Úvodný súboj novej sezóny rozhodli až samostatné nájazdy

Zaujímavým a vyrovnaným duelom sa začal nový ligový ročník extraligy mužov v Košiciach, kde sa predstavili hráči FBC Grasshoppers Žilina. Svoju premiéru po návrate na Slovensko má za sebou reprezentačný brankár „kobyliek“ Rudolf Turiak, ktorý sa v bránke Žiliny veru nenudil. Napokon sa súboj dostal po remíze 6:6 až do samostatných nájazdov, ktoré vyšli domácim hráčom ATU a tešili sa z víťazstva 7:6.

Po krátkej úvodnej oťukávačke sa po prvý raz strelecky presadili domáci hráči, pretože Filip Navrátil zariadil úvodný gól novej sezóny extraligy mužov a po ňom o dve minúty zvýšil Filip Rajnec na 2:0 pre ATU. Hostia sa trochu potrebovali spamätať, čo im trvalo šesť minút, no stálo to za to. V priebehu jedenástich sekúnd bolo totiž zásluhou Mariána Hrušku a Richarda Cvacha vyrovnané. Žilinčania si na domácich ale nedali pozor, čo využil Dominik Lehel Németh a opäť dostal Košičanov do vedenia. Gólman hostí Rudolf Turiak, ktorý po dlhom čase zaznamenal návrat do slovenskej súťaže, mal vo svojej premiére plné ruky práce.

Lepší štart s miernou prevahou mali v druhom dejstve žilinské „kobylky“, ktoré mali možnosť druhej presilovej hry v zápase, no okrem tlaku z toho nedokázali využiť nič. Strelci oboch tímov sa odmlčali na dlhých dvanásť minút a boli to napokon hostia, ktorí po presnej strele Cvacha vyrovnali na 3:3. Košičania, ktorí majú v tejto sezóne, rovnako ako Žilina, výrazne omladený káder, sa okamžite pustili do svojich súperov. Počas prerušenej hry, následnej štandardky a nedôslednom striedaní zaváhali a to na tretí svoj gól v zápase využil Cvacho a Žilina viedla 4:3. Práve tento hráč bol dnes priam nezastaviteľný. Tesne pred druhou sirénou totiž zvýšil na 5:3 pre hosťujúci tím.

Hráči ATU potrebovali a chceli niečo spraviť s výsledkom čiže logicky začali aktívnejšie a dočkali sa štvrtého gólu, ktorý zariadil Daniel Olekšák. Atučkári dostali chuť a narástli im krídla. Netrvalo dlho a Roman Kozej vyrovnal na 5:5 a išlo sa do začiatku. Rozbehnutý vlak Východniarov išiel ďalej. Po nevyužitej štandardke „kobyliek“ sa dostal do brejku domáci Kamil Navrátil a trojgólová šnúra dostala ATU do vedenia. Tréner Žiliny Martin Veneny okamžite zobral oddychový čas a trochu svojim zverencom „vyčistil žalúdky“. Zrejme to pomohlo, pretože Andrej Vrábel necelých sedem minút pred koncom vyrovnal a dostal tak zápas do predĺženia, ktoré gól neprinieslo. Lotériu v samostatných nájazdoch lepšie zvládli Košičania, ktorí si do tabuľky zapísali prvé dva body zatiaľ čo Grasshoppers jeden.

Marek Onderko (tréner FaBK ATU Košice): „Bolo vidno, že je to prvý zápas sezóny. Hra bola rozháraná hore-dolu a chvíľu sme sa na ihrisku hľadali. Bola to riadna hojdačka, ktorá sa skončila nájazdmi a my sme v nich uspeli.“

Jakub Talarovič (hráč, FaBK ATU Košice): „Úvodné súboje sezóny bývajú takéto rozpačité. Prvá tretina nám pomerne vyšla, no v ďalšom priebehu sme náskok stratili a museli dobiehať zameškané. V každom prípade som rád, že sa nám podarilo strhnúť víťazstvo na našu stranu.“

Martin Veneny (tréner, FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina): „Myslím, že divákom sa dnešný zápas musel páčiť, padlo v ňom veľa gólov a oba tímy mali aj veľa ďalších šancí. Bola to zaslúžená remíza, no v nájazdoch sme chceli viac, žiaľ nestalo sa.“

Rudolf Turiak (brankár, FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina): „Vedeli sme, že nás čaká kvalitný a dobre technicky vybavený súper čomu sme prispôsobili aj taktiku. Myslím si, že sme súboj chytili za dobrý koniec, len nás môže mrzieť určitý výpadok na konci zápasu. Inkasovali sme po zbytočných individuálnych chybách zbytočné góly. Tím však ukázal morálku, chlapci sa nezľakli a bojovali ďalej. Bod z Košíc nás teší.“

FaBK ATU Košice – FBC Grasshoppers AC Uniza Žilina 7.6 sn (3:2, 0:2, 3:3, 0:0)