O necelé dva mesiace vstúpi do platnosti nová edícia florbalových pravidiel

Florbal a pravidlá s ním súvisiace sa neustále vyvíjajú, čo má pomôcť bezpečnosti a atraktivite hry. Nová edícia florbalových pravidiel, platných od 1. júla 2022 prinesie okrem iného štyri zásadne zmeny. Poďme si ich teda predstaviť spoločne s predsedom Komisie rozhodcov a observerov SZFB Jakubom Kučerom.

 

Podľa nových pravidiel sa ruší 5 minútové vylúčenie na trestnú lavicu. Miesto neho sa zavedie trest 2 + 2 min. vylúčenie na trestnú lavicu. „Zrušenie 5 min vylúčenia sa mne osobne páči. Tým, že 5 minútový trest, nie je limitovaný počtom strelených gólov, tak často krát jeden zákrok rozhodol celý zápas. Túto zmenu určite ocenia aj hráči, hlavne pre smolné zásahy došvihom do tváre súpera, ktoré boli hodnotené 5 minútovým vylúčením,“ povedal svoj názor Jakub Kučera, predseda KRO SZFB.

 

Ruší sa pravidlo o priestupku hráča na voľný úder, ktorý kopne do loptičky nohou viac ako jeden raz. „Toto pravidlo podľa môjho názoru veľa hráčov ani neeviduje, pretože kopať do lopty nie je veľkou výhodou, pokiaľ hráč má v rukách florbalku. Skôr by som povedal, že toto pravidlo limitovalo brankárov, ktorí v tej chvíli ako opustili bránkovisko, nemohli kopnúť do loptičky viac ako jeden krát. Sám som zvedavý, čo táto zmena prinesie,“ zamýšľa sa slovenský arbiter.

 

Prichádza zmena v odloženom vylúčení – Ak je odložené vylúčenie uložené, pretože družstvo, ktoré spáchalo priestupok vedúci k vylúčeniu získalo a kontroluje loptičku, hra bude obnovená voľným úderom. „Táto zmena v skratke znamená, že po udelení odloženého vylúčenia bude hra pokračovať voľným úderom proti tímu, ktorý sa previnil. Medzinárodná florbalová federácia si od tejto zmeny sľubuje poskytnutie ďalšej výhody tímu, ktorý sa neprevinil a taktiež aj zrýchlenie samotnej hry. Týmto krokom sa určite dosiahne viac gólov vo florbale a teda budú aj atraktívnejšie zápasy pre divákov,“ vysvetľuje Kučera.

 

Mení sa rozdelenie a označenie vylúčení do konca stretnutia. Doteraz sme ich poznali ako vylúčenia do konca stretnutia 1, 2 a 3. Podľa nových pravidiel budeme poznať dva druhy takzvanej "červenej karty". 
- technické vylúčenie do konca zápasu – technické priestupky (nesprávna/neschválená hokejka, nesprávna maska a neuvedený hráč v zápise o stretnutí) – nevedie k trestaniu na Disciplinárnu komisiu SZFB.
- vylúčenie do konca zápasu – všetky ostatné priestupky vedúce k vylúčeniu do konca zápasu (bude sa nimi zaoberať DK SZFB).
„Táto zmena je pre nás rozhodcov určite veľmi prijateľná. Nemusíme už riešiť my pod tlakom hry či daný priestupok má, alebo nemá byť posudzovaný disciplinárnou komisiou. Jednoducho po každej udelenej červenej karte, bude daný priestupok riešiť disciplinárna komisia, pokiaľ nejde o technické vylúčenie do konca zápasu,“ uzavrel predseda KRO.Odoberajte newsletter