#roadtomalmö | História Slovenska na Majstrovstvách sveta - časť 1.

Našu reprezentáciu čaká náročná úloha, vylepšiť si historicky svoje najlepšie umiestnenie a dúfanie na zázraky v podobe skalpu tímu top 4 vo štvrťfinále. Redakcia SZFB si pre Vás pripravila exkluzívne pokrytie tohtoročného šampionátu.

Spravodajstvo, rozhovory, bonusový obsah na sociálnych sieťach. To všetko Vás čaká v najbližších týždňoch. Začíname históriou svetových šampionátov. 


Majstrovstvá sveta vo florbale mužov sa konajú každé dva roky a konajú sa od roku 1996. Stále platí, že titulom majstra sveta sa môžu pýšiť iba dve krajiny, a to Švédsko a Fínsko. Tri korunky kraľujú medailovej bilancii s desiatimi zlatými medailami. Suomi sa podarilo získať štyri. Na ostatné medaily sa podarilo dosiahnuť trom reprezentačným výberom. Švajčiari majú v zbierke jedno striebro a až sedem bronzov, Česi dve striebrá a tri bronzy, Nórom sa podarilo získať jeden bronz.


Časy Slovenska na medzinárodnej scéne sa začali písať v roku 2004 na Majstrovstvách sveta „C“ divízie. Áno, dobre čítate, medzinárodná florbalová federácia mala nastavený výkonnostný systém, kde ako nováčikovi, nám prischlo miesto v najnižšej výkonnostnej kategórii. Zo zúčastnených hráčov už nehrá nik, ale pre spresnenie spomenieme, že v prvom zápase sme porazili nepríjemnú Malajziu 5:3, následne sme podľahli Japonsku 3:7 a v zápase o tretie miesto Španielsku 5:11.


Nasledovali ďalšie Majstrovstvá kategórie „C“ v rokoch 2006 a 2008. Hlavne ročník 2008 bol pamätný. Vypredaná ŠH Mladosť v Bratislave hnala svojich dopredu a výsledkom bolo víťazstvo na turnaji a postup do vyššej kategórie...

Ktorý sa nekonal a IFF zmenila štýl MS, keď vymazala výkonnostné kategórie a zaviedla formát, ktorý všetci poznajú z futbalu, kvalifikácia a následne jeden veľký turnaj. Vďaka tomuto rozhodnutiu sme spoznali svojho, pre ten čas, nezmieriteľného súpera – tím Estónska. Na MS roku 2010 sa nám kvalifikovať nepodarilo, keď nám vo finále kvalifikácie ukázal stopku práve tento tím. Na MS sa nám podarilo kvalifikovať na druhý pokus v roku 2012 do Švajčiarska, ale opäť sme v rámci kvalifikácie Estónsku podľahli.


V decembri roku 2012 to bola naša premiéra na MS pod taktovkou Jana Holovku. Tie sa hrali prvý krát a zároveň naposledy vo formáte, kde sa mohli v základnej skupine stretnúť najväčší favoriti s najväčšími outsidermi. Otvárací zápas turnaja sme tak odohrali proti domácemu Švajčiarsku, ktorému sme podľahli 4:8. Proti úhlavnému nepriateľovi z Estónska sme vydolovali historickú remízu 4:4, vďaka ktorej, spolu s vysokým víťazstvom nad Singapurom a lepšiemu skóre, sme postúpili z druhého miesta v skupine do štvrťfinále, kde nás čakalo Švédsko. Vysoká škola florbalových umení a prehra 1:20 nás odsunula do skupiny o 5.-8. miesto, kde sme podľahli Lotyšsku a obsadili ôsmu priečku. Historicky prvé MS pamätajú aj súčasní hráči Florbalovej extraligy mužov, a síce dnes už zaslúžilí veteráni – Gabriel Mészáros, Lukáš Blaško, Marek Bulko a Juraj Matejka.


V roku 2014 sa Majstrovstvá sveta konali vo švédskom Göteborgu. Miroslav Sága sa so svojimi zverencami naň kvalifikoval vo vtedajšej hale Pasienky vďaka najlepšiemu skóre tabuľky tretích tímov, keď nás v domácom turnaji porazilo favorizované Švajčiarsko a opäť Estónsko. Vo Švédsku sme sa ocitli, už v známom formáte, vo výkonnostne nižšej skupine C, kde sme si hladko poradili postupne s Japonskom, Južnou Kóreou a USA. Stopku pred štvrťfinále nám ale vystavili Estónci, a to po jednoznačnom výsledku a prehre 2:7. Výhra s Kanadou a prehra s Nemeckom znamenala konečné 10. miesto. Našim najproduktívnejším hráčom na turnaji bol Ladislav Gál s bilanciou 11 bodov (4+7) v šiestich zápasoch.


Divácky záujem o florbal exponenciálne rástol a na Majstrovstvá sveta v roku 2016 sme sa, opäť v domácom prostredí, pred pravidelne vypredanou halou Klokočina v Nitre, kvalifikovali pomerne pohodlne z druhého miesta, keď sme podľahli iba florbalovým virtuózom zo Švédska. Reprezentáciu viedol český tréner Koutný a zmietol zo stola reprezentácie Francúzska, Islandu, Belgicka a Ruska. V Lotyšskej Rige už to ale také slávne nebolo. Výhry s Poľskom a Austráliou, avšak prehra s Dánskom nás odsunula na druhé miesto v skupine C a znamenala zápas o štvrťfinále proti Nórom. Po nervydrásajúcom zápase, kde sme si siahli na dno svojich síl sme podľahli 3:4 a opäť nám ostal len boj o 9.-12. miesto. V ňom sme dokázali poraziť USA a druhý sklamaný tím turnaja – Lotyšsko, obsadili sme tak 9. miesto.


Slovenský florbal sa od roku 2004 mimoriadne výkonnostne a kvalitatívne posunul a z pôvodných reprezentačných cieľov možnosti postupu na Majstrovstvá sveta sa stala povinnosť. Základným cieľom mužskej reprezentácie je postup do štvrťfinále a tam atakovať čo najlepšie umiestnenie, prípadne siahať na prekvapenie na úkor favorita. Takisto pod Tatrami, v hale SOŠ Ostrovského postupne vyrastala nová hviezda, ktorá žiari čoraz jasnejšie. Viac o novodobej histórii slovenského reprezentačného florbalu, jeho vzostupy a pády, sa dozviete v druhej časti článku.

 

Našli ste v článku chybu alebo máte nápad na zaujímavý obsah? Napíšte nám e-mail na redakcia@szfb.sk. 


Ďalšie články


Odoberajte newsletter