#roadtomalmö | Pätica klokanov, navrátilci do Slovenskej extraligy či suverénny líder zo Švédska

Do majstrovstiev sveta mužov zostáva už len 7 dní a naši reprezentanti sa už nachádzajú v poslednej individuálnej fáze prípravy. Slovenský zväz florbalu Vám prináša predstavenie hráčov, ktorí sa vo švédskom Malmö pokúsia vybojovať historický úspech a potrápiť favoritov z veľkej florbalovej štvorky. 

Pätica "Klokanov"

Ako býva posledné roky v každom reprezentačnom cykle mužov zvykom, základným stavebným pilierom našej reprezentácie sú hráči pôsobiaci v Livesport Superlige – a síce v českej najvyššej florbalovej súťaži, v rámci ktorej možno pozorovať ten najkvalitnejší svetový florbal, porovnateľný so Švédskou či Fínskou najvyššou súťažou. Najpočetnejšia enkláva Slovákov sa aktuálne nachádza v Pražskej „Bohémke.“ Farby FbŠ Bohemians hája piati Slováci. Služobne najstaršími sú Matúš Gajdoš (odchovanec Snipers Bratislava) a Šimon Batkovič (odchovanec FaBK ATU Košice), ktorí v zeleno-bielom drese začínali v sezóne 2021/2022.

Matúš sa do Prahy sťahoval po ročnej anabáze v švajčiarskom veľkoklube Floorball Thurgau, Šimon absolvoval životný presun o takmer 700 kilometrov západnejšie ešte ako sedemnásťročný dorastenec, v mužskom áčku je stálicou až od minulej sezóny. O rok neskôr sa ku svojim kolegom pridal Samuel Virga a o ďalší rok aj najproduktívnejší hráč Slovenskej extraligy mužov zo sezón 2021/2022 a 2022/2023 Tomáš Kvasnica. Obaja sú odchovancami 1. FBC Trenčín, vo farbách ktorého terorizovali svojich súperov od žiakov až po mužov.  Päticu dotvára Ladislav Mirt, bývalý kapitán FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina, ktorý si to do Prahy namieril po poslednej bronzovej sezóne svojho tímu, počas ktorej bol jednoznačným herným lídrom „kobyliek.“ 


Po jedenástich odohratých zápasoch sa tím FbŠ Bohemians nachádza na čele českej extraligy, keď z jedenástich zápasov desaťkrát naplno bodoval a raz prehral po predĺžení. Všetci piati patria k stabilným členom základnej zostavy svojho tímu. Keďže najstarší z nich má stále len 23 rokov, aj napriek svojmu mladému veku sa od nich očakáva skúsená hra a najmä zohratosť, na ktorej chce reprezentačný tréner Mrázek stavať, čo dokázal aj v príprave, kedy sme mohli sledovať všetkých piatich hráčov pokope v druhej reprezentačnej formácii. Od Samuela Virgu sa očakáva najmä pokoj na hokejke a istota pri rozohrávke. Od Matúša Gajdoša a Ladislava Mirta zasa prvotriedny playmaking a dokonalé čítanie hry. Najsilnejšími stránkami Tomáša Kvasnicu a Šimona Batkoviča sú jednoznačne chladnokrvné zakončovanie a gólová produktivita.


Dlhodobí legionári z Česka

Ďalšou skupinou sú hráči, ktorí patria medzi české superligové stálice už niekoľko rokov a nie len v národnom tíme, ale aj v rámci svojich klubov patria k najskúsenejším a najvyťažovanejším hráčom. Reč je o Michalovi Pažákovi a Kristiánovi Kozákovi (odchovanci FaBK ATU Košice). Obaja patria k najvokálnejším kabínovým osobnostiam. Pre „Pažkyho“ to budú už štvrté mužské majstrovstvá sveta, „Kiko“ absolvoval o jeden vrcholový turnaj menej. Obaja však majú za sebou štart na jedných majstrovstvách sveta juniorov, na dvoch kvalifikáciách majstrovstiev sveta a na jedných univerzitných majstrovstvách sveta. Michal sa z Košíc porúčal pred sezónou 2018/2019 a namieril si to do pražskej Sparty. Po štyroch sezónach vo farbách jedného z najtradičnejších českých klubov naprieč všetkými športami sa presťahoval o niečo bližšie rodným Košiciam – od sezóny 2022/2023 oblieka dres ostravských Vítkovíc.

