V sobotu štartujú MS žien v Singapure. Slovenky s cieľom návratu na 5. miesto

2. decembra odštartujú v Singapure 14. Majstrovstvá sveta žien vo florbale. Po 6. mieste na šampionáte vo Švédsku, majú Slovenky ako hlavný cieľ návrat na 5. miesto.

V nominácii trénera Michala Jedličku nechýbajú skúsené opory, deväť legionárok ale aj štyri debutantky. Kolotoč majstrovstiev odštartujú sobotným duelom proti obhajkyniam titulu Švédkam. 


Mestský štát Singapur a jeho moderná infraštruktúra bude hostiť 14. Majstrovstvá sveta žien vo florbale. V modernom športovom centre Singapur Sports Hub a vo dvoch halách - OCBC Arena 1 a OCBC Arena 2 budú môcť diváci sledovať súboje najlepších ženských tímov sveta až do semifinále. Od semifinále sa všetko presunie do vnútornej - Centrálnej haly s kapacitou 12 000 divákov. Oficiálne otvorenie ultramoderného športového centra sa uskutočnilo v roku 2015. 

Šampionát v Singapure odštartujú Slovenky v sobotu 2. decembra zápasom proti Švédkam, obhajkyniam titulu z domáceho šampionátu v Uppsale. Po dni voľna ich bude čakať Poľsko a základnú skupinu ukončia v utorok proti Česku. Nabitý program bude pokračovať ďalej v play-off. Zápasy slovenského výberu uvidíte na obrazovkách Arena Sport. 

Siedme Majstrovstvá sveta čakajú na trojicu opôr reprezentácie - kapitánku Katarínu Klapitovú, Michaelu Šponiarovú a Alžbetu Ďuríkovú. Debut na vrcholnom ženskom šampionáte zažijú Daniela Hrabovská, Zuzana Mrázová, Dominique Schnetzer a Sophia Sabolová. V nominácii je celkovo 9 legionárok pôsobiacich v Česku, Švajčiarsku a Švédsku. 

Cieľom návrat na 5. miesto 

Pre slovenskú ženskú reprezentáciu pôjde o 7. vrcholný šampionát medzi svetovou elitou a doterajším maximom je 5. miesto na domácom šampionáte v Bratislave. Na historcky najlepší šampionát z pohľadu Slovenska má výborné spomienky aj brankárka Karolína Krištofová, pre ktorú to bude štvrtý ženský šampionát v kariére. "Na MS v Bratislave v roku 2017 spomínam určite najradšej. Domáce prostredie, výborná divácka kulisa, naše historicky najlepšie umiestnenie (5. miesto), parádny zápas s Fínkami kde som bola ocenená ako najlepšia hráčka zápasu a celá partia okolo toho." 

Karolína Krištofová vytvorí brankársku dvojičku s ďalšou skúsenou brankárkou Radkou Mládenkovou. "S Radkou som zažila moje repre začiatky. Boli sme spolu na MS vo Fínsku, kde sme toho veľa prežili ako tím a to nás zblížilo. Na Radku a našu brankársku spoluprácu sa veľmi teším." doplnila Krištofová. 

Brankárska dvojica (vľavo) Radka Mládenková a Karolína Krištofová (vpravo). FOTO: Michal Tarabík


V nominácii nechýbajú ani dlhodobé opory ženskej reprezentácie kapitánka Katarína Klapitová, ktorá pôsobí vo Švajčiarsku, Alžbeta Ďuríková pôsobiaca vo švédskej najvyššej súťaži a Michaela Šponiarová hrajúca v Česku. Pre všetky menované pôjde o celkovo siedme MS v kariére a boli tak pri všetkých majstrovstvách medzi svetovou elitou. Podľa skúsenej obrankyne Alžbety Ďuríkovej je cieľom návrat na 5. miesto na svete. 

"Ambície sú vrátiť sa na 5. miesto. Chceli by sme tento cyklus zakončiť úspešne a vybojovať si späť 5. miesto." 

Ďuríková si zároveň uvedomuje náročnosť základnej skupiny. 

"Základná skupina je zložená z najťažších súperov akych sme mohli dostať. Každopádne základná skupina nas az tak nezaujíma a budeme sa sústrediť na vyraďovaciu fázu turnaja. Chceli by sme určite poraziť Poľky v skupine. So Švédskom tie ambície veľké nie sú. Očakávame rovnaký priebeh ako predošlé MS. Švédsko má kvalitný výber a všetky lajny sú vyrovnané, takže sa nemôžeme ani len porovnávať s týmto súperom. Každopádne dúfame, že dostaneme menej gólov ako naposledy. Česko urobilo veľký pokrok za posledné roky ale ak dodržíme všetky taktické pokyny, môže byť tento zápas vyrovnaný." doplnila skúsená obrankyňa. 

