Dominique Schnetzer, posila florbalistiek SR: Na moju hru mal vplyv aj rokenrol

Posila slovenských florbalistiek zo Švajčiarska: Na moju hru mal vplyv aj rokenrol

Dominique Schnetzerová v kancelárii pomáha švajčiarskemu florbalu, na palubovke hodlá slovenskému. Rodáčka z Winterthuru figuruje v nominácii SR na kvalifikáciu tohtoročných majstrovstiev sveta. Bola by to jej premiéra.


Dominique Schnetzerová pozoruhodne dobre ovláda slovenčinu slovom a solídne písmom: „Moja mama prišla do Švajčiarska, keď ešte bola maličká. Ona aj starí rodičia mi však od narodenia vštepovali slovenský jazyk aj kultúru, vyrastala som bilingválne.“

Úplne plynule, samozrejme, funguje v nemčine, nemá však problém prepnúť do angličtiny, francúzštiny a španielčiny, ba dohovorí sa aj v mandarínskej čínštine.

Druhá rodná krajina

Síce má občianstvo, ale na Slovensku bola prvý raz od úplne raného veku až na jesennom sústredení reprezentácie: „Súrodenci môjho starého otca aj mamine sesternice pravidelne navštevovali Švajčiarsko, nebol teda príliš dôvod cestovať opačným smerom. Starý otec však túžil po tom, aby som s rodinou aj so Slovenskom bola v ešte intenzívnejšom kontakte.“

Vhodnú príležitosť identifikovala práve vo florbale: „Som nadšená, že vďaka nemu lepšie spoznám moju druhú rodnú krajinu. Zväz som kontaktovala vlani v septembri a odvtedy mi reprezentačný koordinátor pomáha so súvisiacou administratívou.“

Dominique Schnetzerová pracuje pre kantonálnu florbalovú organizáciu Thurgau Unihockey. Foto: Sandro Schmuki


Bez nováčikovského rituálu

Vzhľadom na nepochybné kvality hráčky Red Ants Winterthur z najvyššej švajčiarskej súťaže Lidl Unihockey Prime League všetko išlo rýchlo. V októbri, čiže už po mesiaci od prvotného impulzu, posila pobudla na kempe v Galante.

„Atmosféra bola skvelá. Našiel sa čas aj na zábavu, ale zároveň sme príprave odovzdávali sto percent, aby nás každý tréning posunul o krok ďalej. Už teraz sa teším na vzrušujúce pokračovania. Nové spoluhráčky ma prijali veľmi milo, rada som ich spoznala. Našťastie som nemusela podstúpiť žiadny nováčikovský rituál,“ smeje sa 24-ročná Dominique Schnetzerová, ktorá počas zrazu bývala s Michaelou Žikavskou.

Cestou nazad do krajiny helvétskeho kríža zase ponachádzala spoločné témy s kapitánkou reprezentácie Katarínou Klapitovou, ktorá pôsobí v konkurenčnom klube Piranha Chur.

„Som všestranná hráčka, ale najlepšie sa cítim v útoku. Tréner Michal Jedlička odo mňa očakáva vyvíjanie tlaku a udržiavanie prehľadu v defenzíve a hladké zapadnutie do systému a kontrolovanie loptičky v ofenzíve. Mojou ambíciou je začleniť sa do existujúcich štruktúr a byť prínosom pre tím na ihrisku aj mimo neho,“ deklaruje absolventka Universität St. Gallen.


 
Dominique Schnetzerová je univerzálka, ale najlepšie sa cíti v ofenzíve. Foto: Martin Deuring


Florbal je jej život

Dominique Schnetzerová počas vlaňajších novembrových MS mužov v Zürichu a „svojom“ Winterthure pracovala ako dobrovoľníčka: „Vítala som VIP-hostí pri vstupe a poskytovala som im informácie.“

Na túto úlohu bola erudíciou priam predurčená. Profesijne totiž počnúc augustom 2021 má na starosti marketing a komunikáciu v rámci kantonálnej športovej organizácie Thurgau Unihockey vo Weinfeldene: „Znamená to, že celý môj život sa točí okolo florbalu...“

Venovať sa mu pritom začala až ako 17-ročná v klube Red Lions Frauenfeld. Dovtedy skúšala futbal aj hokej, úchytkom atletiku, basketbal i lyžovanie, tancovala na rokenrolovú hudbu – v tomto odvetví dokonca trikrát bola na majstrovstvách sveta: „Všetko to nejako ovplyvnilo moju hru.“

Zápas s mimoriadnym nábojom

Na Slovenky vrátane Dominique Schnetzerovej čaká 31. januára – 4. februára v Lignane Sabbiadoro turnaj zóny EUR3 európskej časti kvalifikácie MS 2023 v Singapure (2. – 10. decembra).

„Máme pred sebou intenzívny týždeň v Taliansku, počas ktorého tím bude musieť spolupracovať, aby sme získali víťazstvá potrebné na postup. Som si istá, že s touto skvelou partiou talentovaných a tvrdo pracujúcich hráčok je to dosiahnuteľný cieľ,“ tvrdí Dominique Schnetzerová.

Družstvo SR podľa rebríčka Medzinárodnej florbalovej federácie (IFF), v ktorom mu prislúcha 6. post, papierovo jednoznačne patrí na druhú priečku za obhajcom bronzu z predvlaňajšieho svetového šampionátu Švajčiarskom (adekvátne 3. miesto v hodnotení) a pred renkingovo 14. Estónskom, 21. Španielskom a 29. Ukrajinou. Miestenku si zabezpečia prví traja.

Pre Dominique Schnetzerovú, ktorej stredné meno Catherine je po mame Kataríne, bude mať mimoriadny náboj duel Sloveniek so Švajčiarkami: „Napríklad Seraina Fitziová, ktorá pôsobí v TPS Turku, je jednou z mojich najlepších kamarátok. Nikdy som proti nej nehrala, ak nerátame modelované zápasy na tréningoch, keď sme obe boli vo Frauenfelde.“

Na drese nosí špecifické číslo. Dúfa, že v reprezentácii ho nájde voľné: „Uvidíme v Lignane! Predsa nemôžem tú trinástku niekomu zobrať. Vždy som ju mala rada. Pre mnohých je symbolom smoly, ale ja som optimistka a považujem číslo trinásť za šťastné.“


Dominique Schnetzerová považuje trinástku za šťastné číslo. Foto: Dieter Meisterhans


PROGRAM SLOVENIEK NA KVALIFIKÁCII V TALIANSKU: 



Odoberajte newsletter