Zázrak sa nekonal, Švajčiarky postúpili do semifinále, ale dievčatá hlavy hore!

Veľkú snahu Slovenkám v súboji proti Švajčiarsku nemožno uprieť, dokonca nie je trúfalé napísať, že sme mali možno aj viac šancí na góly ako naše súperky, no rozdiel bol v zakončení. Zatiaľ, čo naše protiútoky nekončili v bránke, Švajčiarky zo smrtiacich kontier pohodlne rozhodli zápas vo svoj prospech a zvíťazili 12:1. Dievčatá musia zodvihnúť hlavy, pretože už zajtra od 11.30 h ich na ceste za svojim cieľom čakajú Nórky.

Slovenské dievčatá sa od začiatku snažili držať favorizované súperky čo najďalej od našej bránky, no podľa predpokladov mali loptu pod kontrolou Švajčiarky. Tri nebezpečné protiútoky  počas necelých piatich minút Slovenky nevyužili, no neboli veru ďaleko od úvodného gólu. Napokon platilo, nedáš – dostaneš a naše súperky sa na konci ôsmej minúty strelecky po prvý raz dokázali presadiť zásluhou Nathalie Spichiger. Dievčatá boli odvážne smerom dopredu, no po strate lopty sa nestihli vrátiť a v krátkom čase inkasovali po druhý raz. Laura Chúpeková vybojovala po rýchlom protiútoku faul a následné trestné strieľanie nepremenila Paulína Hudáková, hoci švajčiarskej brankárke doteraz zvoní po nastrelenej žŕdke v ušiach... Slovenky mali dostatočné príležitosti na skórovanie, no prejavila sa naša slabšia koncovka v tak náročných súbojoch. Špičková svetová hráčka a kapitánka krajiny helvétskeho kríža Corin Ruttimann zvýšila na 3:0 a pre slovenské reprezentantky to nevyzeralo dobre.

Brejkové situácie Sloveniek pokračovali aj počas druhej tretiny, len škoda, že sme ich nedokázali premieňať. Švajčiarky však opäť nezaváhali a Ruttimann strelila ich štvrtý gól. Naše hráčky ohrozovali švajčiarsku bránku, no súperky premieňali rýchle protiútoky. Presne tak padol aj piaty gól do našej siete z florbalky Fluriny Marti. Takmer v polovici zápasu to konečne sadlo aj nám. Bombu pod brvno z prvej zavesila Laura Chúpeková. Nekompromisná koncovka súperiek pokračovala a Slovensko osem minút pred druhou sirénou inkasovalo po šiesty raz a po krátkej chvíli ešte dvakrát...

Do tretej časti nastúpila v našej bráne Jana Dupčáková a šancu náročnej konfrontácie dostali aj ostatné hráčky. Slovenky už nevyrážali tak často do protiútokov a skôr sa sústredilo na obranu. Ani táto činnosť však nezabránila rozbehnutým súperkám v ďalšom strieľaní gólov a do konca zápasu sa skóre vyšplhalo na 12:1 pre Švajčiarsko.

Michal Jedlička (tréner Slovenska): „Dnešný súboj hodnotím negatívne. Nedarilo sa nám strieľať góly... Prvá tretina bola z našej strany podľa našich predstáv, boli sme pre Švajčiarky nebezpeční, mali sme veľa šancí aj trestné strieľanie, no prehrali sme 0:3. Švajčiarky premenili všetky šance, ktoré sme im po našich chybách vytvorili prakticky my. Keď sa prehráva už automaticky klesá eufória a súperky skúsene kontrolovali hru, zvyšovali skóre a zaslúžene zvíťazili. Dnes v koncovke zlyhali prakticky všetky dievčatá. Skúsené ale aj mladé, na ktorých bolo badať nervozitu. Pochvalu si zaslúži Laura Chúpeková, ktorá dnes na ihrisku odviedla svoje maximum.“

Laura Chúpeková (hráčka Slovenska): „Dobrú sme mali akurát úvodnú tretinu do ktorej sme nabehli dobrým spôsobom, no nepremieňali sme množstvo šancí, ktoré sme si vypracovali. Ideme však ďalej a tešíme sa na zvyšné dva zápasy.“

Švajčiarsko – SLOVENSKO 12:1 (3:0, 5:1, 4:0)