Začiatok spolupráce s Českým florbalom v rámci Kempov talentovanej mládeže

Končiaca generácia juniorov sa stretla s českými dorastencami v Púchove, budúci juniori navštívili susedov v Kutnej Hore, kde sa porovnávali s českými výbermi. Cenné informácie na úrovni realizačných tímov začali obojstranne prúdiť.


Juniorský tím, zložený takmer výhradne z hráčov narodených v roku 2007, ktorí neboli nominovaní na MS v švajčiarskom Zürichu sa stretol v gumárenskom meste s českým o rok mladším výberom. Po úvodnom testovaní čakal slovenský výber, okrem viacerých tréningov aj zápas proti českým dorastencom. Hral sa 3x20 minút čistého času a zverenci Patrika Bulka a Stanislava Šenšela v ňom ťahali za kratší koniec. Najlepším hráčom v zápase bol vyhlásený Šimon Ondrášik. V prvom rade však išlo o nadviazanie komunikácie a spolupráce s českými kolegami, okrem iného aj na úrovni realizačných tímov. A z tohto hľadiska kemp účel jednoznačne splnil. Skúsenosti rozdával napríklad Matěj Klucho, asistent trénera superligového FBC Liberec.


Matúš Šimočko v tréningovom nasadení. Zdroj: Michal Tarabík/FloorballFrames. 

Patrik Bulko, tréner SR: "Subjektívne musím hodnotiť podujatie pozitívne. Spolu s ďalšími trénermi sme spoznali nových ľudí z Českej strany, ktorí nám dovolili nahliadnuť do metodológie ich práce (trénerstvo, práca s dátami, analýzy a podobne). Zo stránky športovej vnímam úvodný zraz ako podujatie, ktoré nám ako SZFB a KTM skvele ukázalo, kde sú naše mimoriadne rezervy, najmä tie metodické, organizačné a rovnako tak športové. Máme na čom pracovať - projekt je to skvelý, no do budúcna sa musíme pokúsiť čo možno najviac spomínaných rezerv odstrániť či zlepšiť."


Spoločná fotografia z Kempu talentovanej mládeže. Zdroj: Michal Tarabík/FloorballFrames


Ročníky 2008 a 2009, ktoré sa pomaly začínajú pripravovať na vrchol svojho juniorského cyklu - Majstrovstvá sveta juniorov v máji 2027 absolvovali v Kutnej Hore rovnako testovanie, tréningy a až štyri zápasy proti výberom Východu a Západu Česka U16. Aj keď trvali iba 3x15 minút, dokonale preverili pripravenosť Slovákov. Proti českým "východniarom" sa rozišli zmierlivo a zaznamenali jednu výhru a jednu prehru. Na druhý český výber ale nestačili a podľahli mu v oboch prípadoch. Všetky zápasy sa odohrali v slušnom tempe a priniesli pomerne vyrovnané výsledky.Priestor na naberanie skúseností využilo okrem trénerského trojlistka aj viacero trénerov slovenskej klubovej scény. Spokojnosť s kempom neskrývala slovenská, ale ani česká strana. Vzdelávaciu časť kempu mala na starosti lektorka Lucie Machová na tému: Respiračná fyzioterapia - Nástroj na zlepšenie výkonnosti. 


Zápasová porada počas zápasu. Foto: Kateřina Heblíková/Český florbal

Lukáš Kubinec, hl. koordinátor Kempov talentovanej mládeže (Český florbal): "Medzinárodné zápasy mali pre nás veľký význam – podľa pocitov aj dát prebiehali vo vyššom tempe a mali vyššiu kvalitu než len zápasy Česko Západ vs. Východ. Bola to skvelá skúsenosť pre našich trénerov, ktorí si vyskúšali spoluprácu v realizačnom tíme v medzinárodnom porovnaní, a rovnako tak lepšia skúsenosť pre hráčov, ktorí prvýkrát zažili niečo, čo sa aspoň čiastočne podobá turnajom ako EuroFloorballTour a podobne (videopríprava, zápasový režim, regenerácia, cooldown a pod.). Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu s trénerskými kolegami zo Slovenského zväzu florbalu a držíme palce v ďalšom rozvoji."