V roku 2022 navyše po s reprezentačnou kariérou sa lúčiacom Lukášovi Řezaninovi prevzal kapitánsku pásku. Jeho líderské schopnosti nezostali nepovšimnuté ani v klube. Od aktuálnej sezóny je kapitánom aj v rámci 1. SC TEMPISH Vítkovice. Kristiána čakala rovnaká florbalová cesta, ako Michala, avšak o rok neskôr. Po štyroch sezónach v Sparte však zmenil klub len v rámci Prahy a stal sa hráčom ďalšieho superligového celku BLACK ANGELS Praha. S čiernymi anjelmi sa však rozlúčil už po jednej sezóne. V tej aktuálnej je hráčom Kanonýři Kladno. Trojicu pilierov s nezameniteľným množstvom skúseností, na ktorých obvykle stojí hra slovenskej reprezentácie dotvára Lukáš Ujhelyi. Toho však na záverečnom turnaji pre dlhodobé zdravotné problémy neuvidíme. 


Navrátilci do Slovenskej extraligy

Veľké slovenské florbalové mená možno nájsť aj v tejto skupinke reprezentantov. Patria sem hráči, ktorí určité obdobie svojho „prime-u,“ a síce vrcholu športovej výkonnosti, strávili v českej superlige, z ktorej sa po pár sezónach vrátili naspäť na Slovensko a výrazne pozdvihli úroveň našej najvyššej súťaže. Hovoríme o Petrovi Nehilovi, Michalovi Miškem, Filipovi Čonkovi-Skybovi a Šimonovi Hatalovi. Petra fanúšikom slovenského florbalu netreba bližšie predstavovať. S florbalom začínal v Sabinove, odkiaľ po odchode na vysokú školu prestúpil do tímu Hurikán Bratislava. V roku 2017 si na jeden rok vyskúšal pôsobenie v Tatrane Střešovice, po roku prestúpil do FBK Nižná, v drese ktorej sa stal najproduktívnejším hráčom ligy s neuveriteľným priemerom 3,56 kanadského bodu na zápas.

Po jednej sezóne na Orave sa vrátil naspäť do českej superligy. V drese Panthers Otrokovice -strávil štyri sezóny, počas ktorých patril k najproduktívnejším hráčom tímu a neskôr sa stal aj kapitánom. Pred sezónou 2023/2024 prišiel do bratislavského Lida, v drese ktorého sa stal okrem majstra Slovenska aj najužitočnejším hráčom ligy. Okrem účasti na dvoch majstrovstvách sveta, dvoch kvalifikáciách na majstrovstvá sveta a jedných juniorských majstrovstiev sveta stojí za zmienku aj jeho vyčíňanie na univerzitných majstrovstvách sveta z roku 2016, kde patril s bilanciou 5 gólov a 13 asistencii v šiestich zápasoch medzi najproduktívnejších hráčov turnaja.  Petrovou najsilnejšou stránkou je neúnavnosť spojená s nepredvídateľným a presným zakončovaním. Na ihrisku pripomína motorovú myš, ktorá sa nevie unaviť, a ktorá do súperových hráčov dobiedza dovtedy, dokým im nezoberie loptičku.


Najskúsenejším reprezentantom z tejto štvorice je žilinský rodák Michal Miške. Jeho kariéra síce na prestupy nie je taká bohatá, avšak o to viac je bohatšia na reprezentačné podujatia. „Štipec,“ ako Michala v rodnom klube prezývajú pre jeho nenapodobiteľnú prácu v súbojoch na mantineloch, má za sebou vo veku 26 rokov už tri majstrovstvá sveta, tri kvalifikácie na majstrovstvá sveta a dve majstrovstvá sveta juniorov. Na klubovej úrovni pôsobí počas celej svojej kariéry, od kategórie mladších žiakov, až dodnes, v klube FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina.

