Slovensko vydrelo historicky najlepšie umiestnenie a zdolalo Estóncov v predĺžení!

Prvotný cieľ, ktorým bolo konečné piate miesto Slovákom nevyšiel, no skutočnosť, že vybojovali historicky najlepšie umiestnenie Slovenska na majstrovstvách sveta mužov a tým je siedme miesto, úspešne zvládli. Dnes sa totiž rozlúčili so šampionátom víťazstvom 8:7 víťazným gólom Michala Dudoviča v predĺžení nad Estónskom.

Tesne pred zápasom sa odohrala milá udalosť, počas ktorej prišiel Lukášovi Řezaninovi poďakovať za dlhoročnú reprezentáciu Slovenska Teo Turay, predseda Jury IFF. Tento duel bol totiž pre Řezaninu rozlúčkový. V samotnom súboji proti Estóncom začali slovenskí reprezentanti obozretnejšie a hlavne o niečo opatrnejšie než proti Lotyšom. V siedmej minúte to ale prišlo! Prvá strela na bránu súpera znamenala pre Slovensko gól. Jeho autorom bol Ladislav Gál a hneď bolo veselšie. Vo zvyšku tretiny sme sa snažili držať Estóncov čo najďalej od našej brány. Aktivita Slovákov bola odmenená druhým presným zásahom, keď z poriadneho uhla zavesil na 2:0 Tomáš Kvasnica. Škoda, že sme nedotiahli bez inkasovaného gólu do prvej sirény, pretože v 18. minúte prekonal Jakuba Klobučníka Tanel Kasenurm. Slovákom sa však podarila najlepšia možná reakcia. O niekoľko sekúnd pridal tretí gól do estónskej bránky Michal Pažák. Záver bol poriadne hektický. Súperi sa snažili opäť znížiť a zbytočný faul Kristiána Kozáka, ktorý si neudržal nervy na uzde, znamenal päťminútový trest...

Estónci si počas prestávky premysleli spôsob pokračovania dlhej presilovky a využili ju dokonale. Najskôr znížil Patrik Kareliusson a po ňom vyrovnal na 3:3 Aleksander Dahlberg. Chlapci sa po tejto „facke“ potrebovali trochu spamätať a snažili sa oživiť útočnú aktivitu, no prišiel ďalší úder z florbalky Artura Okruzka. V siedmej minúte sme dostali šancu v podobe trestného strieľania, ktorého sa ujal Michal Dudovič, no žiaľ, nepremenil. Aj napriek týmto skutočnostiam sa Slováci nezlomili a veľký talent slovenského florbalu Tomáš Kvasnica „vyprášil pavučiny“ v estónskej bráne a vyrovnal na 4.4. Tesne po uplynutí polovice zápasu dostal Slovensko do opätovného vedenia Richard Cvacho, ktorý strelil svoj prvý gól v reprezentácii. V závere druhej časti sme sa dočkali presilovky, ktorú využil Lukáš Ujhelyi a tak sa odchádzalo do šatní za stavu 6:4 pre Slovensko.

Úvod tretej tretiny aký sme si želali, predviedli zverenci Radomíra Mrázka, ktorého dnes na lavičke nahradil jeho asistent Karel Ševčík, pretože už po dvoch minútach zvýšil na rozdiel troch gólov ďalší skvelý talent slovenského florbalu Jakub Grich. Následne Estónci niekoľko minút nevedeli kam skôr skočiť, len škoda premárnených šancí našich. Súperi podľa očakávania zvýšili aktivitu a dôraz hry, no z jednej trmy-vrmy prišiel faul na Klobučníka, ktorého chránil kapitán Pažák a razom sa hralo 4 na 4. Estónci odvolali brankára v snahe o gólový návrat do zápasu a po chvíli znížili. To ale nebolo všetko. Na rozdiel jedného gólu znížil štyri minúty pred koncom Kasenurm a ten istý hráč o necelú minútu dokonca vyrovnal a strelil hetrik. Išlo sa teda od začiatku, no duel dospel do predĺženia. Po dvoch minútach „zavesil“ Michal Dudovič vytúžený víťazný gól slovenského tímu!

Karel Ševčík (tréner Slovenska): „Mrzí nás, že vzhľadom, že je v tejto hale neustála zima, ochorel kolega Radomír Mrázek a tak sa rozhodol dnešného zápasu nezúčastniť. Aj preto sme všetci bojovali za neho. Začali sme dnes v pohode a sebavedomo, ale zbytočne sme si to svojou nedisciplinovanosťou skomplikovali. V niektorých prípadoch sme nesprávne a neskoro blokovali streľbu súpera, čo Estónci potrestali gólmi. S víťazstvom sme samozrejme spokojní.“

Michal Dudovič (najlepší hráč Slovenska): „Bol to dobrý zápas a pre oko diváka aj atraktívny, no my sme si ho predstavovali trochu inak. Chceli sme mať väčšiu kontrolu nad hrou a priebehom, no Estónci nám ukázali, že sú veľmi nebezpeční v ofenzívnej činnosti a my sme s chlapcami mali veru čo robiť aby sme to dotiahli do víťazného konca.“

SLOVENSKO – Estónsko 8:7 pp (3:1, 3:3, 1:3, 1:0)