Alžbeta Ďuríková počas Turnaja 6 krajín v Banskej Bystrici, ktorý Slovenky vyhrali. FOTO: Michal Tarabík 


Sinpgapur ako exotika a veľká neznáma. V hre aj časový posun

Každá z trojice menovaných hráčok odohrala na ženských svetových šampionátoch po 39 zápasov. Prvýkrát ale zažijú vrchol kvalifikačného cyklu mimo Európy. Naposledy sa konali MS mimo  v roku 2005 rovnako v Singapure. Pokračuje Michaela Šponiarová, ktorá oblieka dres 1. SC Vítkovice. 

"Verím, že do zápasov a celých MS vstúpime odhodlané podať čo najlepšie výkony. Po mnohoročných šampionátoch, ktoré sa konali väčšinou v európskych mestách je destinácia ako Singapur pre všetkých veľká neznáma ale zároveň verím, že to bude zaujímavá skúsenosť. Vnímame, že časový posun a klíma budú náročné na aklimatizáciu, ale máme tam priestor na oddych pred samotným začiatkom MS."

Kapitánka Katarína Klapitová oceňuje lokalitu turnaja a vníma to ako príjemnú zmenu. 

"Konečne budú MS v krajine, kde je v zime svetlo a teplo. Za mňa príjemná zmena po Tampere a Uppsale. Časový posun a teplotná zmena ovplyvnia každého inak ale dúfam, že sa do prvého zápasu aklimatizujeme."

Doposiaľ najväčší úspech na svetovom šampionáte dosiahli Slovenky práve pod vedením Jedličku, ktorý je na lavičke od roku 2016. "Náš cieľ je minimálne piate miesto. Je náš dlhodobý sen byť ešte lepší. Podmienky na prípravu aj klubová úroveň sa zlepšuje, máme všetko, čo potrebujeme, možno ešte trocha viac. Problém je, že staršie hráčky nám končia a mladšie ešte neodišli do zahraničia. To trocha bráni, aby išiel slovenský florbal hore,"zhodnotil situáciu tréner SR na utorňajšej tlačovej konferencii.

Uplynulé sústredenie v Dubnici nad Váhom hodnotil pozitívne: "Prebehlo podľa predstáv, sem tam prišla nejaká ospravedlnenka pre školu alebo prácu, pretože náš šport stále nie je profesionálny. Pracovali sme na rozvoji hráčok a našej hry, presilovkách a oslabeniach. Ďalšie detaily prídu až po základnej skupine a čo sa týka kádra, dievčatá majú výbornú kondíciu."


Oproti času na Slovensku je v Singapure posun o 7 hodín dopredu. Zápasy Sloveniek tak budú vysielané v ranných alebo poludňajších hodinách. Všetky zápasy našej reprezentácie, štvrťfinále, semifinále a finále uvidíte na obrazovkách Arena Sport. 


NOMINÁCIA SLOVENSKA NA MS ŽIEN V SINGAPURE

Brankárky 

Radka Mládenková - ŠK Harvard Partizánske

Karolína Krištofová - Bulldogs Brno (CZE)

Hráčky

Klára Grossová - FbK Kométa Spišská Nová Ves

Katarína Klapitová (C) - Unihockey Berner Oberland (SUI)

Alexandra Faktorová - MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto

Michaela Šponiarová - 1. SC Vítkovice (CZE) 

Kristína Hudáková - FBC Ostrava (CZE)

Paulína Hudáková - FBC Ostrava (CZE) 

Barbora Kocúrová - FbK Kométa Spišská Nová Ves

Tamara Dobošová - ŠK Harvard Partizánske

Daniela Hrabovská - FbK Kométa Spišská Nová Ves

Zuzana Mrázová - NTS FK-ZŠ Nemšová

Kristína Belicová - Florbal Chodov (CZE)

Lenka Červená - ŠK Harvard Partizánske

Linda Pudišová - FBC Ostrava (CZE)

Laura Chúpeková - MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto

Dominique Schnetzer - Red Ants Winterthur (SUI)

Alžbeta Ďuríková - FBC Kalmarsund (SWE)

Sophia Sabolová - FbK Kométa Spišská Nová Ves 

Jana Trošková - ŠK 98 Pruské


Tréneri 

Hlavný tréner: Michal Jedlička

Asistenti: Dušan Ďuríček a Štefan Rajčan

Realizačný tím:

Vedúci tímu - Juraj Kašuba

Fyzioterapeuti - Viliam Štofira a Matej Sklenár

Doktorka - Svetlana Andrejčáková

Kondičný tréner - Marek Tupý


PROGRAM SLOVENSKA NA MS ŽIEN V SINGAPURE - ZÁKLADNÁ SKUPINA B

Sobota 2. december o 12.00 h:

Slovensko - Švédsko

Pondelok 4. december o 9.00 h:

Poľsko - Slovensko 

Utorok 5. december o 12.00 h:

Slovensko - Česko

 


Fotogaléria


Odoberajte newsletter