Jedinou odchýlkou bolo jeden a pol sezóny trvajúce pôsobenie v FBC Ostrava, kde nadobudol cenné skúsenosti, ktoré z neho spravili dlhodobo jednu z najväčších osobností domácej najvyššej súťaže. Michal sa vyznačuje precíznou palicovou technikou, ktorú dokáže využívať v kombinácii s elitnými šprintérskymi schopnosťami. Loptička mu na čepeli drží ako prilepená, aj keď sa pozerá pred seba, aj keď je v plnom behu. Pokiaľ sa za odrazenou loptičkou rozbehne zarovno s hráčom súpera, nikdy mu nedá šancu na úspech. Medzi ozdoby jeho hry patrí aj aj tvrdá streľba príklepom, ktorú, pokiaľ mu sadne, nemajú brankári súperov šancu ani len vidieť. 


Podobný florbalový príbeh má za sebou aj Filip Čonka-Skyba. S výnimkou pôsobenia v Ostrave strávil celú svoju kariéru v jednom klube, v FaBK ATU Košice. Jeho účinkovanie v metropole Moravy však bolo o poznanie dlhšie, a rozdelené na dva úseky. Od roku 2017 do roku 2020 obliekal žlto-modrý dres FBC Ostrava, od roku 2020 do roku 2023 hral za konkurenčné Vítkovice. Aj pre Filipa to budú už štvrté majstrovstvá sveta v kariére, ku ktorým pridal účasť na dvoch kvalifikáciách o majstrovstvá sveta a jeden juniorský šampionát. Na majstrovstvách sveta v roku 2018 zaťažil konto súperov až desaťkrát a stal sa spolu s Alexandrom Galante Carlströmom najlepším strelcom celého šampionátu. Jeho poznávacím znakom je roboticky dokonalé prevedenie zakončenia spoza tela, ktoré je takmer vždy milimetrovo presné nielen pokiaľ ide o umiestnenie loptičky do siete, ale aj o obstrelenie blokujúceho protihráča. Na jeho učebnicovú techniku streľby nadväzuje aj ďalšia jeho devíza, ktorou je rýchla palicová ekvilibristika, pokiaľ ide o sťahovačky a otočky. Nejeden skúsený florbalista už skončil po jednej z nich posadený na zadok.


Najčerstvejšou extraligovou posilou je Šimon Hatala. Odchovanec 1. FBC Trenčín strávil celú svoju mužskú kariéru v ostravských Vítkoviciach. Dovedna išlo o päť sezón, v ktorých za „Vítky“ odohral pozoruhodných 182 zápasov. Na svojom pomyselnom reprezentačnom CV-čku má účasť na dvoch majstrovstvách sveta, dvoch kvalifikáciách na majstrovstvá sveta a jedných juniorských majstrovstvách sveta. Od Šimona sa na ihrisku očakáva najmä plnenie defenzívnych úloh. Patrí mu pozícia tzv. quarterbacka, ktorý pri bránení diriguje svojich štyroch spoluhráčov pred sebou a u ktorého sa pri ofenzíve rodí zápasová rozohrávka. Smerom dozadu je pevnou nepriestrelnou stenou, pri snahe o prechod cez ktorú sa súperi často z ničoho nič ocitnú v lepšom prípade bez loptičky, v tom horšom na zemi. Pred touto sezónou sa po piatich rokoch vrátil domov do Trenčína a hneď bol zvolený za kapitána tímu, čo len podčiarkuje, akou autoritou Šimon je, či už na ihrisku, alebo aj mimo neho. 


