Lotyši po troch rokoch opäť nad sily slovenského tímu

Slovenskí reprezentanti podali v dnešnom súboji proti Lotyšom zrejme svoj najslabší výkon na šampionáte a prehrali 2:6. Lotyši nám neumožnili našu hru a vnútili nám ich spôsob hry, no hlavne sme boli málo strelecky aktívni a spravili sme viac individuálnych chýb ako v predchádzajúcich súbojoch, čo súper potrestal. Zajtra sa tak opäť od 9.00 h stretneme v súboji o konečné siedme miesto s porazeným tímom z dvojice Estónsko – Nórsko.

Slováci začali presne podľa pokynov a predstáv svojho trénera Radomíra Mrázka a od začiatku hýrili aktivitou. V polovici štvrtej minúty si vypýtal faul Martin Kubovič a hoci sme Lotyšov zavreli na ich polovici, presilovku sa nám nepodarilo využiť. Postupne sme však viac aktivity prenechali súperom a dokonca po individuálnej chybe Ladislava Mirta sa dostali do vedenia Lotyši zásluhou presnej strely Kevinsa Smitsa. Chyby v našej obrane sa začali kopiť a tak sa súperi dostávali do nebezpečných príležitostí. Presilovky sa dočkali aj Lotyši a horelo to veru aj pred bránou Jakuba Klobučníka, no dokázali sme sa ubrániť. Spokojnejší tak do šatní odchádzali naši súperi.

Možno sa očakával od nášho tímu návrat ku svojej hre, no úvod druhej časti tomu nenasvedčoval. Lotyši boli aktívnejší a po ďalšej chybe a strate lopty za našou bránkou skóroval Peteris Trekse. Konečne sme sa v 24. minúte dočkali aj my. Bol to Lukáš Řezanina, ktorý perfektnou strelou spoza tela vrátil Slovensko do hry a znížil na 1:2. Po dvoch absenciách zápasov sa dostal na ihrisko aj Michal Dudovič, no na jeho pohybe bolo vidno, že ešte nie je stopercentne doliečený. Aby toho nebolo málo, v polovici zápasu si nešťastným spôsobom kopol do vlastnej brány gól Jakub Grich, ale pripísali ho Rolandsovi Kovalevskisovi. Na konci tretiny sme boli zbytočne vylúčení, čo Lotyšom dodávalo ešte viac odvahy a nám uberalo sily a čas na obrat skóre.

Už keď sa zdalo, že sa chlapci prebúdzajú a zvyšujú aktivitu, prišlo zbrzdenie v podobe tretieho vylúčenia. Tentoraz „hasil“ svoje zaváhanie Michal Miške. Čas bežal v prospech Lotyšov a tí si starostlivo držali loptu na našej polovici. Gól opäť nedali, čo ešte dávalo chlapcom šancu na úspech. Slováci sa museli postupne tlačiť do útoku, čo využili súperi a po rýchlom protiútoku sa pripomenul Kovalevskis, ktorý zvýšil na 4:1. V polovici tretej časti spravili Lotyši definitívnu bodku za našim úspechom, pretože ich piaty gól do našej siete takmer z polovice ihriska zavesil Janis Ragovskis. Počas našej druhej presilovej hry si tréner Mrázek zobral oddychový čas, no gól nepriniesla ani krátka porada na lavičke. Druhý gól Slovenska prišiel dosť neskoro, no postaral sa o neho Ronald Gašparík po prihrávke Michala Dudoviča. Necelé štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času sme sa pustili do hry bez brankára a v poslednej minúte nás „dorazil“ Smits, ktorý upravil na konečných 2:6. Prehra spred troch rokov zo šampionátu z Prahy sa teda zopakovala s tým rozdielom, že vtedy sme prehrali 1:6...

Radomír Mrázek (tréner Slovenska): „Nemáme z tohto zápasu dobrý pocit. Lotyši nás do neho ani nepustili. Bolo vidno veľký rozdiel vo fyzičke a nás asi stál obrovské množstvo síl súboj s Fínskom, pretože dnes sme boli úplne bez energie, čo bolo vidno na všetkých činnostiach našej hry. Robili sme množstvo individuálnych chýb, čo si s takýmto súperom nemôžme dovoliť. Treba športovo priznať, že Lotyši boli v tomto zápase lepší, plní síl a zaslúžene vyhrali.“

Michal Dudovič (hráč Slovenska): „Bol to z našej strany nevydarený zápas, v ktorom sme sa veľmi chceli predviesť, ukázať našu hru a postúpiť cez Lotyšov do boja o piate miesto. Lotyši dnes viac chceli a zaslúžene zvíťazili...“

SLOVENSKO – Lotyšsko 2:6 (0:1, 1:2, 1:3)