V Michalovciach sme spoznali postupujúce tímy na MS v malom florbale!

Historicky prvá kvalifikácia na Majstrovstvá sveta v malom florbale je úspešne za nami. Sobota patrila postupovému turnaju v Michalovciach a večer sme spoznali víťazov a víťazky, ktoré poletia do Fínska. V Lahti sa už v polovici mája spoločne s Majstrovstvami sveta junioriek uskutočnia prvé MS v malom florbale, teda vo formáte 3+1 

Slovensko budú na vrcholnom šampionáte v malom florbale reprezentovať dva tímy. Jeden mužský a jeden ženský. Sobota patrila florbalovej fieste v Michalovciach. Florbalová hala pri ZŠ T.J.Moussona žila od rána florbalom a zábavou. Tri hracie ihriská, funzóna, vonkajšia a vnútorná oddychová zóna, hudba, súťaže s partnermi podujatia a kvalitné súboje o postup na svetový šampionát.

Celkovo 29 tímov zložených z hráčov a hráčok z celého Slovenska a vyše 230 účastníkov si zmeralo sily a s pribúdajúcim časom turnaja išlo skutočne do tuhého. Zdravá rivalita, osobné súboje, videli sme aj samostatné nájazdy, emócie radosti ale aj sklamania po vypadnutí z turnaja. Predsa len, išlo o veľa a vyhrať v oboch kategóriách mohli len najlepší a najlepšie. Desiatky návštevníkov a divákov si počas celého dňa nenechalo ujsť toto jedinečné podujatie. Nechýbali ani osobnosti športu, futbalista Igor Žofčák, primátor mesta Michalovce - Miroslav Dufinec, zástupca domáceho klubu Gerhard Puchír, prezident SZFB - Martin Kopejtko či pani riaditeľka ZŠ T.J.Moussona v Michalovciach - Valéria Kocúrová. 

Hneď v úvode podujatia sme spoločne ocenili aj staršie žiačky domáceho klubu Eastern Wings Michalovce, ktoré obsadili 2. miesto v celonárodnej 1. lige a sú tak prísľubom pre celý dievčenský a ženská florbal v Michalovciach a na Slovensku. 

Na fotografii zľava: Pavol Popovec, Gerhard Puchír (predseda FBK Michalovce), Martin Kopejtko (prezident SZFB), Igor Žofčák (kapitán MFK Michalovce), Valéria Kocúrová (riaditeľka ZŠ T.J.Moussona), Miroslav Dufinec (primátor mesta Michalovce) a Jozef Halás (zakladateľ 3x3florbal). FOTO: Rasťo Do


Po celodennom florbalovom maratóne sme vo večerných hodinách sme spoznali víťazky a víťazov. Do Fínska poletia tímy IBK Kosmodisk (ženy) a IBK Galia (muži). Oba tímy sa už poctivo pripravujú na vrcholný svetový turnaj a spoločne s organizátormi kvalifikácie riešia všetky potrebné náležitosti na cestu do Lahti. Slovenský zväz florbalu ich podporil uhradením registračného poplatku pre Medzinárodnú florbalovú federáciu (IFF) v hodnote 300 CHF. Nechýbala putovná trofej od spoluroganizátorov podujatia 3x3florbal, originálne medaile, či pamätné sklenené ocenenia a ďalšie ceny od partnerov podujatia. 


Zo sídliska až do Fínska 

Do Michaloviec si prišli plniť sny tímy z celého Slovenska zložené z hráčov, ktorí hrajú florbal rekreačne, turnajovo, v akcii boli amatéri, milovníci športu alebo bývalí či súčasní hráči florbalových súťaží na Slovensku. A práve to je podstatou malého florbalu, ktorý vďaka svojmu zmenšenému formátu a hracej dobe ponúka možnosti na zapojenie pre širokú verejnosť a širšie masy. Heslo "florbal spája" dostáva pri tomto formáte celospoločenský rozmer podporený radosťou z hry, spoznávaním nových ľudí a zmysluplným trávením voľného času pre všetkých, ktorí milujú florbal a šport.

A práve preto si do Michaloviec našlo cestu množstvo ľudí, ktorí si chceli plniť sny a predstaviť sa na svetovom šampionáte. Pilotný projekt, ktorý priniesla IFF tak na Slovensku dostal podobu celonárodnej kvalifikácie s cieľom ešte väčšej popularizácie florbalu, prilákaniu partnerov a mediálnej pozornosti. Z medzinárodného pohľadu ide o zapojenie čo najväčšieho počtu štátov, ktoré by si na veľkých MS nemohli zahrať z dôvodu nízkej výkonnosti. 

Pozrite si aj reportáž z podujatia z dielne RTVS.

Všetky fotografie z národnej kvalifikácie o postup na MS 3+1 nájdete TU.


Dôkazom zapojenia skutočne širokých más a rôznorodého spektra je aj príbeh tímu so zaujímavým názvom Skrachovaní športovci, ktorí bol zložení z chlapcov z Poprad - hokejistov, futbalistov, hokejbalistov, ktorí sa vďaka sociálnym sieťam dozvedeli o tomto podujatí, ktoré ich veľmi zaujalo a boli veľmi radi, že sa ho napokon mohli zúčastniť a prísť na taký turnaj, pretože ide o amatérov a v ich okolí nemajú možnosť takéhoto florbalového a súťažného vyžitia. 