Ostravská légia

V drese s dvojkrížom na hrudi sme pôvodne mali mať možnosť pozorovať aj troch hráčov FBC Ostrava: Jakuba Košarišťana, Marcela Jakubca a Adama Mikoláša. „Košo“ je odchovancom oravského florbalu, keďže do Ostravy prestupoval v roku 2022 práve z FBK Nižná. V modro-žltých farbách odohral dve kompletné superligové sezóny. Oravský „mariňák,“ ktorého svojim vzhľadom pripomína, je v aktuálnej sezóne na hosťovaní v prvoligovom Havířove, kde pred majstrovstvami sveta zbiera nevyhnutnú hernú prax a maximálne zápasové vyťaženie. Trénerský štáb si od neho sľubuje najmä tvrdú a nekompromisnú fyzickú hru. Vyniká výborným krytím loptičky a takmer stopercentnou úspešnosťou v osobných súbojoch telo na telo, či už pri mantineloch, alebo v pretláčačkách na hranici malého bránkoviska.

O Marcelovi a Adamovi možno hovoriť ako o naturalizovaných Slovákoch, keďže sú občanmi Českej republiky. So slovenským florbalom ich nič nespája, avšak vzhľadom na to, že majú jedného z rodičov slovenského pôvodu, majú nárok reprezentovať našu vlasť. Pre oboch sa malo jednať o premiéru v reprezentačnom drese, keďže prvýkrát reprezentačné pozvánky obdržali na konci roka 2023, resp. v roku 2024, avšak nakoniec sa majstrovstiev sveta bude môcť zúčastniť len jeden z nich. Adama z hry vyradilo zranenie dolnej časti tela. Zo zálohy bol na jeho miesto povolaný Vladimír Bačinský. Agilný bek aktuálne pôsobí v pražskom superligovom tíme Sokol Královské Vinohrady. V poslednej sezóne strávil väčšinu základnej časti v pražskom BLACK ANGELS, kam prestúpil pred sezónou 2022/2023. Pár zápasov pred začiatkom play-off sa však vrátil späť do tímu ŠK Lido Prírodovedec, v ktorom pôsobil od roku 2018 až do jeho odchodu do BLACK ANGELS. Od odchovanca Sabinovského florbalu budú tréneri očakávať najmä rýchle nohy. Jeho charakteristickým herným prvkom sú neúnavné zmeny smerov na malom priestore vo veľkom množstve za sebou, ktorými zvykne v pozícii rozohrávajúceho obrancu privádzať napádajúcich útočníkov súpera na dno fyzických síl.


Nováčikovia s reprezentačnou premiérou

Jediní dvaja hráči, ktorí nemajú žiadne skúsenosti s florbalom v zahraničných ligách, ani s vrcholovým reprezentačným podujatím, a ich veľkosť sa zrodila len v prostredí slovenských líg, sú Michal Šifra a Oliver Chochol. Obaja sú úspešnými absolventami tradične špičkových mládežníckych kategórii Snipers Bratislava, ktorí v neskoršej fáze kariéry, ako bývalo v posledných rokoch často zvykom, prestúpili do tímu aktuálneho vicemajstra zo Záhorskej Bystrice. Michal je ukážkovým príkladom komplexného hráča, ktorý nevyniká žiadnou konkrétnou hernou činnosťou, avšak všetky hráčske atribúty má, žargónom hráčov športových hier povedané, vylepšené na maximálnu možnú úroveň. Oliver vo svojej hre umne využíva svoje dlhé končatiny, ktoré mu dovoľujú byť pri každej loptičke včas. Pokiaľ bežný hráč spraví dva kroky, Oliverovi stačí jeden krok. Rovnako je to aj s veľkým rozsahom paží, ktoré mu dovoľujú pri rýchlom čítaní hry, ktorým disponuje, zachytiť prienikové prihrávky súpera. 


