalšiu sezónu, ktorá prinesie opäť množstvo zaujímavých momentov a dôležitých udalostí. Buďťe s nami aj naďalej. Odoberajte newsletter