Tréner majsteriek Marián Chlebana po zisku titulu: "Je to perfektný pocit. Konečne sa mi uľavilo."

Po premiérovom titule v najvyššej súťaži žien Hyundai extraliga pre Kysucké Nové Mesto sa trénerovi Mariánovi Chlebanovi uľavilo. Hlavným kľúčom k úspechu bol skvelá partia a tímová chémia 

Pre Kysucké Nové Mesto sa dátum 7. apríl 2024 zapísal do kroniky klubu zlatými písmenami. Zisk majstrovského titulu oslávli hráčky, realizačný tím a fanúšikovia už priamo v Spišskej Novej Vsi a oslavy pokračujú naďalej. My sme po tomto veľkom úspechu Kysučaniek vyspovedali trénera Mariána Chlebanu. 


Aké sú to pocity získať majstrovský titul prvýkrát v histórii? Keďže v sezóne 2019-2020 ste síce súťaž vyhrali ale išlo o predčasne skončenú sezónu a tak sa titul majsteriek neudeľoval? 

Perfektný a konečne sa mi uľavilo, pretože hráčky, realizačný tím a fanúšikovia si ho za svoju drinu určite zaslúžia. Najviac sa však teším z toho, že sa Michal Vlček (duša FBK) za tých pätnásť rokov fungovania klubu konečne dočkal.

Marián Chlebana. FOTO: Miroslav Janouš


Ako by ste zhodnotili cestu za titulom? Príprava, tréningy, nasadenie dievčat, kolektív, atmosféra v tíme. 

"Začiatok sezóny sme otvorili „neúspešným“ pôsobením U18 na Prague Games začiatkom leta 2023, na ktoré sme prihlásili dievčatá kvôli budovaniu vnútornej chémie v tíme. Tento turnaj nám ale ukázal, že budeme musieť budovať partiu od základov. Samotnej letnej prípravy sa chytila Sára Záteková a začali sme podstatne skôr ako po iné roky. Ako tréneri sme si počas letnej prestávky sadli, čoho výsledkom bol koncept „Kysuckej cesty“ (po vzore českej), ktorú sme prispôsobili nášmu klubu a systému hry a spoločne sme si nastavili tri ciele. 

Prvým bol postup do prvej štvorky a možnosť hrať nadstavbu, druhým bolo skončiť do 3. miesta a „čerešničkou na torte“ mal byť prípadný zisk titulu. Zhodli sme na tom, že každá z hráčok si musí svoje miesto v zostave zaslúžiť tvrdou prácou na tréningoch. Od začiatku prípravy to bolo celé smerované aj do vnútra partie, žiaľ našli sa počas sezóny aj momenty, ktoré mňa ako trénera veľmi zasiahli a tím trpel.  V tréningoch sme sa sústredili najmä na to, aby boli hráčky neustále v tempe, a aby sme robili veci, ktoré sú v dnešnom modernom florbale nevyhnutné. Mnoho vecí sme rozoberali so staršími hráčkami, ktoré boli naša predĺžená ruka do kabíny. V značnej miere sme sa začali aj sústrediť na videorozbory zo streamovaných zápasov, ktoré sme predkladali hráčkam. Nastavenie družstva a umiestnenie pred nadstavbou bolo dobré a zhodli sme sa, že nám to vcelku funguje. Samozrejme, že už aj v tejto fáze sa už ozývali hlasy kritikov a fanúšikov. V nadstavbovej časti sezóny už náš prejav začal naberať správne kontúry. Hrali sme zápasy v tempe a nasadení, ktoré sa približovalo súbojom play-off. Tu sa aj vykryštalizovala zostava do vyraďovacích súbojov.

Prvý semifinálový zápas s obhajcom titulu z Partizánskeho nás však schladil. Hráčky mali ešte v hlavách posledný zápas nadstavby, ktorý poľahky s obhajkyňami vyhrali a v prvom zápase vôbec nepridávali nič navyše. K tomu hlas fanúšika, že sme mali dlhú pauzu a že súper je herne rozbehnutý zo štvrťfinále. Po prvom zápase sme však zmenili nastavenie v zmýšľaní nášho tímu vrátane trénerov. Nastavili sme tím na úroveň, kedy každý podporuje každého a každý bojuje za každého, aby sa každý tešil zo zblokovanej strely, zo zákroku brankára alebo vyhratého súboja. Podarilo sa nám presvedčiť aj tie najopatrnejšie hráčky, že sú schopné robiť odvážne veci s istou mierou rizika, začo bude odmenené. Craig Ramsey vo svojej knižke napísal, že nemá rád hráčov, ktorí nič nepokazia, pretože nespravia nič navyše a hrajú tak, aby nič nepokazili. Tento fakt sme podsunuli aj hráčkam, aby hrali sebavedomo a odvážne. Nasledujúci zápas sme vyhrali 7:2. Veľkým momentom pre tím bol vyhratý štvrtý zápas v Partizánskom a spiatočná cesta autobusom domov, ktorý bol pre mňa asi najsilnejší tímový zážitok z tohtoročného play-off.

