Sme na vás hrdí, slovenské dievčatá!

Štvrťfinálový súboj proti Fínsku majú slovenské reprezentantky za sebou. Prehrali sme 2:6 a z postupu do semifinále sa tešili favorizované súperky, no slovenské dievčatá odohrali neskutočný zápas, do ktorého vložili všetko, čo sa vložiť naozaj dá! Aj napriek prehre mala takmer štvortisícová divácka kulisa výborný dojem z predvedenej hry.

Odhodlanie, bojovnosť, nasadenie a srdiečko – to boli charakteristické znaky Sloveniek od úvodného hvizdu štvrťfinálového súboja proti Fínsku. Dievčatá dreli a ich odmenou bol úvodný gól Paulíny Hudákovej, ktorá po skvelom vyvezení lopty kapitánkou Košturiakovou a následnej kombinácie z prvej cez Ferenčíkovú otvorila skóre do prázdnej brány. Aréna zahučala a Fínky sa nestačili čudovať... Paulína Hudáková tak dokázala, že vie streliť gól aj silným tímom: „Je jedno kto gól dá a komu, ale samozrejme, že proti Fínkam ma tento potešil. Je to však zásluha celého útoku. Škoda, že nevyšlo viac takýchto akcii. Chcem sa poďakovať fanúšikom, ktorí boli fantastickí.“ O malú chvíľu prišlo vylúčenie Katky Klapitovej, čo skúsené súperky potrestali – 1:1. Fínky sa dlho netešili, pretože za necelú minútu zvýšila na 2:1 pre Slovensko Lenka Cupráková. Neskôr sme prežili oslabenie o dve hráčky, ale inkasovali sme počas početnej výhody 5 na 4. Do šatní sa tak odchádzalo za nerozhodného stavu.

Kvalitný súboj pokračoval aj počas druhej tretiny, v ktorej padol jediný gól. Žiaľ, do brány inak výborne chytajúcej Karolíny Krištofovej: „Dnes som bola nervózna pred zápasom, ale po príchode do haly to zo mňa opadlo a zápas som si užívala.“

Kto by bol povedal, že do záverečnej tretiny nastúpia Slovenky v hre o postup a Fínky budú tuho premýšľať ako uhrať víťazstvo. Do 48. minúty sa naše dievčatá držali, no potom im trochu začali dochádzať sily, čo súperky využili na dva celkom rýchle góly a odskočili na rozdiel troch zásahov. Tréner Michal Jedlička neváhal a osem minút pred koncom odvolal brankárku Krištofovú a veru Fínky boli rady, že neinkasovali. Osem sekúnd pred koncom keď sa hralo už úplne vabank uzavrela skóre Eliisa Alanko na 6:2.

Zajtra odohrajú Slovenky od 13.00 súboj so zdolaným družstvom zo zápasu Švajčiarsko - Nórsko, čo pri predpoklade budú asi Nórky.

Michal Jedlička (hlavný tréner Slovenska): „Zápas sa mi hodnotí ťažko, pretože sme neboli ďaleko od splnenia si sna, ktorý sme si predsavzali pred šampionátom. Dievčatá dnes nechali na ihrisku všetko a momentálne mám z toho trochu zmiešané pocity. Je to šport, Fínsko bolo lepším tímom, my sme nevyužili niekoľko šancí a ku koncu nám trochu dochádzali sily. Jedinou možnosťou ako dostať Fínky pod tlak bolo hrať bez brankárky o čo sme sa aj pokúsili, no gól sme už nedali. Všetko je to o skúsenostiach z takýchto náročných zápasov, ktoré dievčatá postupne získavajú. Súboj sme si prehrali počas prvej tretiny kedy sme boli nedisciplinovaní a nechali sme sa vylúčiť. Prílišná premotivovanosť a určitá nešikovnosť v osobných súbojoch znamenali spomínané vylúčenia, čo rozhodlo o výsledku.“

Lucia Košturiaková (kapitánka Slovenska): „Odohrali sme vynikajúci zápas a som hrdá na tento kolektív. Škoda oslaboviek, z ktorých sme inkasovali úvodné góly Fíniek, no o našom kvalitnom výkone svedčí aj fakt, že sa naše súperky dlho obávali o výsledok.“

Karolína Krištofová (najlepšia hráčka zápasu, brankárka Slovenska): „Aj napriek tomu, že sme dnes prehrali, odchádzame so zdvihnutými hlavami a cítime sa ako víťazky. Fínky na nás nezabudnú. Bonus, ktorým by bola účasť v semifinále nám nevyšiel, no my pokračujeme za svojim cieľom, ktorým je piate miesto.“

Paulína Hudáková (hráčka Slovenska): „Vedeli sme, že Fínky patria k špičke tohto turnaja a očakávali sme náročný zápas. Hrali sme výborne, no zbytočnými vylúčeniami a následnou hrou v oslabeniach sme inkasovali, čo nás neskôr stálo veľa síl. V záverečnej časti nám súperky odskočili a tak skúsené družstvo akým Fínky nesporne sú, si náskok postrážili. Nevzdali sme sa však a dreli sme do posledných sekúnd, škoda, že to nevyšlo...“

Fínsko – SLOVENSKO 6:2 (2:2, 1:0, 3:0)