FLORBALOVÍ TRÉNERI: Založil klub, získal titul a s najlepšími dievčatami sa uchytil v Ostrave

Život je o neustálom učení sa či rôznych rozhodnutiach, ktoré vždy nemusia vyjsť a byť správne. Tréner Jozef Grega sa v detstve aktívne venoval ľadovému hokeju a neskôr kickboxu. Stal sa učiteľom, ktorý viedol basketbalové družstvo dievčat, no očaril ho florbal. Založil klub a časom sa stal so ženami majstrom Slovenska. Po tejto príjemnej udalosti sa spolu s najlepšími hráčkami vybral do Ostravy, kde pôsobí už štyri roky a podľa jeho slov to bol správny životný krok.

 

Z chlapského ringu s dievčatami do haly

Zaujímavý životný príbeh má za sebou aj súčasný učiteľ a tréner florbalu. „Ako dieťa som hral od šiestich do štrnástich rokov ľadový hokej, neskôr som sa venoval kickboxu. Ako učiteľ telesnej výchovy, pred  tým, ako sa objavil florbal, čo bolo v roku 2008, som viedol dokonca basketbalové družstvo dievčat. Keď prišla možnosť školskej florbalovej súťaže, tak som do toho išiel naplno ako aj v iných športoch ale s tým rozdielom, že mi to veľmi pripomínalo hokej, ktorý som kedysi hrával," začal svoje rozprávanie bývalý tréner FBK Kométa Smolník a Spišskej Novej Vsi Jozef Grega a dodal: „S odstupom času konštatujem, že som  mal asi šťastie, keď som natrafil hneď na dievčatá, ktoré  si vo florbale našli obrovskú záľubu a boli veľmi šikovné a talentované. Takto to vlastne celé začalo.“
Podobnosť k hokeju, ktorý mal rád, ho uchvátila a tak sa pustil do práce trénera popri svojej práci s maximálnym úsilím. „Vďaka dievčatám, ktoré novému športu dávali všetko, som musel aj ja ísť na maximum, čo znamenalo obetovať všetok voľný čas florbalu. Po rokoch strávených v ringu, v tom čase som ešte aktívne zápasil, to bola vítaná zmena, ktorá ma ihneď pohltila a začal som cítiť potrebu napredovať.“

 

Po titule prišla nová výzva

S Kométou Smolník vyhral prvú ligu a s Kométou Spišská Nová Ves extraligu žien. Váži si však pomoc dvoch ľudí. „Ísť na súťažnú dráhu s tak mladými dievčatami určite nebolo ľahkým rozhodnutím. Vedel som, že práca na školskej úrovni, ktorú sme s dievčatami urobili, môže vyjsť nazmar, pokiaľ to nepozdvihneme vyššie a teda na klubovú úroveň. Nikto však nebral florbal vážne, takže som to vzal do svojich rúk a založil Kométu. Určite nemôžem opomenúť kolegu Mikuláša Barnu, ktorý mi pomohol celú vec rozbehnúť ale aj Petra Tydlačku z Nemšovej, ktorý ma zásoboval skúsenosťami ohľadne vedenia klubu a ako plávať vo florbalových vodách,“ vyslovil Grega uznanlivé gesto.
Relatívne za krátky čas získal s dievčatami majstrovský titul už pod názvom FBK Kométa Spišská Nová Ves. „Čas je relatívny pojem, preto si myslím, že neexistuje miera, kedy by niekto alebo nejaký klub mohol získať titul. Niekto ho nezíska nikdy a záleží len na tom ako tvrdo a pilne pracuje. Hrať extraligu bolo po založení klubu mojim hlavným cieľom. Samozrejme, každý chce byť najlepší, tak sme rok po roku stúpali vyššie až k titulu. Obdobie to bolo skvelé, vlastne prvý krát som pocítil, že vykonaná práca mala nejaký zmysel a kvalitu, keďže dievčatá boli v tom čase v juniorskom veku a vo finále ženskej extraligy sme boli už po druhý raz za sebou. Zároveň som pocítil, že cieľ bol splnený a preto som začal hľadať novú výzvu, ktorá na seba nenechala dlho čakať.“

 

Jediným Slovákom v realizačnom tíme trénerov

V najlepšom sa podarilo rodenému Východniarovi zrealizovať prestup troch hráčok a brankárky do českého klubu FBC Ostrava kam zamieril spolu s nimi v roku 2017. „Určite to bol risk, nechať prácu a celý život na Slovensku, ale dnes takmer po štyroch rokoch v Ostrave, už môžem s kľudným svedomím povedať, že to bol krok správnym smerom ako pre mňa, tak aj pre dievčatá. Po športovej stránke určite nemusím vysvetľovať, že florbal a celkovo šport je v Čechách na oveľa vyššej úrovni ako u nás, čo núti trénera ale i hráčov na sebe neustále pracovať a zlepšovať sa. Taktiež môj syn Maxim dostal príležitosť vyrastať vo florbalovom prostredí na úplne inej úrovni ako by tomu bolo na Slovensku a v budúcnosti  snáď pomôže slovenskému florbalu v juniorskej a seniorskej reprezentácii.“
Práve v časoch najväčšej slávy sa Grega dostal do realizačného tímu slovenskej reprezentácie žien. „Je to zase trochu iný level, sledovať a riešiť svetový florbal, ktorý neodlučiteľne k reprezentácii patrí. Celkovo práca s Michalom Jedličkom – „Bedlom“ ako ho všetci prezývajú, je ako na horskej dráhe. Jednoznačne je to ale práve ono, čo ma posúva ďalej v trénerskej práci. S prihliadnutím na to, že celý „realizák“ je zložený z Čechov okrem mňa, som určite hrdý na to, že som Slovák a mám možnosť tam byť a podieľať sa na vývoji slovenského florbalu.“

 

„Zakotvil“ pri dorastencoch a junioroch, kde má aj syna

Mnohí nemajú prehľad čomu sa slovenský kouč venuje v Ostrave. „Doobeda pracujem ako učiteľ v škole, poobede nastupujem ako tréner. Momentálne som hlavný kouč juniorov a dorastencov. Prešiel som za štyri roky pozíciami trénera v áčkach žien aj mužov, aj u detí pri elévoch a starších žiakoch. Zakotvil som u juniorov a dorastencov, čo mi vzhľadom na to, že mám pod kontrolou rozvoj svojho syna, bude minimálne ďalšie dva roky vyhovovať,“ prezrádza.
Spišiačky sa po odchode početnej skupiny hráčok (Paulína a Kristína Hudákové, Viktória Grossová a Jana Dupčáková) aj trénera, spočiatku v slovenskej najvyššej súťaži trápili, no dnes sú už z najhoršieho vonku. „Na Kométu mi zostali krásne spomienky ale život ide ďalej. Každý je ochotný dávať nejaké množstvo energie danej veci, preto sa niekedy cesty musia rozísť. Momentálne dievčatá, ktoré vedia, čo chcú a makajú na sebe, stretávam v reprezentácii, takže na niektorých zrazoch je aj šesť, či sedem dievčat z Kométy, takže si pripadám niekedy ako na tréningu za starých čias v Spišskej...“ uzavrel takmer 40-ročný tréner.



Odoberajte newsletter