Tréner juniorských vicemajstrov Patrik Pelegrin: "Viedol som jeden z najlepších kolektívov mladých športovcov počas svojej trénerskej kariéry."

Florko Košice na obhajobu titulu síce nedosiahlo ale potvrdilo konzistentnosť výkonov z posledných sezón. Vo finále podľahli zverenci trénera Patrika Pelegrina AS Trenčín 1:3 na zápasy a na krk si zavesili strieborné medaile

Tréner Patrik Pelegrin má za sebou už viaceré úspechy na klubovej úrovni a za všetkým je tímová práca. Hodnotenie sezóny rozdelil na tri časti a to pohľadom na celú Extraligu juniorov, priebeh základnej časti - playoff a cez klubovú optiku. 

"Aktuálne uplynula v poradí jedenásta sezóna JEX-ky, ktorá odštartovala pilotným hracím systémom základnej časti počas sezón (13/14, 14/15), aby plynule prešla na playoff systém od sezóny (15/16), resp. sme zaevidovali aj obdobia temna počas Covidu, keď sa súťaž prerušila/nedohrala podľa štandardu (19/20, 20/21). V rámci môjho aktívneho pôsobenia medzi juniormi som viedol svojich zverencov spoločne s kolegami z pozícií hlavného trénera, kondičného trénera, či skills coacha. Tímovou prácou sme spoločne počas štyroch sezón dosiahli na dva majstrovské a dva vicemajstrovské tituly (ATU, Florko). Rovnako konzistentne - úspešne pracujú s ktg. U19 aj florbalové kluby zo Žiliny (Veneny, Baránek), resp. 1.FBC Trenčín pod tandemom (Holovka, Sága)."

Preberanie striebornej medaile. FOTO: Rasťo Do


Do nedávno skončenej sezóny išiel tím Florka s reálnymi a triezvimi očakávaniami, hrať v pokojnom strede tabuľky. Napokon to ale bolo inak a s jedlom rástla chuť. 

"Pred vstupom do sezóny (23/24) s ohľadom na zapracovanie ôsmich-deviatich nových hráčov z kategórie U17 (roč. nar.: 07-08), ktorí mali tvoriť základ juniorky, ale aj vplyvom zdravotných indispozícií starších chalanov sme mali pred základnou časťou JEX reálne a triezve očakávania => stred tabuľky. Nakoľko však každý člen družstva preukázal svojim prístupom enormné chcenie prekonať prvotný cieľ a postupne sme vytvorili partiu schopnú pobiť sa o čelo JEX-ky, tak sa karta obracala a s jedlom rástla chuť. :) Automatizovali sa herné princípy, herný systém a predovšetkým každý pochopil svoju tímovú rolu, vďaka čomu sme nakoniec brali po základnej časti druhé miesto."

Do playoff napokon Florko vstupovalo z druhého miesta a cesta do finále viedla cez Žilinu a Snipers. 

"Playoff bola iná pesnička. Zranených hráčov sme dali v rámci možnosti dokopy, ale zároveň sme prišli o kapitána - motor a energiu na ihrisku. Na tímovom meetingu pred vyraďovačkou sme si stanovili plán hry a všetci hráči sa mu boli ochotní podriadiť. Vieme kde máme silné stránky, vieme čítať hru medzi riadkami a na základe toho sme súperov uštvali herne a kondične - predovšetkým od druhej polovice zápasov, postupne vo štvrťfinále Žilinu a neskôr v semifinále podobne aj bratislavských Snipers. A finále? Chceli sme AS-ko, kabína vie prečo. Individuálna kvalita tímov? Na strane súpera. Herný prežitok a skúsenosť? Na strane súpera => v počte sedem-osem hráčov takmer pravidelne nastupujúcich v mužskej extralige oproti našim jednému až dvom hráčom. Plán? Urvať vonku jeden zápas v oklieštenej zostave a doma im vziať oba. Nevyšlo to. Ale! Nikdy nezabudnem (#10, #5) ako sa kvôli mne, resp. tímu obetovali a riskovali ešte väčší rozsah zranení s akými nastupovali, aby nám pomohli zázračne vstať z popola - celý tím ich nasledoval a v treťom zápase série predviedli všetci heroický výkon, ktorý znamenal výhru, bola však jediná. Športovo dokážem uznať, že protivník mal širšiu kvalitu lavičky a to rozhodlo, gratulujem.

… Mám však jeden odkaz (pre súpera): Sport teaches you character, it teaches you to play by the rules, it teaches you to know what it feels like to win and lose - it teaches you about life. (Šport vás naučí charakteru, naučí vás hrať podľa pravidiel, naučí vás poznať, aké to je vyhrať a prehrať – naučí vás o živote. - prekl. red.)

… Nech sa v ňom nájde každý … Sú to hodnoty, ktoré preferujem na úrovni klubu, či reprezentácie a úprimne si prajem, aby tieto riadky zasiahli čo najviac ľudí …"

Tréner Pelegrin so svojou dcérkou Stellou. FOTO: Rasťo Do.


A čo bude s Pelegrinovou trénerskou kariérou ďalej? 

"V závere síce nedokážem odpovedať aká bude moja budúcnosť, ale v rámci prítomnosti môžem povedať, že som viedol jeden z najlepších kolektívov mladých športovcov počas svojej trénerskej kariéry. Želám si, aby sa naše cesty ešte stretli, či už trénersky alebo hráčsky, ale na dohodu potrebujete vždy minimálne dve strany.

Ďakujem za celosezónnu podporu mojej rodine (P&S), rodičom chalanov, fanúšikom klubu a v neposlednom rade vedúcemu družstva (Ju. Čekanovi st.). Vďaka za príležitosť, resp. spolupodieľanie sa na tréningovom procese a rozvoji-výchove (M. Kopejtkovi) a rovnako aj predsedovi klubu (P. Blaškovi) v prepojení na vedenie Súkromnej strednej športovej školy Užhorodská 39 (J. Puciovej) za možnosť zastrešiť pre takmer 1/2 družstva výchovno-vzdelávací proces a športovú prípravu (Regionálna florbalová akadémia Košice)."


Najproduktívnejším hráčom Florka v celej sezóne sa stal Jakub Jánošík so 49 bodmi za 38 gólov a 11 asistencií. Odoberajte newsletter