Postup Sloveniek do štvrťfinále cez Američanky ako nôž maslom, čakajú nás Švajčiarky

Po vynikajúcom a uvoľnenom výkone dnes v osemfinálovom súboji zvíťazili slovenské reprezentantky nad USA suverénne 20:0 a postúpili do štvrťfinále! V ňom sa v piatok od 19.00 h pred televíznymi obrazovkami RTVS stretnú proti finalistkám predošlého svetového šampionátu Švajčiarkam. Dievčatám blahoželáme a zároveň držíme palce v nasledujúcich súbojoch!

Dievčatá to vzali pekne od podlahy a už po 26 sekundách šupla do americkej bránky úvodný gól Klára Grossová. Súperky sa „zabetónovali“ a tak bolo jasné, že naše dievčatá musia nájsť recept ako dôkladne „rozložiť“ obranu USA. Stý štart v drese slovenskej reprezentácie oslávila naša kapitánka Katarína Klapitová gólom a zvýšila tak po necelých ôsmich minútach na 2:0. Peknú a jednoduchú akciu po finálnej prihrávke od Lenky Červenej zakončila do prázdnej bránky Laura Chúpeková a bolo 3:0. Na konci dvanástej minúty predviedla famózny zákrok brankárka Jana Dupčáková, ktorá bravúrne nohou vykopla čistú loptu smerujúcu do našej bránky a podržala tak náš tím. Po dvoch asistenciách naša najmladšia hráčka Lenka Červená strelila svoj tretí gól na MS a celkovo štvrtý do siete Američaniek.

Hra mačky s myšou pokračovala aj v druhej tretine a kapitánka Klapitová si svojim druhým gólom v zápase robila zálusk na hetrik. Slovenky vyhrávali 5:0 a nikto nepochyboval, že postúpime do štvrťfinále. Bleskový protiútok predviedli dievčatá z prvej formácie, ktorá bola dnes treťou a po peknej spätnej prihrávke Michaely Šponiarovej úspešne zakončila Denisa Ferenčíková. Američanky sa nestihli ani spamätať a Chúpeková rozvlnila ich sieť po siedmy raz. V polovici zápasu boli naše súperky zrelé na uterák. Slovenky totiž opäť úspešne rozložili ich obranu, čoho výsledkom bol ďalší gól, tentoraz z florbalky Kristíny Belicovej. Prišla aj prvá presilová hra slovenského družstva, ktorú využila Ferenčíková a práve Denisa nezaváhala ani o pár minút neskôr a rozsvietila na svetelnej tabuli desiatku, no zároveň zariadila svoj hetrik v súboji!

Dve formácie, s ktorými Američanky nastúpili na zápas, toho postupne mali plné zuby, ale Slovenky boli naďalej hladné po góloch. Hneď dve po sebe idúce „navštívenky“ do siete USA poslala Michaela Šponiarová a po nej pridala trinásty gól Červená. Slová trénera Michala Jedličku o „demolácii“ amerického tímu sa doslova napĺňali, pretože na 14:0 zvýšila Daniela Kvasková a po nej to našim sypalo ďalej. Skóre sa zastavilo na výsledku 20:0! V tomto súboji strelili hetrik až štyri hráčky – Šponiarová, Ferenčíková, Červená a Kvasková. Nádherný pohľad na hru a dosiahnuté skóre je výsledkom dlhodobej práce celého družstva. Navyše Slovenky neinkasovali už druhý zápas žiaden gól.

Michal Jedlička (tréner Slovenska): „Dievčatá splnili všetko, čo sme si pred týmto zápasom povedali, hrali sme na lopte a boli sme v útoku strelecky nebezpeční. Darilo sa nám to ale musíme zostať pri zemi, pretože popravde USA bolo slabým protivníkom. Vedeli sme o tom a klobúk dolu, čo sa snažili súperky predviesť, išli na maximum svojich možností, no nie sú zatiaľ konkurencie schopné tímom našej úrovni. Porovnal by som to k nášmu zápasu proti Švédkam.“

Denisa Ferenčíková (hráčka Slovenska): „Dnešný súboj hodnotím kladne. Zvíťazili sme 20:0 a všetky hráčky si spravili chuť do ďalších zápasov. Úvod bol spočiatku trochu hektický, pretože sme boli trochu netrpezlivé a snažili sme sa o rýchly sled gólov, čo nám trochu skôr ublížilo. Neskôr sme sa ukľudnili a góly začali padať. Myslím, že sme si to všetky užili a tento zápas nám pomohol hlavne po psychickej stránke pred dôležitým štvrťfinálovým duelom so Švajčiarkami.“

Lenka Červená (hráčka Slovenska): „Do tímu ženskej reprezentácie bolo náročné sa prebojovať, ale teší ma, že som šancu dostala, čo sa snažím ukázať aj na ihrisku. Dnešné vysoké víťazstvo nás teší všetky a zatiaľ ide všetko podľa plánu a verím, že pôjde aj naďalej.“

SLOVENSKO – USA 20:0 (4:0, 6:0, 10:0)