Mladšia prípravka Prešova vyhrala Turnaj mládeže v Trenčíne!

Záverečný turnaj pre najmenšie florbalové nádeje sa uskutočnil v Trenčíne a víťazný pohár dvihol nad hlavu tím z Prešova. Vo finále zdolal domáci AS Trenčín, pre ktorý ide o unikátnu a úspešnú sezónu

Mikuláš Academy Prešov. Akadémia z tretieho najväčšieho mesta na Slovensku zažila na Turnaji mládeže mladšej prípravky nádhernú víťaznú jazdu. Sedem zápasov, sedem výhier a radosť z celkovej výhry. A to všetko vďaka vysokým výhram od základnej skupiny až po semifinále. Dvojciferné gólové nádielky a skvelá tímová chémia doviedla tím trénera Lukáša Mikluša až do finále. Tam narazili mladí Prešovčania proti domácemu AS Trenčín, ktorý zažíva unikátnu sezónu. V každej vekovej kategórii bojoval tento klub o medaile! A to sa teda tak často nevidí. 

Poďme ale späť k víťaznej jazde Prešova, ktorú nám priblížil a zhodnotil tréner Lukáš Mikluš. 

"Už počas sezóny sme cítili, že môžeme ísť vysoko, keďže súperov sme aj v oklieštenej zostave viac menej jednoznačne porážali. V plnej zostave to boli spravidla debakle... Nevedeli sme však túto kvalitu porovnať so zvyškom republiky, ale koniec koncov to nie je podstatné. MSR sú MSR a každý zápas je iný. V piatok a sobotu ráno sme skupinou prešli ako nôž maslom. Žilina padla v pomere 19:2, Nemšová 22:7 a Galaktikos BA v pomere 15:1. Síce absolútne jednoznačné výsledky, ale na borcoch súperov si cením, že v rámci svojich možností šľapali do poslednej sekundy, nevypustili nič. Za to im patrí obrovský rešpekt. Skupinu sme tak vyhrali jednoznačne s impozantným skóre 56:10 a ako osemfinálového súpera nám turnajový pavúk prisúdil Trenčianske Teplice. Chlapci boli hladní po víťazstve a súperovi nedali ani len náznak šance na úspech. Konečný stav 21:2 hovorí za všetko."

Radosť malých Prešovčanov po zisku víťazného pohára. FOTO: Peter Kapusta


Playoff rovnako bez prehry

Po výhre v osemfinále čakalo Prešov dobre známe Florko Košice. Pokračuje tréner Lukáš Mikluš. 

"Vo večernom štvrťfinále nás čakalo staré známe Florko KE, s ktorým sa pravidelne konfrontujeme v regióne. To, čo som pred zápasom videl v očiach chlapcov bolo neuveriteľné. Neskutočné sebavedomie a odhodlanie zároveň. Za 6 min. bolo 8:0 a po zápase. Veľký rešpekt trénerovi súpera, že v sebe našiel obrovský kus pokory a po vzájomnej dohode sme nechali naše elitné lajny odpočívať a priestor dostali menej vyťažovaní hráči. Ešte raz vzdávam veľký rešpekt. Toto nedokáže každý. Teší ma, že druhú polovicu zápasu tak odohrala naša 3. a 4. lajna a nielen, že sa na ihrisku nestratili, svojim oddychujúcim kolegom ukázali, že o chvíľu im budú vyrovnanými sparingpartnermi na každom tréningu. Strelili ďalších 6 gólov a zápas dotiahli do úspešného konca v pomere 14:2. 

V nedeľu nás tak čakali posledné 2 zápasy o všetko. Aj keď to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, semifinále s Martinom bolo náročné a súper najmä prvú tretinu celkom slušne hrýzol. Napriek tomu sme ju vyhrali 4:0 a v ďalšom priebehu sme tento náskoch navyšovali až do konečného rezultátu 16:5. Po záverečnom hvizde som videl mnoho mokrých oči na tribúne. Chlapci vedeli, že budú mať medailu a že ak chcú zlato, musia si ho urvať od domáceho AS. Minulý rok sme sa stretli taktiež, avšak iba v zápase o tretie miesto, kde chlapci vybojovali bronz po výsledku 14:3. Teraz to bolo sladšie vďaka istote medaily."

Finále bolo skvelou bodkou za celým turnajom a sezónou. Pre oba tímy to bol posledný zápas dlhej a náročnej sezóny a dopredu ich hnali skvelí rodičia a fanúšikovia na tribúne. 

