Slovenky postupujú na šampionát z prvého miesta, pretože zdolali aj Lotyšky

Víťazstvo 5:3 nad Lotyšskom bolo v poradí tretím na kvalifikačnom turnaji v Trenčíne o postup na decembrový svetový šampionát a znamenalo suverénny postup Sloveniek z prvého miesta!

Vstup do súboja s Lotyškami mali slovenské reprezentantky priam raketový. Prvá päťka sa okamžite po úvodnom buly vrhla do útoku z čoho po dvadsiatich piatich sekundách skórovala. Strelkyňou bola najlepšia kanonierka našej reprezentácie a kvalifikačnej skupiny Michaela Šponiarová po nahrávke Paulíny Hudákovej. Pred Lotyšskou bránkou to však horelo aj naďalej a ďalší gól bol otázkou času. Na 2:0 zvyšovala počas dvanástej minúty Lenka Cupráková, ktorá využila nezištnú prihrávku do bránkoviska od unikajúcej Viktórie Grossovej. Slovenky mali aj v tomto súboji problém s disciplínou a zaznamenali dve po sebe idúce vylúčenia. V prvej oslabovke takmer nič súperkám nedovolili, no napriek tomu sa po jedinej skrumáži v bránkovisku dokázali Lotyšky presadiť a znížili na 1:2. Počas druhej oslabovky prišlo päťminútové vylúčenie Lotyšiek, ktoré do konca prvej časti naše reprezentantky nedokázali využiť.

Čo nevyšlo v závere prvej tretiny sa dievčatám podarilo v úvode druhej. Lotyšky zle rozohrali štandardku čo využila Paulína Hudáková a zvýšila na 3:1. Najproduktívnejšia hráčka predchádzajúceho šampionátu, ktorý sa konal v Bratislave strelila svoj úvodný gól kvalifikácie. S pribúdajúcim časom sa čoraz viac naše súperky osmeľovali a častejšie ohrozovali bránku Jany Dupčákovej. Napokon sa dočkali aj gólu, keď v 33. minúte znížila Eliza Elizabete Berzina. Lotyšky sa ani sa nestihli dotešiť a za tridsať sekúnd vyberali loptu z vlastnej siete. Autorkou štvrtého gólu Slovenska bola Denisa Ferenčíková. Dievčatá ani nevystriedali a šupli Lotyškám ďalší suvenír na cestu domov, pretože po ďalšej necelej polminúte zvýšila Paulína Hudáková na 5:2. V závere druhej časti sme inkasovali zbytočný gól po nedôslednom bránení, čím sa naše súperky udržiavali pred záverečnou časťou v hre o dobrý výsledok.

Pokusom o zvrat bola vysunutá obrana Lotyšiek, ktorá pri rozohrávke robila našim dievčatám trochu problémy. Počas 46. minúty bola po druhý raz v zápase vylúčená Lenka Cupráková a súperky nás zavreli na našej polovici ihriska. Z presilovky však nevyťažili nič, pretože boli málo strelecky aktívne a neefektívne. Približne v polovici tretej tretiny sa zverenkyne trénera Michala Jedličku nechali strhnúť dianím a začalo sa hrať brejkovým spôsobom hore – dolu a brankárky oboch družstiev veru mali čo robiť, no obe úspešne odolávali. Diváci už žiaden gól nevideli a tak Slovensko zvíťazilo 5:3 a obsadilo v kvalifikačnej skupine EUR4 konečné prvé miesto a zabezpečilo si postup na decembrové Majstrovstvá sveta vo švajčiarskom Neuchateli.

Michal Jedlička (tréner Slovenska): „Zápas sme vyhrali zaslúžene a môžeme byť spokojní, no za poslednú tretinu, ktorá sa skončila bez gólov dievčatá nepochválim. Z celkového pohľadu kvalifikáciu spojenú s tréningami hodnotím pozitívne. Dievčatá toho mali v nohách dosť, pretože nehrali len samotné zápasy ale absolvovali každý deň dva aj tri tréningy. Odviedli kus dobrej práce.“

Lucia Jelínková (kapitánka Slovenska): „Spokojné s výsledkom samozrejme sme, ale s predvedenou hrou určite nie. Neplnili sme taktické pokyny, nehrali sme svoju hru a pokiaľ chceme uspieť na nasledujúcich Majstrovstvách sveta vo výkonnostne náročnejšej skupine, s takýmito súpermi nemôžeme hrať takýto florbal...“

Michaela Šponiarová (hráčka Slovenska): „Začiatok bol z našej strany celkom dobrý a strelili sme rýchle góly, čo nás dostalo na koňa, no v ďalšom priebehu akoby sme nechceli hrať veľmi s loptičkou a skôr sme sa sústredili na obranu. Čiže potrebujeme zlepšiť fyzickú ale aj technickú činnosť hry aby sme podobné zápasy odohrali s kľudnou hlavou a bez väčších komplikácii.“

SLOVENSKO – Lotyšsko 5:3 (2:1, 3:2, 0:0)