 

Patrik Pelegrin, hlavný tréner SVK BU17, Norbert Ondrášik, asistent trénera SVK BU17 a Daniel Baránek, asistent trénera SVK BU17: "Reprezentačné sústredenie v Kutnej Hore splnilo naše očakávania - či už z pohľadu organizácie alebo výkonu našich zverencov vrátane zapracovania nových členov realizačného tímu s cieľom zbierania skúseností a ich prezdieľania do klubov, resp. regiónov. Časovo-obsahový harmonogram nám umožnil sústrediť sa na viacero aspektov, ako napríklad fyzickú pripravenosť našich hráčov (po odsúhlasení ČF budú výsledkové dáta testov spracované a prezdieľané), technické detaily, či taktické prvky počas viacerých zápasov, ktoré sme odohrali. Porovnávanie sa so susedmi z Českej republiky vnímame ako najlepší spôsob ako sa posunúť o ďalší krok vpred s cieľom nazbierať čo najviac skúseností. Podmienky, ktoré nám českí kolegovia pripravili boli na vysokej úrovni - mali sme všetko potrebné a mohli sme sa sústrediť iba na našu prácu za čo im ešte raz srdečne ďakujeme. Absolvovali sme aj zaujímavú prednášku a odohrali sme štyri veľmi vyrovnané zápasy, ktoré nám ukázali naše silné a slabé stránky. Veríme, že tento zraz priniesol hráčom množstvo nových poznatkov, ale aj uvedomenie si vlastných nedostatkov v náročných zápasoch so silným a kvalitným súperom. Zároveň si odnášajú cenné skúsenosti a motiváciu, ak chcú byť zaujímavou akvizíciou pre český, či iný florbalový trh svetovej štvorky. Ak sa chceme dostať na fyzickú, či hernú úroveň našich českých bratov a porovnávať sa s najlepšími, tak bude potrebné intenzívnejšie pracovať na klubovej úrovni, čo by nás priblížilo k našim susedom. Musíme vyzdvihnúť progres chalanov vo všetkých oblastiach a zároveň chuť, bojovnosť a súdržnosť nášho výberu, ktorá nás utvrdila v správnosti našej spoločnej dvojročnej cesty a práve vďaka tomu máme motiváciu pracovať a rozvíjať naše talenty a prospektov aj naďalej."

Alexander Koštial, brankár SVK BU17 (FK AS Trenčín): "Kemp talentovanej mládeže hodnotím pozitívne, nakoľko to bol vrchol, na ktorý sme sa pripravovali takmer dva roky. Proti českým výberom, či už to bol Západ alebo Východ, sme podali húževnatý výkon, no Česi nám ukázali vysokú efektivitu a výbornú fyzickú kondíciu. Aj napriek niekoľkým nepriaznivým výsledkom môžem s určitosťou povedať, že štyri dni strávené v Kutnej Hore mali obrovský význam. S chalanmi sme vytvorili cieľavedomý kolektív, kde si každý rozumel so všetkými a určite sme ako tím boli dôkazom, že slovenský florbal napreduje."

Martin Biľo, člen realizačného tímu SVK BU17 (FK Snina): "Účasť na reprezentačnom kempe v Kutnej Hore bola pre mňa osobne veľmi cennou skúsenosťou. Viesť hráčov, ktorí patria medzi najlepších vo svojej vekovej kategórii na Slovensku, bola pre mňa nielen výzva, ale aj príležitosť profesionálne rásť. Mal som možnosť nahliadnuť do fungovania reprezentačných výberov, porozumieť filozofii hry, taktickým princípom, mentálnemu nastaveniu hráčov a vnímať vysokú úroveň práce realizačného tímu.
Táto skúsenosť mi opätovne potvrdila, aký dôležitý je kvalitný tréningový proces v domovskom klube. Reprezentačný výber môže hráča ďalej usmerňovať a rozvíjať, ale základ vzniká práve v klube - tam sa hráč učí riešiť herné situácie, správne reagovať a mentálne napredovať.
Ako tréner florbalového klubu v Snine si túto jedinečnú príležitosť nesmierne vážim a ďakujem hlavnému trénerovi Mgr. Patrikovi Pelegrinovi za pozvanie. Reprezentačný kemp vnímam ako ďalší krok v mojom trénerskom rozvoji a zároveň silnú motiváciu do ďalšej práce s našimi hráčmi.
Všetky poznatky a skúsenosti plánujem aktívne využívať v tréningovom procese v našom klube, s cieľom systematicky rozvíjať hráčov po športovej aj ľudskej stránke. Verím, že kvalitnou a poctivou prácou vieme vytvárať prostredie, ktoré podporuje napredovanie mladých športovcov - nielen na ihrisku, ale aj v živote."


Spoločná fotografia. Foto: Kateřina Heblíková/Český florbal


Našli ste v článku chybu alebo máte nápad na zaujímavý obsah? Napíšte nám e-mail na redakcia@szfb.sk. 



Reprezentácia Zobraziť všetky

Súťaže Zobraziť všetky

Správy SZFB Zobraziť všetky


Odoberajte newsletter