Tsunami zariadilo neskutočný obrat v sérii a postúpilo do finále betRing extraligy!

V preplnenej športovej hale v Záhorskej Bystrici sa v piatom semifinálovom súboji medzi domácim Tsunami Záhorská Bystrica a FaBK ATU Košice, rozhodlo o druhom postupujúcom do tohtoročného finále betRing extraligy. Po veľkej a zaujímavej dráme sa z víťazstva 4:3 po samostatných nájazdoch tešia hráči Tsunami, ktorí zrealizovali priam senzačný obrat v sérii. Na nich sa už tešia víťazi základnej časti z 1. FBC Florbal Trenčín, ktorí budú so Záhorskou Bystricou bojovať o majstrovský titul.

Od úvodu sa k lopte dostali domáci hráči, no opatrnosť a veľká zodpovednosť bola na florbalkách oboch tímov. Taktická bitka s postupným zakladaním útokov bola neúprosná a čakalo sa, kto ako prvý spraví chybu. Približne v polovici úvodnej časti sa obe družstvá trochu nechali strhnúť výbornou atmosférou a tak sa zrýchlila hra čím začali pribúdať šance a do akcie sa čoraz viac dostávali obaja brankári. Zvýšená aktivita priniesla hráčom Tsunami prvú presilovku. Vylúčený Jakub Talarovič si spytoval svedomie, pretože na začiatku trinástej minúty otvoril skóre Šimon Šmajda. Hra sa opäť upokojila a tak fanúšikovia do prvej sirény už gól nevideli.

Lepší úvod druhej tretiny si hráči Záhorskej Bystrice nemohli želať, pretože počas druhej minúty prekonal Patrika Vanya domáci Peter Banga a Tsunami malo našliapnuté do finále. O tom však nechceli Košičania ani počuť a o dve minúty neskôr znížil na rozdiel jedného gólu Peter Bezeg. Chlapci z ATU ožili a nastrelili žŕdku, no ako to už býva, po krátkom čase inkasovali. Presným strelcom domácich bol Roman Chovan. Po prehnanom dôraze v obrannej činnosti prišlo druhé oslabenie ATU. Domáci presilovú hru nezužitkovali a vzápätí prišiel zbytočný faul Petra Dobrovodského a po ňom aj Petra Bangu. Takmer štyri minúty v početnej nevýhode sa museli prejaviť a Tsunami inkasovalo druhý gól, ktorý zariadil Daniel Olekšák.

Na žŕdky vyhrávali hosťujúci východniari v úvode tretej časti 2:0, no potrebovali skôr vyrovnať a to sa im nedarilo. Navyše Tsunami strelilo štvrtý gól, ktorý nebol platný a prakticky po rozohrávke štandardky skóroval z protiútoku Lukáš Řezanina – 3:3. Dráma ako remeň tak pokračovala. Brvno košickej bránky, ktoré napálil necelých šesť minút pred treťou sirénou Martin Kubovič, zvoní asi ešte aj teraz a následná presilovka prišla domácim vhod, ale bola neúspešná. Košičania pokúšali osud a v závere ponúkli Záhorskej Bystrici ďalšiu výhodu o jedného hráča. Gól v riadnom hracom čase nepadol a tak prišlo na rad tretie predĺženie v sérii a pokračovanie presilovky Tsunami. Rozhodnúť však museli až samostatné nájazdy a v nich boli šťastnejší domáci hráči, ktorí premenili dva a hostia žiaden. Tsunami je tak vo finále, kde sa už počas víkendu stretne proti 1. FBC Florbal Trenčín.

Dárius Siheľský (tréner Tsunami Záhorská Bystrica): „Pred sériou som veril, že ju zvládneme v pohode a že po prvých dvoch domácich zápasoch budeme vyhrávať 2:0. Moja sebadôvera vyplývala z toho, že do vienka som dostal už kvalitné florbalovo vyzreté družstvo doplnené o výnimočných mladých hráčov. Séria bola poznačená absenciou kľúčových hráčov a to najmä v úvodných dueloch. Družstvo ATU bolo však výborne pripravené a zaslúžene vzdorovalo do poslednej chvíle. Chcem vyzdvihnúť perfektnú prácu trénera Mareka Onderka a hráča Lukáša Řezaninu.“

Jakub Haverla (brankár Tsunami Záhorská Bystrica): „Chcem sa poďakovať súperom za férovú a vyrovnanú sériu a sme radi, že sa nám podarilo uspieť z čoho sa nesmierne tešíme. Zároveň však už myslíme na finálové zápasy.“

Marek Onderko (tréner FaBK ATU Košice): „Bol to rovnako kvalitný a vyrovnaný zápas ako všetky ostatné v tejto sérii. V týchto dueloch rozhodoval každý jeden detail a nám sa dnes nedarilo ako by sme chceli. Taký je však šport a niekto zvíťaziť musel. Boli to naši súperi...“

Kamil Navrátil (hráč FaBK ATU Košice): „Len veľmi ťažko nachádzam slová po takejto kvalitnej sérii s negatívnym koncom pre nás. Chcem sa poďakovať všetkým spoluhráčom. Spoločne sme bojovali o finálovú účasť do poslednej minúty, no nevyšlo nám to... Zostáva zablahoželať súperovi k postupu do finále.“

Tsunami Záhorská Bystrica – FaBK ATU Košice 4:3 sn (1:0, 2:2, 0:1, 0:0), konečný stav série: 3:2