Vytúžený návrat na piate miesto sa nekoná, Poľky nás zdolali o jeden gól

Neskutočnú drámu zviedli slovenské reprezentantky v poslednom súboji na majstrovstvách sveta o konečné piate miesto s Poľkami. Všetko sme mali dobre rozohrané, no postupne sa karta obracala, čo vyústilo do záverečného nerváku a našej tesnej prehry 3:4. Dievčatá hlavy hore, šport je raz taký, no bolo vidno, že každá z vás veľmi chce a to práve niekedy zväzuje ruky aj nohy...

Napriek rannému času začiatku, od úvodu mal súboj rýchle tempo a útoky sa prelínali zo strany na stranu. Obrany však boli pozorné a čo prešlo, pochytali brankárky oboch tímov. Tlak na bránu súperiek postupne Slovenky zvyšovali a množili sa aj šance, ktoré sa im však nedarilo dotiahnuť do finálnej fázy, ktorá by znamenala gól v sieti Poliek. Keď už sa zdalo, že sa družstvá rozídu po úvodnej siréne do šatní bez gólov, náš tím konečne trafil do čierneho. Autorkou prvého zásahu našich bola Klára Grossová.

Úvod druhej časti nám nevyšiel podľa predstáv. Už v druhej minúte po strate lopty sa do prečíslenia dostali Poľky a Zuzanna Krzywak vyrovnala do prázdnej bránky Jany Dupčákovej. Prakticky následne po góle zahrávali súperky štandardku a slovenské dievčatá pozabudli na voľnú Justynu Krzywak, ktorá pohodlne otočila na 2:1 v prospech Poľska... Slovenky sa však nevzdávali a po parádnej strele Michaely Šponiarovej dorazila odrazenú loptu do brány Denisa Ferenčíková – 2:2. Tesne po prehupnutí času súboja do druhej polovice sme opäť naklonili misku váh na našu stranu. Parádnu kombináciu predviedol prvý útok a po prihrávke Šponiarovej presne zakončila Paulína Hudáková. Súperky však opäť udreli. Po vybojovanej lopte pri mantineli ušla všetkým Malwina Zagorska a nekompromisne vyrovnala. Vylúčenie z kategórie zbytočných zariadila na našej strane Laura Chúpeková, no našťastie poľské hráčky presilovku nevyužili.

Vyrovnaná dráma pokračovala aj počas tretieho dejstva. Obe družstvá sa snažili rozhodnúť a streliť gól, ktorý by ich posunul bližšie k víťazstvu, no obrany blokovali čo sa dalo a taktiež brankárky robili čo mohli. S pribúdajúcim časom to bol poriadny nervák a päť minút pred koncom riadneho hracieho času prišla tvrdá rana. Po závare pred Poľskou bránkou prišlo z polovice ihriska nahodenie lopty z florbalky Justyny Krzywak a Poľky vyhrávali 4:3. Lenka Červená svojou dravosťou vypýtala trestné strieľanie, ktoré však nevyužila Ferenčíková. Prišlo aj na hru bez brankárky, no napriek enormnej snahe slovenského tímu sa nám už vyrovnať nepodarilo... Šieste miesto na MS sme z predošlého šampionátu obhájili, no zrejme bude nielen celým tímom považované za neúspech...

Michal Jedlička (tréner Slovenska): „Do tohto súboja sme vstúpili dobre a prvá tretina nebola z našej strany zlá. Boli sme lepší než Poľky, no o našej prehre výraznou mierou rozhodol úvod druhej tretiny, keď druhá päťka inkasovala dva rýchle góly po úplne nezmyselných chybách... V neskoršom priebehu sme sa dotiahli a dokonca otočili výsledok, no dovolili sme súperkám vyrovnať. V tretej časti to bolo kto z koho a trúfam si povedať, že sme boli lepší, ale žiaľ, priletela jedna lastovička z polovice ihriska, ktorá zapadla do našej bránky. Definitívny klinec do truhly bolo nepremenené trestné strieľanie, no a počas hry bez brankárky sme si už nič nedokázali vytvoriť. Z prehry sme sklamaní, pretože našim cieľom bolo piate miesto, čiže našu účasť na šampionáte hodnotím ako nevydarenú.“

Denisa Ferenčíková (hráčka Slovenska): „Zápas hodnotím negatívne, pretože sme ho prehrali. Vstup sme mali dobrý najmä v obrannej činnosti a darilo sa nám ubrániť najnebezpečnejšie hráčky súpera. Mali sme aj niekoľko výborných šancí na strelenie gólu, no nevyužili sme ich. Podľa mňa zápas rozhodli dva rýchle góly v druhej tretine, ktoré dali Poľkám krídla a taktiež ten zlepený od polovice ihriska v tretej časti. Mrzí ma môj nepremenený nájazd. Realita je daná a my sa v súčasnosti pohybujeme medzi piatym a šiestym miestom na svete. Myslím si, že sme si šampionát aj tak užili a v podstate nám vychádzalo takmer všetko ako malo. Škoda nevydareného štvrťfinále so Švajčiarkami a už spomínaného dnešného zápasu s Poľskom.“

Poľsko – SLOVENSKO 4:3 (0:1, 3:2, 1:0)