Gólmani

Netreba zabúdať na mužov v maskách, ktorí sú najdôležitejšou časťou skladačky pri zostavovaní úspešného tímu. Pri brankároch si tréner vybral zástupcov troch rôznych generácii. O post jednotky si to rozdajú dvaja odchovanci Košického florbalu: Adam Kohút a stále len sedemnásťročný supertalent Maroš Giba. Adam je aktuálne vo veku, kedy sa športovec približuje vrcholu svojich fyzických možností. Odchytané má po dve majstrovstvá sveta v kategórii mužov, aj v kategórii juniorov. Po prestupe zo svojho materského klubu, z Florka, v roku 2019, sa dva roky pohyboval v nižších českých súťažiach, kde sa snažil nájsť dlhodobejšie pôsobisko, v ktorom by sa usadil. To sa mu podarilo v roku 2021, kedy prestúpil do Panthers Otrokovice, za ktorých odchytal dve sezóny v najvyššej českej lige. Po vypadnutí Otrokovíc zo superligy absolvoval s klubom aj jednu sezónu v druhej najvyššej súťaži.  Pred aktuálnym ročníkom zamierili jeho kroky do Vítkovic, kde z jedenástich zápasov svojho tímu odchytal päť so sympatickou úspešnosťou zákrokov takmer 82%.

Maroš prestúpil do historicky najúspešnejšieho českého klubu pred sezónou 2023/2024. Počas svojej krátkej kariéry na Slovensku stihol vystriedať až tri košické kluby, menovite Florko, ATU a Žltý Sneh, v ktorom začínal. Napriek mladému veku už stihol v Tatrane nakuknúť aj do mužského áčka. V aktuálnej sezóne absolvoval jeden zápas Tatranu v superlige ako náhradník. Raketový nárast jeho výkonnosti bolo možné sledovať aj na domácom turnaji Slovak Floorball Challenge zo septembra tohto roka, na ktorom predvádzal jeden spektakulárny zákrok za druhým, a aj vďaka nemu sa nám podarilo zdolať silné Lotyšsko v pomere 3:2. Post trojky, a teda brankára v zálohe obsadil 32-ročný veterán Daniel Dobrovodský. Daniel je dôkazom toho, že nikdy nie je neskoro na naplnenie športových cieľov. Brankár, ktorý celú svoju kariéru strávil v ŠK Lido Prírodovedec dostal prvú pozvánku na reprezentačný zraz ako tridsaťročný a bude to pre neho prvé veľké medzinárodné podujatie, aj keď len v pozícii náhradníka.


Samostatná kategória

Florbal možno definovať ako kolektívny šport, v ktorom Ste na vysokej úrovni úspešní vtedy, keď vám funguje tímová súhra, ste dobre takticky pripravení, všetci v mužstve ťahajú za jeden povraz a každý poctivo plní svoje role, ktoré mu zadefinoval trénerský tím. Pri vyrovnaných zápasoch je však taktiež dôležité, aby bol v tíme niekto, kto dokáže zobrať opraty zápasu do vlastných rúk, strhnúť celú kabínu, a v momente, kedy ho tím potrebuje najviac, rozhodnúť. Takéto role budú bezpochyby patriť dvojici Gašparík-Dudovič.  


Mladší z dvojice odchovancov ATU Košice patrí k najtalentovanejším hráčom, akí kedy vstúpili na slovenské florbalové palubovky. Už ako sedemnásťročný prestúpil do Tatranu Střešovice, kde strávil približne jeden a pól sezóny. Následne si to namieril do Švajčiarska. Jednu sezónu strávil v tamojšom extraligovom klube UHC Waldkirch St. Gallen. Pred sezónou 2021/2022 sa opäť vrátil k našim západným susedom do klubu Panthers Otrokovice, kde za 27 zápasov zaznamenal 52 kanadských bodov. Uprostred ďalšej sezóny prejavil o jeho služby záujem vtedajší dominantný líder českej superligy z Mladej Boleslavi a „Rony“ s prestupom neváhal. Produktivitu si udržal aj v takej konkurencii, akej musel čeliť v Mladej Boleslavi. V 72 zápasoch v čierno-modrom drese si pripísal 101 pozitívnych zápisov do štatistík. Hráčom Mladej Boleslavi je až dodnes.

