Vo Fínsku sa uskutoční prvý florbalový draft do F-liigy. Vo výbere fínskych klubov aj jeden Slovák!

Už budúcu stredu 17. mája sa v Bläk Boks v Lempäälä (domovský stánok Club Classic) uskutoční historicky prvý florbalový draft do najvyššej fínskej súťaže

Odvážna myšlienka, ktorú Fíni prezentovali na posledných Majstrovstvách sveta mužov vo Švajčiarsku tak dostane reálnu podobu! Do výberu TOP 12 hráčov, ktorí by mali byť podľa odborníkov v hľadáčiku klubov z najvyššej súťaže vo Fínsku / F-liiga je aj najproduktívnejší hráč z posledných dvoch sezón našej mužskej extraligy - Tomáš Kvasnica! 


Tri kolá a zapojené všetky kluby 

Po vzore NHL bude aj tento florbalový draft viackolový. V troch kolách si podľa poradia, ktoré je dané umiestnením v F liige v nedávno skončenom ročníku 2022/23, postupne vyberú svojich favoritov. Každý klub si v jednom z troch kôl bude vyberať jedného hráča do 23 rokov. Zásadnou podmienkou je, že aspoň jeden hráč bude musieť byť z inej krajiny ako sú Česko, Švajčiarsko a Švédsko. A práve tu sa do hry dostávajú zaujímavé mená a mladé talenty európskeho a svetového florbalu. 

Fínsky tréneri výberov do 19 a 23 rokov určili zoznam 12 hráčov - 12 talentov k "pozretiu", teda na ktorých by sa kluby mohli zamerať. Na 6. mieste daného výberu hráčov z Česka, Švédska a Nemecka nechýba ani náš - slovenský Tomáš Kvasnica. Strelec najrýchlejšieho gólu play-off Fortuna florbalovej extraligy a zároveň najproduktívnejší hráč je zaradený medzi elitnú spoločnosť mladých florbalistov. 

Na webe draftu F-liigy je o Tomáš popísaný ako "rýchly, zručný a efektívny hráč, ktorý je pripravený čeliť súbojom jeden na jedného."

Viac info TU: DRAFT F-liigy


Tomáš nazbieral v nedávno skončenej sezóne 2022/23 - 88 bodov za 52 gólov a 36 asistencií. Súťaž produktivity vyhral druhýkrát v rade.


A čo hovorí samotný Tomáš Kvasnica na jeho zaradenie do draftového zoznamu pre kluby najvyššej fínskej súťaže? "Potešilo ma, že ma zaradili medzi topku hráčov, avšak je to stále len orientačné poradie. Kvalitu musia hráči potvrdiť po draftovaní priamo na ihrisku. Keďže sa takéto niečo bude konať vôbec po prvýkrát som sám veľmi zvedavý, ako to dopadne a bude prebiehať."

Tomáš zatiaľ definitívne neprezradil, kde bude pôsobiť v budúcej sezóne. "Všetko je otvorené. Buď to bude 1. FBC, zamiešať karty môže aj fínsky draft alebo poprípade nejaké iné kluby. Na konečné rozhodnutie je ešte priskoro." nechal sa počuť odchovanec trenčianskeho 1. FBC v ktorom pôsobí už od sezóny 2011/12.

Tomáš Kvasnica sa predstavil už aj na dvoch seniorských svetových šampionátoch (Fínsko, Švajčiarsko) kde dovedna nazbieral 13 bodov za 5 gólov a 8 asistencií. 


Uvidíme ako dopadne samotný draft v jednej z najlepších líg sveta - F-liiga. Tomášovi budeme držať palce a naďalej sledovať jeho budúce florbalové kroky. 


Fotogaléria


Odoberajte newsletter