Víťazný pohár z metropole Českej republiky putuje na Slovensko!

Ako prvému slovenskému tímu v histórii prestížneho pražského turnaja Prague floorball cup, sa podarilo chlapcom FBK AS Trenčín ovládnuť chlapčenskú kategóriu hráčov ročníka narodenia 2008 a mladších a priniesť tak z Prahy na Slovensko krásny pohár pre víťaza.
 

Prvý hrací deň čakal v Prahe na partiu okolo kapitána Mareka Meliša len jeden zápas proti Plzeňským Gorilám, ktorý síce výsledkovo zvládli, no po náročnej ceste sa herne ešte hľadali. Kľúčovým faktorom v takmer všetkých zápasoch sa ukázal moment prekvapenia, ktorým bol celoplošný presing prvej formácie. České tímy na hru pod tlakom od „outsidera“ neboli zvyknuté a kopili chyby, ktoré dokázali strelci využívať. Druhým dôležitým faktorom úspechu bola taktická defenzívna hra druhej a tretej formácie, ktorá prinášala hre rozvahu. V neposlednom rade pomohli k úspechu výkony brankárky Romany Velekovej, ktorá sa stala najlepšou brankárkou turnaja a svojim brejkovým hádzaním loptičiek po chytenej strele často zaskočila obranu súpera, po nacvičenej akcii s útočníkmi. Ako ozubené koleso do seba zapadli všetky faktory hry spolu s úžasnými fanúšikmi v podobe rodičov, ktorí s hráčmi do Prahy pricestovali na vlastné náklady a neúnavne hnali tím dopredu 

 

Po prvom turnajovom zápase čakal namiesto voľna hráčov priateľský zápas s kamarátmi z Tatranu Střešovice, ktorí do hry vyslali mladší tím chlapcov 2009. „Keď som videl rozpis turnaja, hneď som vedel, že na piatok potrebujeme ešte jeden zápas. „Priatelák“ s Tatranom nám umožnil priamo v dejisku turnaja vyskúšať presilovky, oslabenia, power play a rôzne rozohrávky tak, aby sme ich mohli praktikovať v ostatných turnajových zápasoch.“ vysvetlil dôvody tréner AS Peter Klapita.

 

Druhý hrací deň priniesol Trenčanom dva skupinové zápasy proti domácim tímom. Ranné zápolenie s rovesníkmi z Tatranu bolo tou pravou turnajovou previerkou, kedy sa Trenčania po prvý krát stretli s celoplošným presingom súpera. „Napriek tomu, že som na to chalanov pripravoval a ukázal im spôsoby, ako sa spod tlaku dostať, nedokázali sme hrať úplne to, čo sme chceli. Tatran bol rýchlejší a dokázal svoje šance premeniť. My sme dali brvno a mali snáď aj viac šancí, ale prehrali sme,“ ľutoval nevyužitých šancí Klapita.

 

Postupová matematika tak znela jasne, ak chcú hráči AS bojovať o medaile, musia poraziť Black Angels. Opäť sa ukázalo ako dôležitý je faktor prekvapenia a smrtiacich rozohrávok Velekovej, ktoré „Blaci“ nedokázali eliminovať a napriek tomu, že to bol pre florbalistov AS herne najhorší zápas na turnaji, dokázali ho zvládnuť a zvíťaziť. „Tu sa začala budovať naša víťazná mentalita. Aj keď sme hrali zle, vyhrali sme. Pre chlapcov to bola veľká škola florbalu, pretože proti Tatranu hrali krásne a zožali pochvaly, no prehrali. Pochopili ale, že turnaj sa hrá na víťazstvá.“ 

 