Na medzinárodnej úrovni patrí k bodovým ťahúňom našej reprezentácie. V rámci troch majstrovstiev sveta, na ktorých sa zúčastnil, si pripísal bilanciu 15+20. Za všetky vrcholné podujatia (3xMS mužov, 3x kvalifikácia na MS, 2x MS juniorov) nazbieral v štyridsiatich zápasoch 72 kanadských bodov. Tréneri budú využívať najmä jeho herné videnie. Pri čítaní hry je vždy o dva kroky pred ostatnými. Z tejto svojej superschopnosti následne dokáže produkovať prekvapivé prihrávky do stopercentných gólových príležitostí, ktoré nikto nečaká. Keď je to potrebné, vie zakončenie zobrať aj na seba. Najmä realizujúc výjazdy od mantinelu na os predstavuje pre obrany hostí enormné nebezpečenstvo.


Michal Dudovič je svetová florbalová extratrieda v plnom slova zmysle. Jeho hráčska kvalita je na tak vysokej úrovni, že aj pokiaľ by mal občianstvo krajiny z florbalovej top 4, dovolíme si tvrdiť, že by dosahoval reprezentačných kvalít aj v rámci tamojších národných výberov. Účastník štyroch majstrovstiev sveta, štyroch kvalifikácii o majstrovstvá sveta a dvoch juniorských majstrovstiev sveta absolvoval dovedna 20 oficiálnych reprezentačných podujatí, čo je na vek 25 rokov úctyhodné číslo. Na majstrovstvách sveta disponuje dychberúcou štatistikou 32 gólov a 37 asistencii. „Dudo“ prestúpil do švajčiarskeho tímu SV Wiler-Ersigen ešte v roku 2017, pričom v poslednej úplnej sezóne na Slovensku, v premiérovej medzi mužmi, ešte ako sedemnásťročný vystrieľal svojmu materskému klubu prvý a doposiaľ jediný titul majstrov Slovenska v kategórii mužov. Vo Švajčiarsku si prešiel mládežníckymi kategóriami U19 aj U23. Za tím do 23 rokov nastupoval len sporadicky, pretože hneď, ako si zvykol na švajčiarske tempo, ho začali využívať aj v mužskom áčku.

Pokiaľ ide o tímové úspechy, počas šiestich sezón sa so svojim tímom dostal päťkrát do ligového superfinále, trofej pre majstra Švajčiarska zodvihol nad hlavu dvakrát, v sezónach 2018/2019 a 2022/2023. Jediná sezóna, kedy sa do finále nedostal, bola sezóna 2019/2020, ktorá bola pre pandémiu covidu predčasne ukončená. Jeho tím sa však po základnej časti umiestnil na prvom mieste, a dalo by sa predpokladať, že nebyť pandémie, dostal by sa do finále aj vtedy. Počas posledných štyroch sezón bol najproduktívnejším hráčom svojho tímu v základnej časti. V sezóne 2023/2024 bol dokonca piatym najproduktívnejším hráčom základnej časti celej ligy a štvrtým najproduktívnejším hráčom play-off.

Nechal za sebou aj také veľké mená ako Jan Zaugg, Robin Nilsberth, Peter Kotilainen či Martin Ostholm. Po jej konci zmenil svoje pôsobisko a už so štatútom klubovej legendy prestúpil do švédskeho tímu Växjö IBK. Stal sa tak prvým Slovákom, ktorý si zahral najprestížnejšiu florbalovú súťaž sveta. Jeho tím sa po jedenástich odohratých zápasoch nachádza na treťom mieste tabuľky a Michal zatiaľ zaznamenal osem kanadských bodov za štyri góly a štyri asistencie. Jeho najsilnejšími stránkami sú výber miesta a nechytateľná a presná streľba, či už zápästím, ťahom alebo príklepom. Len veľmi ťažko sa dá opísať, ako neriešiteľná je situácia, pokiaľ dostane Michal loptičku na polovici súpera s tým, že má okolo seba meter priestoru a sekundu času. Takéto situácie pravidelne končia zakončením, na ktoré súperovi brankári nemajú nárok. 
 

Našli ste v článku chybu alebo máte nápad na zaujímavý obsah? Napíšte nám e-mail na redakcia@szfb.sk. 


Ďalšie články


Odoberajte newsletter