Výborný štart juniorov, Slovensko zdolalo Dánsko 8:2!

Dva roky čakali slovenskí chlapci na odplatu, ktorú chceli vrátiť Dánom za prehru na svetovom šampionáte z roku 2017 a dnes sa im to podarilo! Slovenská reprezentácia juniorov dokázala vo svojom úvodnom vystúpení na Majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe zdolať Dánsko 8:2.

Opatrný úvod zápasu naznačoval, že sa súperi oťukávajú a že v tomto súboji ide o veľa. Z prvého gólu sa však tešilo Slovensko, pretože v siedmej minúte otvoril skóre strelou z polovice ihriska Jakub Nota. O štyri minúty neskôr sa naši chlapci nechali vylúčiť. Na trestnú lavicu išiel na dve minúty Peter Hrabčák. Dáni však ponúknutú presilovku nevyužili. Tri minúty pred prvou sirénou zvýšil na 2:0 pre Slovensko Roman Faith.

V druhej časti pokračoval podobný priebeh hry, no viac iniciatívy prevzali slovenskí reprezentanti. Z toho vyplynulo, že Dáni robili viac chýb a aj faulovali. Prvú presilovku zverenci Mareka Onderka ešte potrestať nedokázali, no druhé vylúčenie Dánov už áno. Tretí slovenský gól zavesil Tomáš Kvasnica. Ukážkové vypichnutie lopty predviedol v deviatej minúte Ronald Gašparík, ktorý sa spoločne s Romanom Faithom dostali do prečíslenia a Faith po nezištnej prihrávke Gašparíka zavesil do prázdnej brány – 4:0 pre Slovensko. Zbytočné vylúčenie zaznamenal Hrabčák, čo sa štyri minúty pred druhou sirénou podarilo severanom pretaviť do prvého gólu. Slováci sa však nezľakli a výborným presingom si opäť vynútili príležitosti. Bol to opäť Gašparík, ktorý vybojoval loptu a po jeho prihrávke zavesil na 5:1 Tomáš Kvasnica.

Slovenský „vlak“ sa nedal zastaviť ani v záverečnej tretine a už v tretej minúte kapitulovalo Dánsko svoj šiesty gól. Tentoraz z hokejky Šimona Hatalu po výbornej práci a prihrávke Romana Faitha. Slabšiu chvíľku si naši reprezentanti vybrali necelých jedenásť minút pred koncom. Náš brankár Adam Kohút tak inkasoval po druhý raz a bolo 6:2. Prišlo však ďalšie vylúčenie Dánov a netrvalo dlho a naši súperi znovu lovili loptu zo svojej siete. Na 7:2 zvyšoval Roman Faith, ktorý vo svojej reprezentačnej premiére zaznamenal hetrik! V pohodlnom tempe si naši reprezentanti kontrolovali zvyšok zápasu a skóre uzavrel Ivan Tomčo.

V podstate už dnes o 21.00 hod sa Slováci stretnú proti Švédsku, ktoré včera prehralo s Českom 1:5.

Dánsko – SLOVENSKO 2:8 (0:2, 1:3, 1:3)

Marek Onderko (tréner Slovenska): „Vedeli sme, že budú Dáni brániť systémom 2-1-2 a čakať na naše chyby, ktoré sme počas prvej tretiny prakticky nerobili. Dostávali sme tak Dánov pod tlak. Keď inkasovali góly a začali tvoriť hru naši súperi už bolo pre nich neskoro.“

Roman Faith (hráč Slovenska, autor hetriku): „Vyvarovali sme sa chýb, čo sa nám počas zápasu darilo, naopak, prišli chyby Dánov, ktoré sme dnes trestali my. Boli sme oveľa lepším tímom než Dáni.“

Samuel Jančo (hráč Slovenska): „Od začiatku sme boli lepším tímom a dobre sme bránili, navyše sa nám darilo premieňať naše gólové príležitosti. Všetky tretiny sme vyhrali a zaslúžene si pripisujeme tri body do tabuľky.“