MS JUNIORIEK. Nikol Drábeková: "Vždy ma lákala predstava zahrať si florbal a žiť v zahraničí."

Už budúcu stredu 8. mája odštartujú vo fínskom meste Lahti Majstrovstvá sveta junioriek. V nominácii na šampionát nechýba ani Nikol Drábeková, ktorá hrá vo Švajčiarsku za ženský tím NLB - Floorball Uri.

Dnes popoludní odštartoval v Púchove zároveň posledný zraz reprezentácie junioriek pred pondelkovým odletom do Fínska. 


Nikol Drábeková pôsobila na Slovensku v dresoch Harvard Partizánske a ŠK 98 Pruské. Jej prestup do Švajčiarska bol oficiálne potvrdený 30. augusta 2023 a odvtedy už prešla so svojim klubom cestu v druhej najvyššej ženskej súťaži - NLB Frauen.

So svojim aktuálnym klubom Floorball Uri obsadila po základnej časti 7. miesto a Nikol sa stala najproduktívnejšou hráčkou celej súťaže po základnej časti. V 16tich zápasoch nazbierala 38 bodov za 27 gólov a 11 asistencií. V playoff pridala ešte ďalších 9 gólov a pomohla svojmu tímu dokráčať do semifinále ženskej NLB. V ňom už ale Floorball Uri nestačil na Waldkirch-St.Gallen a podľahol mu 0:3 na zápasy. 

Nikol Drábeková v drese Floorball uri. FOTO: Ralf Wyssenbach


My sme Nikol pred budúcotýždňovým štartom MS junioriek trochu vyspovedali, na ktorých sa predstaví druhýkrát a za sebou má už aj jeden ženský šampioná v roku 2021 vo Švédsku. 

Čo ťa viedlo k prestupu do Floorball Uri a ako by si zhodnotila svoje rozhodnutie s odstupom času?

"Vždy ma lákala predstava zahrať si florbal a žiť v zahraničí preto som neváhala a šla som to skúsiť. Toto rozhodnutie s odstupom času vôbec neľutujem a vnímam ho ako správny krok do budúcnosti."

V akej súťaži hrávaš a skús ju porovnať s úrovňou ženských - juniorských súťaží na Slovensku.

"Hrávam druhú najvyššiu súťaž, teda NLB. Z môjho pohľadu je druhá švajčiarska liga o niečo kvalitnejšia než slovenská extraliga. Hra je oveľa rýchlejšia a aj organizovanejšia. Rozhodcovia púšťajú niektoré tvrdé súboje, za ktoré by arbitri na Slovensku ihneď udeľovali tresty. Myslím si, že nastolený trend vo Švajčiarsku je správny, pretože na svetovej úrovni je to podobné."


FOTO: Ralf Wyssenbach


Čo okrem florbalu robíš vo Švajciarsku, prípadne ako vyzerá tvoj týždeň v klube a mimo neho?

"Trikrát doobeda pracujem v reštaurácii v športovej hale kde trénujeme a hrávame zápasy, ale najviac času venujem štúdiu. V klube pomáham trénovať pri mladších kategóriách. Poobede ma už čakajú tréningy so ženami alebo juniorkami u21."

Plánuješ pôsobiť vo Švajčiarsku dlhodobo?

"Švajciarsko ma oslovilo už hneď zo začiatku, takže určite by som si tu vedela predstaviť pôsobiť aj dlhodobejšie."

Aké sú tvoje florbalové a športové ciele?

"Hrať v zahraničí."

Vo februári si so slovenskou reprezentáciou junioriek absolvovala Polish Cup. Skús ho zhodnotiť zo svojho pohľadu a ako vidíš šance junioriek na šampionáte vo Fínsku?

"Myslím si, že na turnaji v Poľsku sme sa ukázali vo veľmi dobrom svetle a uhrali sme super výsledky. Vo Fínsku budeme chcieť nadviazať na tento turnaj a dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie."


Svetový šampionát junioriek štartuje vo fínskom Lahti už v stredu 8. mája a my pri tom nebudeme chýbať. Sledujte naše sociálne siete a rozhovory uvidíte na našom YouTube. Slovenky odštartujú turnaj stredajším zápasom proti Česku. Zverenky trénera Ďuríčka budú obhajovať 5. miesto zo šampionátu v roku 2022. 

Prečítajte si aj: Majstrovstvá sveta junioriek sa blížia. Poznáme nomináciu trénera Ďuríčka


Tabuľka

Skupina A Z B
1 Česká Republika Česká Republika 3 6
2 Švajčiarsko Švajčiarsko 3 4
3 Slovensko Slovensko 3 2
4 Lotyšsko Lotyšsko 3 0

Odoberajte newsletter