Finálové súboje už boli jazdou od prvého zápasu, kedy sme základ úspechu a psychologickú výhodu postavili na oboch víťazných zápasoch v Skalitom. Súper hral síce tvrdo, ale korektne, načo sme aj dievčatá pripravovali, aby sa im nedostali pod kožu. Tretí finálový zápas nás herne prekvapil, ale zhodli sme sa na tom, že sme nehrali svoju hru a strácali koncentráciu. V tomto zápase sme boli strašne opatrní a bojazliví. Po neskorom príchode na hotel sme si celý realizačný tím sadli a zhodli na tom, že sa musíme vrátiť k tomu, čo nás zdobilo vo viacerých sezónach. Vrátili sme sa k aktívnemu pressingu založenom na výbornej kondícii. Hráčky to rýchlo pochopili a už podľa reakcií pred zápasom nebolo pochýb, že ďalší zápas bude iný ako deň predtým. No a výsledok už poznáte."      

Čo pre Vás osobne a pre celý florbal na Kysuciach a v Kysuckom Novom Meste tento titul znamená? 

"Určite radosť. Keď vidíte fanúšikov, ktorí pre nás pripravili nezabudnuteľné chvíle pri príchode pred halu a vidíte, ako sa tešia s hráčkami, tak to sú momenty pre ktoré sa robí šport. Taktiež veríme, že prísľub, ktorý nám dal primátor mesta o vybudovaní novej športovej haly, bude naplnený. Zároveň zisk titulu je potrebné aj pretaviť do príchodu nových mladších dievčat do klubu."

Čo bolo hlavným "kľúčom" k úspechu? 

"Partia a tímová chémia, to sú najdôležitejšie aspekty, keď chce byť tím úspešný. Platí to však nielen medzi hráčkami, ale aj o celom nastavení v realizačnom tíme. Samozrejme, že aj vzájomná dôvera a vhodné nastavenie cieľa. Musím však zdôrazniť, že veľkú mieru na titule majú predovšetkým staršie a skúsenejšie hráčky ako Faktorová, Majtánová či Záteková. ku ktorým je nutné zaradiť predsezónny „comeback“ reprezentačnej kanoniérky Laury Chúpekovej z českej extraligy a a samozrejme nezlomný prístup a nevyčerpateľnú bojovnosť kapitánky Škvrndovej. Tieto hráčky svojím nasadením strhli mladšie dievčatá. V neposlednom rade musím vyzdvihnúť aj trio brankárok - Uherská, Brezániová, Michalisková."

Ako prebiehajú alebo ešte budú prebiehať oslavy? 

"Oslavy začali už v šatni, potom pokračovali pred halou, kde nám rodičia a fanúšikovia pripravili veľmi príjemné prekvapenie a následne sa všetko roztočilo v miestnom podniku „Gól“ (u Jožka Čelka). Ja som si tým prešiel už pri svojom prvom titule počas pôsobenia v Žiline (tam to bolo veľmi bujaré a museli volať aj políciu -:). Teraz som to len sledoval a vychutnával momenty, ako sa hráčky a rodičia skvelo bavia. Na druhý deň som musel do práce. Čo ale môžem povedať, že posledné hráčky išli z podniku o 5:30 a zaiste nás čaká maľovanie -:) Na tento víkend je naplánovaná trojdňová chata a potom sa nechám prekvapiť."

Hovorí sa, že získať titul je náročné ale obhájiť ešte náročnejšie. Pozeráte sa už aj smerom do budúcnosti a budúcej sezóny? 

"Ja áno, dievčatá ešte nie. Na poslednom tréningu som povedal vetu Laure Chúpekovej, že hráčky si musia do budúcej sezóny uvedomiť, že zisk titulu im nezaručuje stále miesto v zostave, ale iba tvrdou prácou budú v zostave. Povedala, že si ide teda hľadať nový klub." uzavrel vtipne tréner Chlebana. 


Majsterky Slovenskej republiky a víťazky Hyundai extraligy v sezóne 2023/2024
 


Fotogaléria

Ďalšie články


Odoberajte newsletter