Skvelá atmosféra finále a celého turnaja. FOTO: Peter Kapusta


Finále ako súboj Dávida s Goliášom

Aj do posledného zápasu Turnaja mládeže mladšej prípravky a zároveň celej sezóny vstúpili lepšie chlapci z Prešova. Ich súper sa ale nevzdával a v tretej časti sa dokázal dotiahnuť na rozdiel jediného gólu. Napokon si to ale Prešovčania postrážili a na krky si mohli zavesiť zlaté medaile. 

"Finálový súboj bol v pozadí súbojom Dávida s Goliášom. Tréningovými podmienkami a zázemím sa s domácim AS nemôžeme rovnať. Oni majú obrovskú krásnu halu, my máme síce útulnú, ale malú telocvičňu na našej alma mater na Mikuláši. Oni počas tréningu spravia 3 ihriská, na ktorých súbežne trénujú rôzne individuálne zručnosti, my trénujeme bez mantinelov, tie vidíme len na zápasoch. Oni majú skvelé zázemie v srdci asociácie AS, my sme roztrúsení v X halách po celom Prešove. Aj vďaka geografickej polohe odohrajú v priebehu sezóny mnoho zápasov s našimi českými bratmi, my o tom môžeme len snívať.
A tak ďalej, a tak ďalej. 

Vôbec to nemyslím v zlom, naopak, milujem ASko a veľmi im fandím. Prežili sme v Trenčíne 6 rokov života a môj syn tam už ako dvojročný brázdil zelený gerfloor počas prestávok mužov. Ak by sme sa nevrátili domov, dnes by bol taktiež červený, no nie mikuláš, ale mravec. Aj preto im veľmi fandím a teším sa z ich úspechov na každom poli. To, čo dokázali túto sezónu, je impozantné, inšpiratívne a pre mňa osobne aj inšpirujúce. Pre mňa sú obrovským vzorom do ďalšej práce. Cestou progresu nie je závisť, ale neustála práca s tou správnou motiváciou. Za toto im veľmi pekne ďakujem. Naša prípravka bola pred 3 rokmi pred mojim príchodom v zdecimovanom stave a bez pravidelných účastí na MSR. Od každého sme dostávali po 20 kúskov a chodili s plačom domov. Veľká škola aj pre mňa. Dnes plačem znova, ale od radosti, pretože sme prešli dlhú, bolestivú a namáhavú cestu a dnes si môžeme hrdo povedať, že sme MAJSTRI."

Juraj Matejka pri odozvdávaní ocenení víťaznému tímu Prešova. FOTO: Peter Kapusta


Aj tréner tímu AS Trenčín - Juraj Matejka, neskrýval nadšenie z priebehu turnaja a celej sezóny pre jeho klubové farby. Takto videl priebeh posledného zápasu sezóny pre klubový web AS Trenčín: "Vo finále sme vedeli, že nás čaká jednoznačne najsilnejší súper. Ušla nám prvá tretina, ktorú sme prehrali myslím 5:0. Potom sme sa dokázali otriasť a súpera sme postupne dostávali pod tlak. Nastrelili sme pár tyčiek a chýbalo nám trochu viac šťastia. Koniec zápasu patril nám, poslednú tretinu sme vyhrali 5:1, ale už sa nám nepodarilo doviesť zápas aspoň do predĺženia. Zápas to bol naozaj krásny, a na túto kategóriu podľa mňa aj veľmi výnimočný. Ďakujeme súperovi za kvalitné a veľmi férové finále.

Skvelá chémia, podpora rodičov a jedinečná sezóna pre AS. Aj takto by sa dal opísať úspech klubu z mesta florbalu, ktorý si zahral vo všetkých mládežníckych vekových kategóriách o medaile. V čom tkvie tento úspech podľa Juraja Matejku? 

"Je to opäť viacero vecí. Podarilo sa nám toho naozaj veľmi veľa. Je to ťažké aj vymenovať, aby som na niečo nezabudol. Zastabilizovali sme trénerské tímy, hráčske kategórie, máme skvelých podporujúcich rodičov a jednoducho celá chémia klubu je momentálne fantastická. Je to samozrejme zásluha úplne všetkých zainteresovaných ľudí v našej florbalovej rodine AS Trenčín. Všetkým veľmi ďakujem." nechal sa počuť pre web AS Trenčín. 


Bronz putoval do Sabinova, ktorý zvládol dramatický zápas o medailu proti Martinu až po predĺžení. 


Pozrite si všetkých medailistov Turnaja mládeže mladšej prípravky 2024: 

1. MIESTO - Mikuláš Academy Prešov


2. MIESTO - FBK AS Trenčín červení


3. MIESTO - FBC Predator Sabinov


Všetkým medailistom gratulujeme a ďakujeme všetkým tímom za skvelý turnaj a organizátorom za opäť výbornú organizáciu! 


Ďalšie články


Odoberajte newsletter