Aj v ženskej časti sme videli súperenie tímov, ktoré boli zložené z dievčat rôznych vekových kategórií, ktoré napokon vytvorili dobre ladiace orchestre. K titulu dokráčali hráčky z tímu IBK Kosmodisk, ktorého kostru tvorí skúsenosť a mladosť. Kosmodisk tak bude pevne držať pokope aj na Majstrovstvách sveta. U mužov to k titulu a postupu dotiahli chlapci, ktorí sa spoznali až pred halou a nakoniec spoločne vytvorili skvelú a víťaznú partiu. Aj takého úspešné príbehy ponúka florbal - malý veľký florbal. 

Víťazky IBK Kosmodisk. 

Víťazi IBK Galia. 


Vysokú kvalitu podujatia ocenili aj funkcionári a organizátori podujatia. Prezident SZFB - Martin Kopejtko neskrýval nadšenie a vyzdvihol celý organizačný tím, ktorý v Michalovciach vytvoril pre všetkých jedinečné podujatie.

"Stálo to skutočne za to. Florbalová sobota v Michalovciach mala všetko, čo by malo moderné florbalové a športové podujatie obsahovať. Som veľmi rád, že sme sa ako zväz rozhodli zveriť organizáciu do rúk mladých a šikovných ľudí z organizácie 3x3florbal. Súťaže, zábava, príjemné stretnutia a najmä ďalší krok pre celý slovenský florbal na ceste k jeho rozvoju a ešte bližšiemu kontaktu so širokou verejnosťou. Celé podujatie na mňa urobilo veľký dojem a ukázalo sa, že ak sa hľadajú spôsoby, tak je možné realizovať skutočne všetko. Ak k tomu pridáte energiu, zanietenosť a srdce, výsledkom nemôže byť nič iné, ako úspech. A to sa potvrdilo na ihriskách a najmä v celej organizácii kvalifikácie. Samotné športové a priestorové podmienky v Michalovciach sú ďalším predpokladom na organizáciu podujatí pre širokú verejnosť aj smerom do budúcnosti. Teším sa, že sme spoločne súčasťou histórie pre celý slovenský florbal a obom postupujúcim tímom prajem na svetovom fóre čo najlepší výsledok. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na príprave a zdarnom priebehu národnej kvalifikácie v Michalovciach." 

Gerhard Puchír z domáceho klubu FBK Michalovce bol taktiež súčasťou organizačného tímu a spoločne s dievčatami z Eastern Wings Michalovce vytvorili účastníkom, divákom, hosťom a aj organizátorom doslova domáce prostredie, za čo im patrí veľká vďaka. 

“Som veľmi rád, že sa toto významné podujatie uskutočnilo práve v priestoroch Florbalovej haly pri ZŠ T.J.Moussona u nás v Michalovciach. Vďaka výbornej spolupráci s organizátormi sme všetkým vytvorili ideálne podmienky na šport a zábavu. Som zároveň veľmi rád, že prišlo aj k oceneniu našich dievčat - starších žiačok, ktoré získali krásne druhé miesto v 1. lige starších žiačok a sú pre nás veľkým prísľubom do budúcnosti. Tešíme sa na ďalšie podobné podujatia a verím, že sa tu opäť stretneme pri florbalových súťažiach v dobrej nálade a so skvelými športovými výkonmi." 

Aj primátor mesta Michalovce - Miroslav Dufinec ocenil priebeh, organizáciu a úroveň podujatia, ktoré sa uskutočnili v srdci Zemplína.

"Veľmi sa teším, že kvalifikácia ma Majstrovstvá sveta v malom florbale sa konala práve v našom meste, vo florbalovej hale pri ZŠ T. J. Moussona. Hneď po slávnostnom otvorení sme spolu s Martinom Kopejtkom, prezidentom Slovenského zväzu floorbalu, slávnostne dekorovali naše florbalistky Eastern Wings, ktoré sa umiestnili na úžasnom 2. mieste v 1.lige v kategórii staršie žiacky. Počas celého dňa boli pripravené zaujímavé a zábavne aktivity a hry, ktoré si ktokoľvek mohol vyskúšať. Ja som tak samozrejme urobil tiež. Veľká vďaka organizátorom za pozvanie a výbornú spoluprácu pri príprave podujatia."

Za organizátorov podujatia uzatvára ohlasy zakladateľ 3x3florbal Jozef Halás.

"Pred turnajom boli isté obavy, či sa nám podarí dostať na "ďaleký" východ tímy z celého Slovenska. Podarilo sa nám to a ukázalo sa, že to malo zmysel. 29 tímov z celej republiky prišlo zabojovať o miestenky na svetový šampionát a medzi nimi boli aj takí, ktorí hrajú florbal len tak pre radosť, rekreačne alebo si chodia zahrať na turnaje 3x3florbal a zabaviť sa. Opäť sme tak posunuli celý malý florbal vpred a ukázali, že sme na dobrej a spoločnej ceste rozvíjať a propagovať florbal po celom Slovensku. Pozitívne odozvy od samotných účastníkov, partnerov alebo návštevníkov sú toho jasným dôkazom." 


Tešíme sa na svetový šampionát v malom florbale vo Fínsku a veríme, že si pozitívne a víťazné emócie prenesie ženský a mužský tím aj priamo do Lahti. Odoberajte newsletter