Výber slovenských dorastencov na dvanástom mieste

Počas predchádzajúceho víkendu sa v Ostrave konal turnaj regionálnych výberov Českého florbalu kategórie dorastencov s ročníkmi narodenia 2003 a 2004. Slovenský výber však postavil družstvo zložené z ročníkov 2004. Chlapci sa s českými súpermi pasovali, čo im sily stačili, no napokon obsadili konečné dvanáste miesto.

 

Začiatok turnaja však bol ako z partesu. Hneď v úvodnom súboji slovenskí chlapci dokázali vysoko zvíťaziť nad Karlovarským krajom 11:1. Vo zvyšných piatich stretnutiach sa však už z víťazstva netešili. Postupne podľahli o jeden gól Stredočeskému kraju 4:5 a Libereckému kraju 2:3. Vyššie prehry zaznamenali s Moravskoslezským krajom 1:5, Olomouckým 1:3 a Pardubickým krajom 3:6, čo im zariadilo konečnú dvanástu priečku. „Účasť výberu Slovenska v Ostrave nám opätovne ukázal rozdiel v smerovaní florbalu u nás a v zahraničí. Kondičná pripravenosť, priamočiarosť hry, herné činnosti jednotlivca, či riešenie herných situácii pod tlakom boli u českých výberov na vyššej úrovni. Aj napriek uvedenému hodnotím zraz pozitívne. Už na prvej tréningovej jednotke bolo vidieť, že nominovaní hráči prišli odovzdať maximum a vytvoril sa vynikajúci kolektív. Hráči vynaložili maximálne možné úsilie v každom zápase turnaja, ale vzhľadom na spomenuté nedostatky sa ukázalo, že naše maximum je na moderný florbal nedostatočné. Teraz je potrebné spolupracovať na úrovni trénerskej, klubovej resp. zväzovej, vzdelávať sa, zlepšovať a posúvať slovenský florbal dopredu,“ zhodnotil tréner slovenského výberu Jakub Horecký.

 

„Cesta, na ktorú sme sa vybrali je síce veľmi dlhá a my sa nachádzame na jej začiatku, no už teraz môžeme úprimne povedať, že náš florbal má budúcnosť. Ak všetky zainteresované strany pristúpia ku výchove hráčov zodpovedne a vytvoria pre nich zodpovedajúce podmienky, tak môžeme postupne myslieť na väčšie úspechy aj v medzinárodnom meradle. Chce to však súzvuk viacerých subjektov - hráčov, rodičov, fanúšikov, trénerov, klubov, ale aj Slovenského zväzu florbalu. Ak naštartujeme tento vzťah, môžeme byť úspešní. Veď predsa mládež je naša budúcnosť a tomuto faktu by sme mali prispôsobiť všetko!,“ doplnil tréner Patrik Bulko.

 

„Naše účinkovanie na turnaji hodnotím s vedomím, že spoločne s kolegami z Komisie vzdelávania a talentovanej mládeže (KVTM SZFB) máme dlhodobú víziu, ktorej veríme a to aj napriek na prvý pohľad výsledkovo vyzerajúcemu neúspechu. Opak je však pre nás pravdou. Na základe už takmer dvojročnej spolupráce v rámci organizovania Regionálnych výberov-chlapcov v kategórii U15 (roč. nar. 2004, 2005 a 2006) sme boli pozvaní Českým florbalom (ČF) na turnaj krajských výberov ČR v kategórii dorastencov U17. Realizačný tím v trénerskom zložení P. Pelegrin, P. Bulko, J. Horecký a ja, sme sa spoločne zhodli, že sa ostravského turnaja napriek vekovej nevýhode zúčastníme a poskytneme priestor pre najužitočnejších hráčov z regiónov SR (roč. nar. 2004), ktorí boli súčasťou projektu RV-CH U15 od jeho založenia. Napriek predpokladu, že úroveň motorických zručností a kondičných schopností bude na českej strane, tak hlavný cieľ tímu bol iný ako orientácia na krátkodobý výsledkový status, ale práve naopak dodržiavanie vopred určených taktických pokynov s dlhodobou víziou postupne vyprofilovať hráčov konkurencie schopných na medzinárodnej úrovni. A keďže sa nominovaní hráči dokázali veľmi dobre adaptovať pri hre s ročníkovo staršími kolegami, tak verím, že ostravská misia bola pre slovenský výber RV-CH U15 úspešná,“ uzavrel tréner výberu Dárius Siheľský.

 

Výsledky slovenského výberu:

 

RV-CH SR - Karlovarský kraj 11:1
RV-CH SR - Stredočeský kraj 4:5
RV-CH SR - Liberecký kraj 2:3
RV-CH SR - Moravskoslezký kraj 1:5
RV-CH SR - Olomoucký kraj 1:3
RV-CH SR - Pardubický kraj 3:6

 

Umiestnenie: 12. miesto


Ďalšie články


Odoberajte newsletter