Mrázek: „Pri všetkej úcte majú slovenskí chlapci od pôsobenia vo Švédsku, kilometre ďaleko...“

Zaujímavým hitom sa v susedných Čechách stali urgentné prestupy českých reprezentantov a reprezentantiek do Škandinávie. Množstvo hráčov odchádza dočasne zo svojich klubov trénovať a hrať do švédskej, či fínskej súťaže. O názor na túto situáciu sme požiadali trénera slovenskej reprezentácie mužov Radomíra Mrázka.

 

V poslednom čase sa priam stáva hitom v Čechách, že množstvo vašich hráčov a hráčiek prestupuje do švédskej a fínskej najvyššej súťaže. Je zrejmé, že odchody sa realizujú na základe prerušenia súťaží v Čechách, no to sa môže čo nevidieť zmeniť aj v iných krajinách. Je za touto zvýšenou aktivitou Český florbal alebo kluby samotné?
 

„Podľa mojich informácii sa nejedná o organizovanú aktivitu Českého florbalu, ale ide čisto o individuálne kontakty zástupcov klubov a taktiež záujem a ambície konkrétnych hráčov. Samozrejme, že hlavným dôvodom je zlý vývoj situácie ohľadne koronavírusu v Čechách. Na druhej strane viem, že sú u nás aj kluby, ktoré si našli „legálny“ spôsob akým sa udržiavať v kvalitnej kondícii a varianty krátkodobých prestupov nevyužívajú.“

 

Nebudú mať Čechov v Škandinávii „plné zuby“ domáci hráči a hráčky?
 

„To je skôr otázka priamo na nich, ale predpokladám, že chlapci a dievčatá, ktoré tam trénujú a hrajú, nie sú tam z „charitatívnych“ dôvodov a miestni tréneri ich k sebe zobrali ako skutočné posily svojich družstiev. Inak by to nedávalo žiaden zmysel.“

 

Na Slovensku sa také niečo nedeje vôbec. Je to podľa teba tým, že o našich najlepších hráčov nie je záujem, alebo nám chýbajú kontakty?
 

„V slovenskej najvyššej súťaži pôsobí relatívne dosť zaujímavých hráčov s veľkým potenciálom aj pre medzinárodný florbal, ale na to aby mohli takto naskočiť a posilniť tímy vo švédskych súťažiach, pri všetkej úcte ku chlapcom, majú kilometre ďaleko... Napríklad Šimon Masár, ktorý ako jeden z lídrov produktivity predošlej sezóny slovenskej extraligy mužov prestúpil do Sparty Praha a zatiaľ toho odohral minimum a to je „len“ česká liga. Je to samozrejme aj o kontaktoch, ale výkonnosť a ambície hráča budú vždy vyššie.“


Dáva to podľa teba hráčom len skúsenosti alebo majú z toho aj iné výhody a keď tak aké?


„Určite nadobudnú veľa skúseností a posunie ich to výkonnostne nahor. Potom už záleží len na nich a ich ambíciách a pracovitosti ako s tým naložia v rámci svojej budúcnosti. Sú tu ešte dva bonusy a to, že sa čiastočne osamostatnia, čo sú cenné skúsenosti do života a pokiaľ nebudú vyložene leniví, tak majú možnosť sa výrazne posunúť aj v komunikatívnej angličtine.“


Pomohla vám ako krajine skutočnosť, že sa juniori stali majstrami sveta, keďže je taký záujem zo strany týchto veľmocí o vašich hráčov?

 

„Každý tak výrazný úspech pridáva na prestíži v akomkoľvek odvetví, takže aj v tomto prípade to platí, no nemôžem rozprávať za trénerov a manažérov švédskych a fínskych klubov.“


Mohli by ste sa aj vy v Čechách niekedy dočkať, že budú k vám takto húfne prichádzať Fíni, či Švédi, ak by sa situácia s pandémiou otočila a oni by nemohli hrať?

 

„Pokiaľ by nemohli hrať doma, tak by najväčšia vlna odchodov smerovala najskôr do Švajčiarska a potom by sa určite našli aj hráči, ktorí by chceli hrať českú súťaž. Ale ak mám byť úprimný, za normálnych okolností sa takéto prestupy ešte dlho nebudú konať. Niekoľko jednotlivcov ako doteraz áno, ale inak nie. Sme za nimi totiž veľmi ďaleko...“



Odoberajte newsletter