 „Senzačný“ postup do semifinále, ktorý čakal azda málokto sa stal realitou. O to viac potešila trénerov informácia, že sa v ňom stretnú so silnou Spartou Praha, ktorá patrí k tradičným českým klubom a v turnaji mala až 13 zúčastnených tímov, zatiaľ čo florbalisti AS len jeden. Veľkosť a sebavedomie súpera kleslo takmer okamžite po príchode do nafukovacej haly, kde sa semifinále v extrémne vysokej teplote a vlhkosti odohralo. „Tu sa ukázala skúsenosť kolegu Paťa Meliša, ktorý chlapcov na zápas pripravil po fyzickej stránke a ochota rodičov a celého tímu obetovať sa pre úspech. V extrémnej horúčave, ktorá v hale panovala, bolo nutné sa aklimatizovať. Po pätnástich minútach to už hráči brali ako samozrejmé. Sparťania ale prišli na zápas tesne pred úvodným hvizdom a na teplo si nestihli navyknúť. Chcel by som poďakovať aj ochotným mamičkám a oteckom, ktorí chlapcom dávali studené uterákové zábaly na hlavy a krk po každom striedaní, nosili studenú vodu a starali sa o chlapcov. Ja som hráčov pripravil takticky a ozubené koleso do seba opäť zapadalo,“ reagoval Klapita na ostrý nástup Trenčanov, ktorí po prvej polovičke vyhrávali nad súperom o tri góly. „Boli sme v laufe a vychádzalo nám všetko na čo sme siahli. Romanka nás pozdržala tak ako nikdy a nula na jej konte v semifinále je obrovský úspech pre všetkých jej brankárskych trénerov a odmena za tie tvrdé tréningy ktoré zvláda!“ Po navýšení skóre na 5:0 prišiel nečakaný time out Trenčanov štyri minúty pred koncom stretnutia. Oddych, voda a do bránky poslali tréneri Aďa Vrbovského, ktorý záverečný tlak Sparty ustál a radoval sa so spoluhráčmi z postupu do finále! 

 

 „Na presun do finálovej haly na Vinohradoch sme mali len niečo viac ako hodinu, pritom hala bola vzdialená viac ako pol hodiny cesty autom. Nebyť ochotných rodičov nezvládli by sme to. Patri im za pomoc pri logistike obrovská vďaka,“ narážal Klapita na fakt, že päť zápasov odohrali florbalisti AS v štyroch halách. Piatou, v ktorej hrali, bola nafukovačka Tatranu v prípravnom zápase. „Pocestovali sme si skutočne dosť. Bolo to únavné a náročné, ale také sú turnaje. Kto to pozná, vie že tá únava za to stojí,“ dodal kouč AS.

 

Finálový zápas bol odvetou toho skupinového, ktorý Trenčania s Tatranom prehrali 1:3, no siahali po víťazstve. Malé zmeny v taktike priniesli svoje ovocie takmer okamžite a vyhodili mladých „Tatraňákov“ z koncentrácie po dvoch góloch. „Nemohol som uveriť vlastným očiam. Chalani hrali posledné tri zápasy v rovnakom zložení a tempe a presne vedeli, čo majú hrať! Za takú organizáciu hry a prístup by sa nemuseli hanbiť ani mužské extraligové celky. Ukázali, že v sebe skrývajú profesionálov napriek tomu, že sú to ešte len deti.“ 

 

Po záverečnom hvizde vypukla v aréne Sokol Královské Vinohrady pravá trenčianska eufória, veď práve florbalisti AS sa stali prvým slovenským chlapčenským celkom, ktorý dokázal ovládnuť jednu z kategórií prestížneho Prague floorball cupu, čo im už nikto nikdy nevezme. „Je krásne byť v niečom prví a my sme to dokázali. Samozrejme, že po turnaji panuje spokojnosť a dobrá nálada. Cieľom ale bolo spočiatku dobre sa pripraviť na Majstrovstvá Slovenska a nemyslieť na výsledky, čo v konečnom dôsledku podarilo spolu s obrovským úspechom,“ pochvaľoval tímový prístup kouč AS. „Som nesmierne šťastný, že ani po zisku zlatých medailí v lige chlapci nezaspali na vavrínoch a chcú viac. Sú hladní po úspechu, tak ako ja a to nám turnajové leto ešte len začína,“ uzavrel Klapita. 


Fotogaléria


Odoberajte newsletter