V Poľsku vznikla florbalová fantasy hra

Poľskí vývojári pripravili pre florbalových fanúšikov online hru, ktorá je založená na koncepte populárnych „fantasy“ súťaží v rôznych športoch. Registrovaní hráči si v "drafte" vyberú florbalistov z tamojšej najvyššej florbalovej súťaže Ekstraklasy mužov, ktorí následne pre družstvo získavajú body podľa reálnych výkonov na palubovke.

 

Kto chce byť v tejto hre úspešný, nesmie mu byť cudzia práca so štatistikami. „Som veľmi šťastný, keď vidím iniciatívy, ktoré kombinujú môj milovaný šport s profesionálnou vášňou, ktorou je analýza dát. Fantasy ligy v každom športe nie sú iba o súťažení, ale aj o využívaní štatistík na predpovedanie výkonnosti tímov a konkrétnych hráčov v ďalších zápasoch. Fantasy liga povzbudzuje fanúšikov k analýze zápasov,“ povedal podľa webu Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF) dátový analytik a člen komisie rozhodcov v Poľsku Maciej Konieczka.

 

Za projektom Fantasyfloorball.pl stojí hráč tamojšej najvyššej súťaže Dawid Studziňski. „Inšpirácia prišla úplne spontánne. Ak si dobre spomínam, išli sme na zápas a jeden spoluhráč poznamenal, že by bolo fajn, keby aj Ekstraklasa mala svoju fantasy stránku. A bolo. Som samouk, takže viem, že je čo zlepšovať. Prvá sezóna je akousi beta verziou a chceme získať spätnú väzbu, aby sme mohli vytvoriť plne funkčný web na ďalší ročník,“ uviedol autor myšlienky pre web IFF.

 

„Na webovej stránke sa môže zaregistrovať ktokoľvek. Začnete pomenovaním tímu a následne si za 15 000 virtuálnych peňazí kúpite jedného brankára a päť hráčov do poľa. Cena hráčov závisí od ich výkonov a atraktivity pre používateľov. Hlavný rozdiel medzi našim projektom a inými fantasy ligami je ten, že u nás si treba pre každé kolo vybrať nový tím. Myslím si, že je to nevyhnutné, keďže ligový program je pre pandémiu nepravidelný. Najlepší účastníci dostanú na konci sezóny aj ocenenia,“ povedal Studziňski.

 

„Ani Rím nebol postavený za jeden deň. V blízkej budúcnosti by som chcel vylepšiť dizajn, pridať náhradníkov pre prípad neprítomnosti hráča a zamerať sa na hráčske štatistiky. Ľudia sa začnú pozerať na prínos hráčov a nie len na výsledky zápasov. Je dobré vykonať hlbšiu analýzu údajov,“ dodal autor hry.

 

Viac informácií je k dispozícii v poľštine na oficiálnej stránke Fantasyfloorball.pl.Odoberajte newsletter